Przegląd prasy – wtorek 22 listopada

Publikacja: 22.11.2011 08:26

Telewizja wszędzie tam, gdzie widz

Michał Fura

TVN, Polsat, TVP coraz odważniej eksperymentują z dystrybucją swoich programów przez Internet. Nadawcy telewizyjni postanowili nie czekać, aż widz o określonej godzinie usiądzie przed odbiornikiem. Pozwalają mu wybrać, kiedy i gdzie chce oglądać ulubiony program. Tworzą wersje na tablety i komórki, bo ich właściciele coraz chętniej sięgają po ulubione programy na przenośnych urządzeniach. Wprowadzają też specjalne aplikacje, dzięki którym wybrane programy z bibliotek stacji można oglądać bezpośrednio na telewizorze podłączonym do internetu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=387514 (dostęp płatny)

Za wysokie stawki dla Aero2

Michał Fura

Bruksela wstrzymała planowane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzje ustanawiające stawki MTR w sieci Aero2, należącej do Zygmunta Solorza-Żaka. Chodzi o to, ile operatorzy płacą sobie wzajemnie za kończenie połączeń. KE uznała, że Aero2 pobiera zbyt dużo, bo 57 gr, podczas gdy najwięksi konkurenci 15,2 gr.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=387509 (dostęp płatny)

Koniec SMS-ów namawiających do udziału w konkursach

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Abonent telefonii komórkowej będzie mógł żądać zablokowania dodatkowo opłacanych połączeń przychodzących na jego numer i z niego wychodzących. Od 4 grudnia 2011 r. abonenci telefonów komórkowych będą lepiej chronieni przed nadużyciami przy korzystaniu z usług o podwyższonej opłacie, świadczonych na zasadzie subskrypcji (czyli w sposób powtarzalny). Zmiany wprowadzają przepisy ustawy z 16 września 2011 r. o zmianie ustawy – Prawo telekomunikacyjne, które wchodzą tego dnia w życie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=387515 (dostęp płatny)

Wyższe stawki hurtowe dla Aero2 pod lupą KE

Przemysław Poznański Komisja Europejska wstrzymała wyższe stawki hurtowe dla Aero2, które planował wprowadzić UKE. Na wyższych stawkach operatorzy zarabiają więcej. Powodem wstrzymania decyzji o stawkach dla operatora jest brak wcześniejszej analizy rynku. To nie pierwszy głos Komisji w tej sprawie – KE wyraziła swoje zaniepokojenie stanowiskiem UKE w sprawie stawek dla Aero2 już rok temu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10685252,Wyzsze_stawki_hurtowe_dla_Aero2_pod_lupa_KE.html

NFI Midas: Aero 2 pod podwójną lupą

Urszula Zielińska

W poniedziałek Komisja Europejska poinformowała, że wstrzymała działania Urzędu Komunikacji Elektronicznej zmierzające do ustalenia nowych hurtowych stawek MTR (międzyoperatorskich opłat za kończenie połączeń w sieciach mobilnych) pobieranych przez Aero 2, spółkę kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/719714_NFI_Midas:_Aero_2_pod_podwojna_lupa.html (dostęp płatny)

Polkomtel: Obligacje za blisko 4 mld zł

Urszula Zielińska

Operator sieci Plus szuka nabywców na niezabezpieczone obligacje o wartości 900 mln euro – poinformowały anglojęzyczne agencje. Emisja obligacji denominowanych w walucie obcej przez telekom to następstwo jego przejęcia przez Spartan Capital Holdings, spółkę kontrolowaną przez Zygmunta Solorza-Żaka.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/719717_Polkomtel:__Obligacje__za%C2%A0blisko%C2%A04_mld_zl.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja: Operatorzy nie boją się zniesienia ulgi

Urszula Zielińska

Zarówno grupa TP, jak i Netia sieć kablowa UPC zapewniają, że nie obawiają się wpływu zniesienia ulgi podatkowej na Internet na rozwój swoich biznesów. Zdaniem operatorów Internet to dziś jedna z podstawowych potrzeb konsumentów. Według danych Ministerstwa Finansów w 2010 r. z ulgi na Internet skorzystało blisko 4 mln podatników, o 0,7 mln więcej niż w 2009 roku. Konsumenci zaoszczędzili w ten sposób blisko 2,3 mld zł.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/719718_Telekomunikacja:_Operatorzy_nie_boja_sie_zniesienia_ulgi.html (dostęp płatny)

PDF chroni e-fakturę przed zmianą danych

Iwona Jackowska

Nie trzeba posiadać podpisu elektronicznego, aby spełnić wymóg prawa co do autentyczności wystawionej e-faktury. Odbiorca faktury przekazanej mu w formie elektronicznej musi mieć pewność, że otrzymał ją od właściwego przedsiębiorcy — że jest autentyczna. Obecnie najczęściej takie dokumenty są przesyłane jako załączniki do wiadomości pochodzących ze skrzynek e-mailowych wystawców e-faktur. Jest to w zasadzie prosty sposób na zidentyfikowanie osoby, która taką fakturę dostarcza. Pozwala też uznać, że dotyczy ona towarów i usług faktycznie nabytych od tego wystawcy. Agnieszka Koperska, menedżer w dziale audytu w Baker Tilly Poland, radzi, aby przedsiębiorcy zapisywali takie faktury w formacie pliku PDF i w nim wysyłali. Jak mówi, to gwarantuje, że żadne dane w niej zawarte nie zostaną zmanipulowane, świadczą zatem o integralności treści.

http://teleinformatyka.pb.pl/2520806,51068,pamietaj-pdf-chroni-e-fakture (dostęp płatny)

Cyfrowa misja Boniego

Magdalena Lemańska, Katarzyna Borowska, Jarosław Stróżyk

Przed nim określenie ram prawnych dla internetowych telewizji i ochrony prywatności w sieci. Oddzielny resort odpowiedzialny za cyfryzację to w Polsce precedens. Do tej pory te kwestie były rozdzielone między poszczególne ministerstwa. Branża IT ma wobec nowego ministra spore oczekiwania. – To będzie resort porządkujący wszystkie kwestie dotyczące sposobu funkcjonowania społeczeństwa w świecie nowych technologii, ale nie samych technologii, bo to już jest po prostu technika – mówi „Rz” Wacław Iszkowski, prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1096933_Cyfrowa_misja_Boniego.html (dostęp płatny)

Komisja Europejska i Play kontra grupa Solorza-Żaka

Urszula Zielińska

Władze w Brukseli oraz polski operator uznają za zbyt wysokie hurtowe opłaty pobierane przez Aero 2, spółkę z grupy polskiego miliardera. W poniedziałek Komisja Europejska podała, że wstrzymała działania UKE zmierzające do ustalenia nowych hurtowych stawek MTR (międzyoperatorskich opłat za kończenie połączeń) dla spółki Aero 2 kontrolowanej przez Zygmunta Solorza-Żaka.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1096963_Komisja_Europejska_i_Play_kontra_grupa_Solorza-Zaka.html (dostęp płatny)

Polkomtel wyemituje obligacje za niemal 4 miliardy złotych

Urszula Zielińska

Operator sieci Plus przygotowuje się do emisji obligacji o wartości 900 mln euro – podały agencje Bloomberg i Dow Jones. Wcześniej o tym, że Polkomtel zwróci się do rynku z taką ofertą, mówił Martin Moorhouse, odpowiedzialny w zarządzie (przed przejęciem firmy przez Zygmunta Solorza-Żaka) za finanse. Emisja obligacji denominowanych w walucie obcej przez telekom to kolejne następstwo przejęcia tej telekomunikacyjnej firmy przez Spartan Capital Holdings, spółkę kontrolowaną przez Solorza-Żaka.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1096953_Polkomtel_wyemituje_obligacje_za_niemal_4_miliardy_zlotych.html (dostęp płatny)

Telekomy: brak ulgi niegroźny

Urszula Zielińska

Dostawcy internetu uważają, że mimo zniesienia ulgi ich rynek nie zwolni tempa wzrostu. Dostawcy usługi internetowej zarówno stacjonarnej, jak i mobilnej zapewniają, że ich plany biznesowe są bezpieczne. Nie obawiają się spadku popytu, choć – jak zapowiedział w miniony piątek premier Donald Tusk, rząd zniesienie ulgę podatkową na Internet.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1096948_Telekomy:_brak_ulgi_niegrozny.html (dostęp płatny)

Zapłać za Internet

Przemysław Wojtasik

Osoby korzystające z sieci mogą odliczyć wydatki. W tym roku jest to prostsze. Kosztów używania Internetu nie trzeba już dokumentować fakturą, można też z niego korzystać poza miejscem zamieszkania. Ustawodawca mocno poluzował warunki ulgi. Nie zmieniła się wysokość odliczenia – nadal możemy pomniejszyć dochód o 760 zł rocznie. Od 1 stycznia 2011 r. podatkowo skorzystają jednak także ci, którzy ponoszą wydatki na tzw. mobilny Internet, np. w telefonie komórkowym.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1096842_Zaplac_za_Internet.html (dostęp płatny)

Telewizja wszędzie tam, gdzie widz

Michał Fura

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?