Przegląd prasy – poniedziałek 27 września

Publikacja: 27.09.2010 08:25

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Alcatel-Lucent na kursie[/b]

Andrew Parker

Szef pogrążonego w kłopotach producenta sprzętu telekomunikacyjnego powiedział, że ten może mimo wszystko zrealizować swoje cele na 2010 i 2011 r. Ben Verwaayen powiedział w wywiadzie udzielonym Financial Time, że wiele kłopotów, jakie spowodowała fuzja Alcatela z Lucentem została już rozwiązanych. Połączona spółka może wypłacić dywidendę w 2012 r.

http://www.ft.com/cms/s/0/d295437a-c966-11df-b3d6-00144feab49a.html (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Uzdrowiska wolne od szybkiego internetu[/b]

Sylawia Czubkowska, Barbara Sowa

Kilkadziesiąt miejscowości w Polsce jest objętych ustawowym zakazem budowy i modernizacji masztów telefonii komórkowej. Mieszkańcy i kuracjusze mają problem z ząsiegiem i dostępem do bezprzewodowego internetu. Do walki o zmianę przepisów operatorzy wciągają samorządy. Zakaz wprowadziła ustawa z 2005 roku. Z telefonią komórkową sytuacja nie jest jeszcze taka zła. Maszty mają zasięg 1,5 – 2 kilometrów, więc przynajmniej część tych gmin jest objęta zasięgiem. Ale już nowoczesny, bezprzewodowy internet wymaga masztów co kilkaset metrów. Właśnie dlatego PIIT rozesłała listy do kuracjuszy, mieszkańców i władz samorządowych w Polsce, aby sami zadecydowali, czy chcą pozostać poza rozwojem nowych technologii.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=319569 (dostęp płatny)

[b]Kontrola operatorów telefonicznych[/b]

KN

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta wszczął postępowanie antymonopolowe przeciw Polkomtelowi, Polskiej Telefonii Cyfrowej, PTK Centertel i P4. Organ zbada, czy firmy nielegalnie uzgadniały między sobą sposób postępowania wobec operatora telewizji mobilnej Info-TV-FM. W 2009 r. Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił konkurs na rezerwację częstotliwości przeznaczonych do rozprowadzania programów radiofonicznych lub telewizyjnych. Wzięła w nim udział spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV, za- wiązane w tym celu przez czterech opera- torów. UKE rozstrzygnął przetarg na korzyść In-fo-TV-FM. Udzielona mu koncesja umożliwiła m.in. odbiór telewizji w telefonie komórkowym w lepszym stan-dardzie. Aby móc świadczyć usługi dla odbiorców indywidualnych na szeroką skalę, Info-TV-FM musiał podpisać umowy z operatorami telefonii komórkowej. Zdaniem prezesa UOKiK operatorzy tworzący konsorcjum mogli uzgadniać między sobą sposób postępowania wobec ich konkurenta.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=319564 (dostęp płatny)

[b]Czy można odliczać VAT na podstawie e-faktur[/b]

Anna Fierek, konsultant w TPA Horwath

Naczelny Sąd Administracyjny 20 maja 2010 r. wydał wyrok (sygn. akt I FSK 1444/09), w którym uznał, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego na podstawie faktur otrzymanych drogą elektroniczną (np. za pomocą poczty elektronicznej lub faksu) nie stosując przy tym bezpiecznego podpisu elektronicznego lub systemu elektronicznej wymiany danych (EDI). Stanowisko takie to bezsprzecznie przełom w podejściu do tego problemu. Analizując jednak stanowiska organów podatkowych wydanych od momentu ogłoszenia wyroku NSA, należy stwierdzić, że nie miał on większego wpływu na ich dotychczasowe podejście do tej kwestii. Dyrektorzy izb skarbowych w ostatnio wydawanych interpretacjach (np. IPPP2/443-496/09-06/BM/KOM z 22 lipca 2010 r., IPPP1-443-624/10-2/IGo z 26 lipca 2010 r.) wciąż nie dostrzegają argumentów przytoczonych przez NSA. Podtrzymują, że faktura przesłana za pomocą faksu lub poczty elektronicznej nie stanowi dokumentu wprowadzonego do obiegu prawnego, a co za tym idzie – nie rodzi żadnych skutków prawnych. Przyjęcie takiego stanowiska oznacza, że podatnikowi odmawia się prawa do odliczenia VAT naliczonego na podstawie w ten sposób otrzymanych faktur.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=319490 (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Wartość Apple jest coraz wyższa[/b]

ŁO, bloomberg

Wartość rynkowa amerykańskiego giganta technologicznego jest coraz wyższa. Firma idzie łeb w łeb z PetroChina, drugą pod względem wartości korporacją świata. Czwartkowa cena akcji Apple wynosiła w pewnym momencie 292,76 USD, co oznacza wzrost kapitalizacji rynkowej do 267,5 mld USD i wyprzedzenie PetroChina. Od stycznia 2007 r., kiedy Apple wprowadził swój pierwszy smartfon iPhone, wartość akcji potroiła się. Na początku tego roku do sprzedaży trafił tablet iPad, kolejny hit spółki.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=2dfa3c68-5964-48ab-b282-e05084c916af&date=2010-09-27 (dostęp płatny)

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

[b]Alcatel-Lucent na kursie[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne