Solorz świętuje 25-lecie: Cyfrowy Polsat przejmuje Netię i stacje ZPR-ów

Publikacja: 04.12.2017 17:27

Tym samym potwierdził się scenariusz, o którym pisaliśmy gdy w Netii pojawiły się Mennica Polska i fundusz kojarzony ze Zbigniewem Jakubasem. Cyfrowy Polsat odkupił od nich na razie około 33 proc. walorów Netii po 5,77 zł za sztukę za 638 mln zł. Ogłosi jeszcze wezwanie do 66 proc., ale nie informuje kiedy.

Z kolei w telewizji Grupa Cyfrowy Polsat umocni się nabywając za 103 mln zł kanały Eski: TV, TV Extra, Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz zabezpieczając sobie wpływ na Fokus TV i Nowa TV.

Akcja Netii kosztowała w poniedziałek na zamknięciu sesji 4,24 zł, dużo poniżej ceny zaproponowanej przez kupującego.

Netia: „zdrowe finanse i niskie zadłużenie’

Jak podał Cyfrowy Polsat, w latach 2019-2023 spodziewa się on dodatkowych korzyści z transakcji sięgających 800 mln zł. Nie bez znaczenia pozostaje także bardzo dobra kondycja finansowa stacjonarnego telekomu. Cena nabycia została ustalona na łączną kwotę 638,8 mln zł, co implikuje wycenę EV całości przedsiębiorstwa na poziomie 2.226,4 mln zł. Wartość equity wynosi zatem 5,77 zł na akcję, a mnożnik EV/EBITDA – 5,9x (5,6x dla porównywalnych spółek i 6,9x dla porównywalnych transakcji).

– Netia ma zdrowe finanse i niskie zadłużenie. Oceniamy, że w związku z transakcją osiągniemy wymierne synergie operacyjne i finansowe, pozwalające pogodzić realizację zaplanowanych inwestycji z kontynuacją strategii oddłużania oraz wypłatą dywidendy w przyszłości – mówi Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiedzialna za finanse Cyfrowego Polsatu w zarządzie.

– Netia to dla nas cenna infrastruktura, atrakcyjna baza klientów i wejście na całkowicie nowy rynek. To potencjalne połączenie dwóch doskonale uzupełniających się biznesów, naturalny etap rozwoju naszej Grupy, możliwość zaproponowania kolejnej usługi obecnym i przyszłym klientom oraz atrakcyjne wzmocnienie pakietu usług zintegrowanych dostępnych dla wszystkich Polaków – skomentował cytowany w komunikacie prasowym Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu.

Zdaniem grupy, Netia wpisuje się w misję, wizję i cele strategiczne Grupy Cyfrowy Polsat. – Netia dysponuje rozległą, ogólnopolską infrastrukturą stacjonarną. 20 tys. km sieci szkieletowej w całej Polsce stanowić będzie dla nas niezmiernie cenne aktywo – na jej realizację we własnym zakresie musielibyśmy przeznaczyć minimum kilka lat i ogromne budżety – zaznacza Tobias Solorz.

Poza siecią szkieletową, Netia posiada również rozległą, ogólnopolską sieć dostępową, docierającą już obecnie do ponad 2,5 mln lokalizacji w całej Polsce, w tym ponad 800 największych biurowców.

Po sfinalizowaniu transakcji będzie to stanowiło istotne wsparcie efektywnego rozwoju sieci telekomunikacyjnej Grupy Cyfrowy Polsat. Pozwoli na szybkie zwiększanie pojemności sieci mobilnej w dużych skupiskach ludzkich i jej jednoczesne odciążenie w miejscach, gdzie po transakcji klientom Grupy Cyfrowy Polsat będzie można zaproponować Internet światłowodowy. Jednocześnie tak rozwinięta infrastruktura Netii daje możliwość prowadzenia sprawnej rozbudowy sieci zarówno stacjonarnej, jak i mobilnej w przyszłości, tam gdzie Grupa będzie widziała potencjał dalszego rozwoju swojego biznesu.

– Zyskamy większą elastyczność przy dalszym planowaniu rozbudowy naszej sieci telekomunikacyjnej i możliwość realizowania celowanych inwestycji zarówno dla technologii mobilnych, jak i światłowodowych. Co ważne, realizowany obecnie średnioterminowy plan rozwoju Netii doskonale uzupełnia plany inwestycyjne naszej Grupy i pozwoli wdrażać je jeszcze efektywniej, z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i akcjonariuszy – podkreśla Tobias Solorz.

– Internet stacjonarny idealnie wzbogaci pakiet proponowanych przez nas usług, z którego po realizacji transakcji będzie mogło skorzystać także blisko milion klientów Netii. Istotnie wzmocnimy także naszą ofertę dla klientów biznesowych. Ponadto wraz z włączeniem do portfolio nowej usługi wejdziemy z ofertą multiplay na nowy, wielkomiejski rynek, zarezerwowany dotychczas dla dużych operatorów kablowych – ocenia Tobias Solorz.

Zbigniew Benbenek rezygnuje z telewizji

Jednocześnie Grupa Zygmunta Solorza kupiła spółki Eska TV (nadawca Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV) i Lemon Records (nadawca Polo TV i Vox Music TV) oraz mniejszościowy pakiet 34 proc. udziałów w spółce TV Spektrum (nadawca Fokus TV i Nowa TV). Zawarła też umowę przedwstępną zakupu kolejnych 15 proc. udziałów w spółce TV Spektrum w przyszłości. Transakcja o wartości ok. 103 mln zł zostanie sfinansowana ze środków własnych grupy.

Jak skomentował Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej ZPR Media SA i Time SA, na rynku medialnym, zarówno polskim jak i światowym, nadeszły czasy konsolidacji. – Główny konkurent kanału Fokus TV, którego udało nam się wyprzedzić pod względem oglądalności, czyli Discovery, na rynku globalnym zakupił Scripps Networks Interactive, a co za tym idzie w Polsce kupił TVN. Kupił także od Agory kanał Metro, rywalizujący z Nową TV na MUX 8 (najnowszy pakiet naziemnej telewizji cyfrowej – red.) . Nasze telewizje Eska TV, Polo TV, Fokus TV, Nowa TV i pozostałe stworzyliśmy od zera i jesteśmy z nich dumni. Jednocześnie chcemy, aby mogły się one nadal się rozwijać i mamy świadomość, że w obecnych czasach potrzebują wsparcia silnego gracza – mówi.

Tym samym potwierdził się scenariusz, o którym pisaliśmy gdy w Netii pojawiły się Mennica Polska i fundusz kojarzony ze Zbigniewem Jakubasem. Cyfrowy Polsat odkupił od nich na razie około 33 proc. walorów Netii po 5,77 zł za sztukę za 638 mln zł. Ogłosi jeszcze wezwanie do 66 proc., ale nie informuje kiedy.

Z kolei w telewizji Grupa Cyfrowy Polsat umocni się nabywając za 103 mln zł kanały Eski: TV, TV Extra, Rock TV, Polo TV i Vox Music TV oraz zabezpieczając sobie wpływ na Fokus TV i Nowa TV.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów