Nowa technologia transmisji danych, której wejście w życie zapowiadane jest od dwóch lat przez największych dostawców rozwiązań i technologii łączności, będzie testowana przez Ericssona w Brazylii.

Pilotażowy program testów 5G ma rozpocząć się w 2016 roku. Połączenia o szybkości przesyłu od 10-100 Gb/s wykorzystywane będą testowo przez operatorów oraz przez instytucje z sektorów publicznych.

Szwedzki koncern technologiczny chciałby uzyskać informacje zwrotne od użytkowników o możliwościach i wykorzystaniu nowych rozwiązań. Szefowie Ericssona liczą przede wszystkim na firmy z poza branż telko/IT, w których rozwiązania z zakresu łączności mają różne, często nie znane inżynierom zastosowania. Dyrektor generalny Ericssona, Hans Vestberg, uważa, że mobilny internet szerokopasmowy oraz popularny ostatnio Internet of Things będą przyspieszać rozwój segmentów takich jak opieka zdrowotna, szkolnictwo, rolnictwo czy energetyka.

Wprowadzenie pilotażu w Brazylii nie oznacza przyspieszenia planów koncernu o komercyjnym wdrożeniu 5G (mówi o 2020 roku). Tą samą datę podają Finowie z Nokii, którzy w laboratoriach, między innymi we Wrocławiu i Krakowie, dopracowują technologię.