100 mld dolarów dały w ubiegłym roku operatorom na całym świecie usługi szerokopasmowe w sieciach DSL – podała w ostatnim raporcie firma ABI Research. DSL jest obecnie najpopularniejszą technologią szerokopasmowego dostępu, ale wpływy z jej eksploatacji nie rosną zbyt szybko. ABI Research spodziewa się, że CAGR do 2014 r. wyniesie 0,6 proc.

Drugą co do popularności technologią dostępową jest HFC, a trzecią FTTx. Przychody z FTTx rosną najszybciej (pomiędzy popularnymi technologiami), bo w ostatnich latach w tempie 23 proc. rocznie. W tym roku przychody ze sprzedaży usług w sieciach FTTx sięgną na całym świecie 24,5 mld dolarów. ABI Reserach wskazuje jednak, że z FTTx konkurują najnowocześniejsze mutacje technologii DSL (VDSL), tańsze do implementacji dla typowych, dużych operatorów telekomunikacyjnych, którzy dzisiaj dominują na globalnym rynku szerokopasmowym.

Według szacunków ABI Research całkowite przychody z usług w sieciach szerokopasmowych wyniosły w 2008 r. 145 mld dolarów, a w 2009 r. – 164 mld dolarów. Firma badawcza prognozuje 210 mld dolarów na rok 2014.