Przegląd prasy – poniedziałek 16 kwietnia

Publikacja: 16.04.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Media zagrają na smartfonach

Michał Fura

Sieci komórkowe przestają się różnić od siebie cenami. Wabikiem na klientów ma stać się teraz oferta medialna. Saga „Zmierzch: Przed Świtem”, film Woody’ego Allena „O północy w Paryżu” czy polski tytuł „Sala samobójców” z internetowej wypożyczalni w ramach abonamentu u jednego operatora komórkowego. A do tego możliwość słuchania muzyki, najnowszych audiobooków, jak „Gra o tron”, czy grania w „Angry Birds” lub „FIFA”. W ofercie sieci komórkowych działających na polskim rynku rozrywki będzie coraz więcej. Dlaczego?

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=406673 (dostęp płatny)

Po wyroku TK dzielenie dotacji UE się nie zmieniło

DS

Konkursy o dotacje z regionalnych programów operacyjnych są nadal prowadzone na podstawie zakwestionowanych przez Trybunał Konstytucyjny przepisów, bo ten odroczył utratę mocy ich obowiązywania do połowy 2013 r. – mówi Piotr Popa z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. W grudniu 2011 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. P 1/11) orzekł, że regulaminy konkursowe, zwane systemami realizacji regionalnych programów operacyjnych, nie mogą być uznane za źródło prawa powszechnie obowiązującego w Polsce.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=406646 (dostęp płatny)

Krok po kroku – jak skorzystać z ulgi internetowej w PIT

Ewa Matyszewska

Jeśli w 2011 r. podatnik ponosił wydatki na internet, może odliczyć je od dochodu w zeznaniu składanym do 30 kwietnia 2012 r. Potrzebne są tylko dowody na to, że korzystanie z sieci zostało opłacone. Ulga internetowa po uldze prorodzinnej jest jednym z najpopularniejszych odliczeń, z których korzystają podatnicy. Od dochodu odlicza się wydatki poniesione w danym roku podatkowym na internet, ale nie więcej niż 760 zł za cały rok. Od rozliczenia za 2011 r. warunki korzystania z ulgi zostały nieco zliberalizowane. Teraz aby wydatki na sieć pomniejszyły podstawę opodatkowania, wystarczy posiadać dokument, który potwierdzi poniesienie wydatku i jego wysokość. Wcześniej bezwzględnie musiała być to faktura VAT.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=406627 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Miliard w smartfonie. Co decyduje o sukcesie aplikacji?

Tomasz Grynkiewicz

W dobie smartfonów i powszechnego internetu milion użytkowników to już nie wyzwanie. Dziś pytanie brzmi: jak szybko ich zdobędziesz? I ile zarobisz? „Dziewięć lat potrzebował AOL, by dobić do miliona użytkowników. Facebookowi to samo zajęło dziewięć miesięcy. A Draw Something wystarczyło dziewięć dni!” – ten lakoniczny wpis na Twitterze w skondensowany sposób oddaje ducha tego, co dzieje się dziś w świecie technologii i internetu. Nowe gwiazdy pojawiają się znikąd, rosną w zawrotnym tempie, by czasem równie szybko przygasnąć. Jednak nawet nie zarabiając ani centa, znajdą chętnego, który zapłaci kilkaset milionów dolarów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,11534536,Miliard_w_smartfonie__Co_decyduje_o_sukcesie_aplikacji_.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Porozumienie z UKE jest łamane

Urszula Zielińska

Telekomunikacja Polska nie przestrzega w pełni porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej w 2009 r. – uważa Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszająca operatorów alternatywnych wobec giganta oraz niektóre sieci komórkowe. Chodzi o zawartą w porozumieniu zasadę „Time to market” (TTM), zgodnie z którą, przygotowując detaliczną ofertę usług głosowych lub szerokopasmowego dostępu do Internetu, TP jest zobowiązana dać operatorom korzystającym z jej infrastruktury czas na przygotowanie konkurencyjnej propozycji dla konsumentów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/730332_Porozumienie_z_UKE_jest_lamane.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Cyfrowa telewizja pod ostrzałem

Magdalena Wierzchowska

Nadawców niepokoją niejasności co do terminu wyłączenia telewizji analogowej i zagospodarowania kolejnych częstotliwości. Zaczyna się odliczanie — w listopadzie pierwsze obszary powinny zostać przełączone na naziemną telewizję cyfrową, która zastąpi analogową. Tymczasem ostatnio przedstawiciele UKE oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAiC) sugerowali, że ten termin może się opóźnić.

http://teleinformatyka.pb.pl/2593568,81075,cyfrowa-telewizja-pod-ostrzalem

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Konkurencja TP: porozumienie z UKE jest łamane

Urszula Zielińska

Telekomunikacja Polska nie przestrzega w pełni porozumienia z Urzędem Komunikacji Elektronicznej z 2009 r. – uważa Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. W piśmie KIGEIT do UKE chodzi o zawartą w porozumieniu zasadę „Time to market” (TTM), zgodnie z którą przygotowując detaliczną ofertę usług głosowych lub szerokopasmowego dostępu do Internetu TP, jest zobowiązana dać operatorom korzystającym z jej infrastruktury czas na przygotowanie konkurencyjnej propozycji, tak aby oferty weszły na rynek w tym samym czasie.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1136283_Konkurencja_TP:_porozumienie_z_UKE_jest_lamane.html (dostęp płatny)

Cinema City zaszkodziło rozstanie z Orange

Urszula Zielińska

Największy operator multipleksów w Polsce będzie tracić w tym roku udziały w rynku na rzecz konkurencji – prognozują analitycy. Gdy pod koniec 2011 r. Centertel, operator sieci Orange, ogłosił, że akcja „Środy z Orange”, pozwalająca kupić dwa bilety do kina w cenie jednego po wysłaniu esemesa, przenosi się do Multikina z Cinema City, ta ostatnia spółka nie rozpaczała.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1136282_Cinema_City_zaszkodzilo_rozstanie_z_Orange.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu