Przegląd prasy – środa 10 lipca

Publikacja: 10.07.2013 08:30

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Będzie jeden program unijny na rozwój Polski cyfrowej

Katarzyna Zachariasz

POPC, czyli Program Operacyjny Polska Cyfrowa – tak będzie się nazywał nowy program poświęcony cyfryzacji kraju. Takiego programu jeszcze nie było. W ciągu ostatnich siedmiu lat projekty cyfrowe finansowane ze funduszy europejskich były porozrzucane po różnych programach operacyjnych. I tak budowę infrastruktury czy tworzenie nowych aplikacji finansowano z puli pieniędzy przeznaczonych na tworzenie innowacji. Szkolenia komputerowe – z tej przeznaczonej na rozwój kapitału ludzkiego.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14250849,Bedzie_jeden_program_unijny_na_rozwoj_Polski_cyfrowej.html#ixzz2YbiWp2ly

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Telekomunikacja: Nju mało widoczny

Urszula Zielińska

W I połowie roku operatora komórkowego w Polsce zmieniło blisko 750 tys. numerów – wynika z danych, do których dotarł „Parkiet”. Najwięcej – blisko 450 tys. – przeniosło się do operatora sieci Play. To wynik lepszy o 12 proc. niż rok wcześniej, gdy gracz odebrał konkurentom 398 tys. kart SIM. Nowy rezultat podał na blogu rzecznik Play Marcin Gruszka i zapowiedział, że w całym roku Play liczy na pozyskanie 1 mln numerów.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/746951_Telekomunikacja:_Nju_malo_widoczny.html (dostęp płatny)

Nowe smartfony potrafią coraz więcej

Dariusz Wolak

Intel, największy na świecie producent układów scalonych, coraz śmielej poczyna sobie na szybko rosnącym rynku urządzeń mobilnych. Koncern już kilka kwartałów temu zaczął eksperymentować z procesorami do smartfonów. Jednym z pierwszych producentów tego typu urządzeń, który zdecydował się skorzystać z technologii Intela, było Lenowo z modelem K800.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/746975_Nowe_smartfony_potrafia_coraz_wiecej.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

TP sprzedała MarketPlanet

Karol Jedliński

Fundusz Avallon wsparł menedżerów w wykupie dostawcy oprogramowania wspierającego procesy zakupowe. Inwestor liczy na ekspansję spółki w sieci. Czyszczenie spółki z aktywów nieprowadzących do umacniania jej pozycji na rynku telekomunikacyjnym — taki cel w zeszłym roku postawił sobie Maciej Witucki, prezes Telekomunikacji Polskiej (TP).

http://pulsbiznesu.pb.pl/3222361,66531,tp-sprzedala-marketplanet (dostęp płatny)

SMS-y mają się dobrze

Mirosław Konkel

Przygotowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) „Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2012 roku” pokazuje, że SMS nadal pozostaje najbardziej powszechnym standardem w tekstowej komunikacji mobilnej w naszym kraju. W 2012 r. Polacy wysłali 52,7 mld SMS-ów, o 1,1 mld więcej niż rok wcześniej. A mimo to nastąpił spadek przychodów operatorów z tego tytułu — o 13,2 proc. Powodem były o ponad 11 proc. niższe koszty wysłania wiadomości (średnia stawka w ubiegłym roku wyniosła 16 groszy). A także promocje polegające na możliwości darmowego wysyłania SMS-ów we własnej sieci.

http://pulsbiznesu.pb.pl/3222348,75860,sms-y-maja-sie-dobrze (dostęp płatny)

Analiza w smartfonie

Mirosław Konkel

Służbowe e-maile i SMS-y, branżowe portale społecznościowe, intranet, a także korporacyjne narady oraz tele— i wideokonferencje… W ciągu godziny bombarduje nas tyle informacji, ile naszych dziadków przez lata. Nie każdy jednak menedżer i specjalista umie w rwącym potoku cyfrowych danych znaleźć ukryte prawidłowości. Albo odróżnić rzeczy ważne od błahych. A w takiej sytuacji podjęcie trafnej decyzji biznesowej graniczy z cudem. Cała nadzieja w systemach business intelligence (BI).

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=149660# (dostęp płatny)

UOKiK chce powstrzymać szantaż paragrafami

Jarosław Królak

„Niniejszym informuję, że w wyniku kontroli przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów Patronus z siedzibą w Łodzi, wykryto w państwa regulaminie sprzedaży zamieszczonym na stronie www. klauzule niedozwolone” — tak zaczyna się pismo, po którego lekturze na czole niejednego przedsiębiorcy pojawiłyby się krople potu. Wpisane w styczniu 2013 r. do rejestru łódzkie stowarzyszenie, którego szefem jest Jarosław Jan Wagner, czterdziestokilkuletni prawnik, wzięło się za przeczesywanie regulaminów sklepów internetowych. Gdy Patronus zauważy „podejrzane” zapisy, wysyła e-maile z propozycją ugody.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=149693# (dostęp płatny)

UOKiK mówi: basta

Jarosław Królak

Każdy, kto uzna, że ma do czynienia z zabronionym przez prawo zapisem, np. w umowie podsuniętej przez bank, firmę ubezpieczeniową, biuro podróży czy regulaminie sklepu internetowego, może wnieść pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK). Jeśli sąd potwierdzi niezgodność zapisu z prawem, wpisuje go do tzw. rejestru klauzul niedozwolonych, prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Pozew może skierować osoba prywatna, firma i organizacja. W praktyce celują w tym rozmaite stowarzyszenia, które — zdaniem prawników i urzędników — uczyniły sobie z tego źródło zarobku.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=149696# (dostęp płatny)

Unia Europejska da 2 mld EUR na Polskę Cyfrową

Sylwester Sacharczuk

Do tej pory unijne wsparcie na technologie informacyjno-telekomunikacyjne (TIK) było rozłożone na kilka programów operacyjnych. W perspektywie obejmującej najbliższe siedem lat większość pomocy będzie skupiona w jednym programie — Polska Cyfrowa. — Kładziemy nacisk na nowe technologie telekomunikacyjne i cyfryzację, to będzie jeden z naszych priorytetów. Te obszary mogą dać nam silny impuls do rozwoju i większą konkurencyjność. Stawiamy na nie również dlatego, że musimy dorównać do poziomu wskazanego przez UE — wyjaśnia Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=149635# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Polska cyfrowa za dotacje przyznane na lata 2014 – 2020

Artur Osiecki

Program operacyjny „Polska cyfrowa 2014 – 2020″ z wkładem Unii na poziomie prawie 2 mld euro ma ukierunkować pomoc Brukseli na cyfryzację i informatyzację. Jak podkreśla Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, „Polska cyfrowa 2014– 2020″ to zupełnie nowy program operacyjny nie mający swego odpowiednika w okresie 2007 –2013 (teraz dotacje na e-administrację i na e-projekty firm są ulokowane głównie w programie „Innowacyjna gospodarka”, ale też w programie „Rozwój Polski wschodnie” i w programach regionalnych).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1211532-Polska-cyfrowa-za-dotacje-przyznane-na-lata-2014-%E2%80%93-2020.html#.UdzQO22bu4E (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Będzie jeden program unijny na rozwój Polski cyfrowej

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości