Przegląd prasy – wtorek 16 listopada

Publikacja: 16.11.2010 08:51

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Rewolucyjne zmiany w imperium medialnym Solorza-Żaka[/b]

Michał Fura

Biznesmen sprzedaje udziały w Polsacie. Pieniądze zainwestuje w sieć szybkiego internetu lub przejęcie Polkomtelu. Zygmunt Solorz-Żak zjadł ciastko i nadal ma ciastko – tak analitycy komentują ogłoszoną wczoraj transakcję przejęcia przez Cyfrowy Polsat Telewizji Polsat. Notowany na giełdzie operator satelitarny kupuje 100 proc. udziałów w Telewizji Polsat. Zapłaci za nie 3,75 mld zł. – Ta wycena jest fair – mówi Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities. Pozytywnie tę informację przyjęli też akcjonariusze Cyfrowego Polsatu – kurs spółki rósł wczoraj o ponad 3,2 proc.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/465316,rewolucyjne_zmiany_w_imperium_medialnym_solorza_zaka.html

[b]Nadchodzi potężny rywal iPada[/b]

Oprac. PC

Kanadyjska firma RIM www.rim.com znana z produkcji doskonałych smartphone’ów BlackBerry, podała kolejne szczegóły dotyczące swojego tabletu o nazwie PlayBook, który ma się stać konkurencją dla iPada. Po raz pierwszy ujawniono jego przybliżoną cenę – mniej niż 500 dol. Do sprzedaży trafi na początku przyszłego roku, najpierw w USA, potem w pozostałych krajach. Właśnie cena może spowodować ogromne zainteresowanie PlayBookiem. Najtańsza wersja iPada została wyceniona przez Apple’a na 499 dol., a wersja najbardziej rozbudowana – na 829 dol. Co prawda, tablet RIM będzie miał mniejszy wyświetlacz (7 cali, iPad – 9,7 cala), ale będzie obsługiwał popularną w internecie technologię Adobe Flash, z którą walczy firma Steve’a Jobsa.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=328250 (dostęp płatny)

[srodtytul]Financial Times[/srodtytul]

Vodafone naciskany przez indyjski rząd w sprawie 500 mln dol.

James Fontanella-Khan

Vodafone otrzymał w Indiach sądowy nakaz zapłacenia 553 mln dol. Wyrok dotyczy długo ciągnącego się sporu operatora z indyjskimi władzami podatkowymi. Sprawa rozpoczęła się wraz z przejęciem przez Vodafone za 11 mld dol. indyjskiego operatora w 2007 r.

http://www.ft.com/cms/s/0/24f6cd48-f098-11df-8cc5-00144feab49a.html (dostęp po zarejestrowaniu)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Cyfrowy Polsat kupuje TV Polsat za 3,75 mld zł[/b]

Urszula Zielińska

Cyfrowy Polsat zgodził się zapłacić za telewizję Polsat 2,6 mld zł w gotówce i 1,15 mld zł, emitując akcje. Zygmunt Solorz-Żak znalazł sposób na dostanie gotówki za akcje telewizji Polsat bez pozbywania się nad nią kontroli. Zamiast Rupertowi Murdochowi, Axel Springerowi, Agorze czy funduszom inwestycyjnym stacja dostanie się Cyfrowemu Polsatowi. To kontrolowana przez biznesmena i już notowana na GPW platforma satelitarna.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/691322_Cyfrowy_Polsat_kupuje__TV_Polsat_za_375_mld_zl.html (dostęp płatny)

[b]Powstanie telewizyjna grupa warta ponad 5 mld złotych[/b]

Urszula Zielińska

Zygmunt Solorz-Żak wykorzysta Cyfrowy Polsat, by uzyskać pieniądze na nowe projekty. Sprzeda mu telewizję Polsat. Nikogo to jednak nie razi. Mieć ciastko i zjeść ciastko – taki komentarz można było usłyszeć wczoraj najczęściej na wieść, że Zygmunt Solorz-Żak zdecydował się sprzedać telewizję Polsat innej swojej – już giełdowej – firmie Cyfrowemu Polsatowi. Z jednej strony on i jego wieloletni partner bizneso­wy Heronim Ruta, otrzymają 2,6 mld zł w gotówce, z drugiej zachowają kontrolę nadpo wsta­ją cą w ten spo sób me dial ną gru pą.

[b]TP: Duńczycy złożyli pisma w sądzie[/b]

[b]Urszula Zielińska[/b]

Duńska firma DPTG podała wczoraj późnym wieczorem, że właśnie wszczęła przed warszawskim sądem okręgowym postępowanie, które ma na celu wyegzekwowanie od Telekomunikacji Polskiej 2,9 mld koron duńskich (1,6 mld zł). Duńczycy domagają się od TP tej kwoty, po tym jak zasądził ją na ich rzecz Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu. Mimo takiego orzeczenia Telekomunikacja Polska zapowiedziała, że będzie w dalszym ciągu dowodziła swoich racji, i pieniędzy nie wypłaciła. DPTG zapowiedziało wcześniej, że będzie dochodziło zajęcia aktywównależących do TP.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/691373_TP:_Dunczycy_zlozyli__pisma_w_sadzie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]MCI upubliczni dwie spółk[/b]i

Katarzyna Latek

Fundusz podwyższył prognozę zysku netto. I może to zrobić jeszcze raz. Kierowana przez Tomasza Czechowicza grupa funduszy już pracuje nad nowymi projektami inwestycyjnymi. Zanim poda wyniki z całego 2010 roku, MCI chce zaangażować się w sześć kolejnych spółek. Zamierza wydać na to 40-85 mln zł. — Jesteśmy na różnych etapach negocjacji z tymi firmami — mówi prezes MCI Management. W tym samym czasie fundusz chce wyjść z dwóch, trzech inwestycji za łączną kwotę 15-25 mln zł. Będzie to tylko częściowe wycofanie kapitału, bo zarząd wierzy, że spółki nie osiągnęły jeszcze maksymalnej wartości.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=2353e266-db72-47af-a1ea-791217bd28bb&date=2010-11-16 (dostęp płatny)

[b]Solorz ma pieniądze na telekomunikację[/b]

Magdalena Wierzchowska

Inwestor może zmienić układ sił na rynku telekomunikacyjnym. Kupno Polsatu przez Cyfrowy Polsat to milowy krok w kierunku budowy sieci czwartej generacji. Inwestorów giełdowych zelektryzowała wczoraj informacja o kupnie Telewizji Polsat przez Cyfrowy Polsat (CP) za 3,75 mld zł. Zygmunt Solorz-Żak ma otrzymać 85 proc. całej kwoty, czyli 3,2 mld zł. Jeden z najbogatszych Polaków mówił niedawno w „PB”, że szuka pieniędzy na przyspieszenie inwestycji w LTE (sieć telekomunikacyjną czwartej generacji pozwalającą na bardzo szybką transmisję danych). Teraz już je ma.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=4b989b44-d808-4911-bd30-910cf2554530&date=2010-11-16

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Jak Zygmunt Solorz-Żak zainkasuje ponad 2 mld zł[/b]

Urszula Zielińska

Biznesmen znalazł sposób na wprowadzenie telewizji Polsat na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. ”Mieć ciastko i zjeść ciastko” – taki komentarz najczęściej można było usłyszeć wczoraj na wieść, że jeden z najbogatszych Polaków Zygmunt Solorz-Żak zdecydował się sprzedać telewizję Polsat innej swojej – już giełdowej – firmie – Cyfrowemu Polsatowi. Z jednej strony on i jego wieloletni partner biznesowy Heronim Ruta otrzymają 2,6 mld zł w gotówce (85 proc. tej kwoty zainkasuje Solorz-Żak), z drugiej – zachowają kontrolę nad powstającą w ten sposób medialną grupą.

http://new-arch.rp.pl/artykul/996621_Jak_Zygmunt_Solorz-Zak_zainkasuje_ponad_2_mld_zl.html

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Rewolucyjne zmiany w imperium medialnym Solorza-Żaka[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą