Przegląd prasy – środa 19 października

Publikacja: 19.10.2011 08:29

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Solorz-Żak coraz bliżej Polkomtela

Michał Fura

Konsolidacja rynku telekomunikacyjno-mediowego nabiera tempa. Rynek czeka na decyzję UOKiK w sprawie przejęcia przez Zygmunta Solorza-Żaka Polkomtelu. Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, szefowa UOKiK, przyznała wczoraj podczas XXXVIII Międzynarodowej Konferencji i Wystawy PIKE branży operatorów kablowych w Poznaniu, że proces podejmowania decyzji w sprawie sieci Plus jest w końcowej fazie. – Jest szansa, że zostanie wydana w tym roku – powiedziała. Nie ujawniła, czy urząd zgodzi się na transakcję, a jeśli tak, to czy będzie to zgoda warunkowa. Rynek spekuluje, że możliwa jest ta druga opcja – w takiej sytuacji Solorz-Żak musiałby się podzielić częścią swoich częstotliwości z konkurencją.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=383025 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza / Wyborcza.biz[/srodtytul]

Cyfrowa telewizja przyspiesza. Widzowie nic o tym nie wiedzą

Vadim Makarenko

Największe stacje telewizyjne wyłączą pierwsze nadajniki analogowe już jesienią przyszłego roku. Jak dotąd wiedzą o tym jedynie nadawcy. Widzowie na razie nie mają o tym pojęcia. – Mam dobrą wiadomość dla mieszkańców Wielkopolski. W waszym regionie telewizja analogowa zostanie wyłączona już 20 listopada przyszłego roku – tak Tomasz Berezowski, wiceprezes należącej do TVN platformy cyfrowej N, zwrócił się wczoraj do uczestników konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Poznaniu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10494690,Cyfrowa_telewizja_przyspiesza__Widzowie_nic_o_tym.html

Wydawcy: Wycinanie reklam ze stron WWW to naruszenie wolności prasy

Przemysław Poznański

Blokowanie reklam przez operatorów komórkowych w serwisach internetowych to naruszenie wolności prasy – uważa Izba Wydawców Prasy. To reakcja na zapowiedź sieci T-Mobile, że będzie wycinać reklamy w mobilnym Internecie. Kością niezgody jest – zaskakujące dla branży – ogłoszenie przez PTC, operatora sieci T-Mobile, testów nowej usługi nazwanej roboczo Szczupły i Sprawny Internet. Testy z kilkoma tysiącami klientów mają zacząć się lada moment. Potrwają kilka miesięcy, prawdopodobnie w marcu przyszłego roku taką usługę T-Mobile zaoferowałby wszystkim klientom.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10491933,Wydawcy__Wycinanie_reklam_ze_stron_WWW_to_naruszenie.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

NFI Midas: Przerwa przez europejskie zawirowania

Urszula Zielińska

Zawirowaniami na rynkach finansowych i niepewną sytuacją w Europie tłumaczył wniosek o przerwę w nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu NFI Midas pełnomocnik głównego akcjonariusza – poinformował nas jeden z uczestników tego zgromadzenia.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/717284_NFI_Midas:_Przerwa_przez_europejskie_zawirowania.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

TVN: talerze pospadają z dachów

Magdalena Wierzchowska

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wskazał nadawcom komercyjnym daty wyłączenia telewizji analogowej, w której obecnie przesyłany jest sygnał. — Nowy harmonogram wyłączeń zakłada, że w Poznaniu i w Lubuskiem analog będzie wyłączony w listopadzie 2012 r. Z ubolewaniem stwierdzam, że nie wzięto pod uwagę zaleceń Komisji Europejskiej, by nie wyłączać nadajników w zimie, gdy dachy są oblodzone. Spodziewam się zwiększonych ostrych dyżurów w Poznaniu w tym czasie — mówił Tomasz Berezowski, członek zarządu TVN, na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej (PIKE) w Poznaniu.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=111789# (dostęp płatny)

Superszybka transmisja danych

MK

Rekord prędkości przesyłania danych, osiągnięty dzięki światłowodom i laserowi przez fizyków z politechniki w Karlsruhe, to 26 terabitów na sekundę. Gdyby taką prędkość miało łącze internetowe, można by w sekundę przesłać zawartość aż 700 płyt DVD z filmami. Do niemieckich naukowców należy też poprzedni rekord – 10 terabitów z 2010 r. (1 terabit to 1000 gigabitów). Stojący na czele uczonych prof. Jürg Leuthold mówi, że jeszcze kilka lat temu takie prędkości uważano za utopię.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=111743# (dostęp płatny)

Ile za użycie smartfona

Polacy są gotowi zapłacić za szybki internet (100 Mbit/s) w komórce maksymalnie 155 zł, czyli tyle co obywatele innych państw. Ale za atrakcyjną uważają cenę około 105 zł — wynika z badania „Addicted to connectivity. Perspectives on the global mobile consumer 2011″, przeprowadzonego w 15 krajach przez Deloitte. Najbardziej pożądaną przez firmy telekomunikacyjne grupą klientów są użytkownicy smartfonów. Ale w Polsce co czwarty z nich mówi, że nie potrzebuje usług internetowych.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=111751# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Telefoniczni chuligani atakują opozycję

Piotr Kościński

Trwają hakerskie ataki skierowane na telefony komórkowe opozycyjnych dziennikarzy – alarmuje „Biełorusskij Partizan”. Od poniedziałku atakowany jest telefon Pawła Szeremieta. Ktoś dzwoni, jego numer się nie wyświetla. Po odebraniu połączenia dzwoniący natychmiast się rozłącza. Potem telefonuje znów. I tak w kółko. Szeremiet jest twórcą opozycyjnego „Biełorusskiego Partizana”, mieszka w Moskwie, a białoruskiego obywatelstwa został pozbawiony w 2010 r., jego zdaniem – z zemsty za krytykę Aleksandra Łukaszenki.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1087690_Telefoniczni_chuligani_atakuja_opozycje.html (dostęp płatny)

Apple: kolejny rekordowy kwartał

Aleksandra Stanisławska

Sukces sprzedaży iPhone’a 4S podbił oczekiwania inwestorów co do kwartalnych wyników finansowych Apple’a. Najbardziej wartościowa firma świata, której wartość rynkowa przekroczyła już 390 mld dol., wczoraj znów pochwaliła się rekordowymi wynikami kwartalnymi za okres od lipca do września, choć były one nieco słabsze od oczekiwań. Przychody sięgnęły 28,3 mld dol., to nieco mniej od zebranych przez Reutersa prognoz.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1087712_Apple:_kolejny_rekordowy_kwartal.html (dostęp płatny)

Coraz więcej banków w naszych komórkach

Monika Krześniak

Instytucje finansowe umożliwiają obsługę konta osobistego przez telefon. Wersja mobilna ma się stać pełnoprawnym zastępstwem komputerowego dostępu. Zmiany w bankowości mobilnej wprowadził właśnie ING Bank.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1087720_Coraz_wiecej_bankow__w_naszych_komorkach.html (dostęp płatny)

Po polisę do internetu

Zuzanna Reda

Na koniec tego roku wartość rynku direct w Polsce może przekroczyć miliard złotych.Polisy oferowane przez telefon i Internet stanowią 5 proc. sprzedawanych w Polsce ubezpieczeń motoryzacyjnych. A łącznie przez kanał direct kupowanych jest 3,3 proc. wszystkich polis, wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1087725_Po_polise_do_Internetu.html (dostęp płatny)

Rewolucja w telewizji już w przyszłym roku

Magdalena Lemańska

Już za rok w niektórych miejscach nie będzie analogowej telewizji naziemnej. Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienił nadawcom działającym w ramach pakietu naziemnej telewizji cyfrowej zapisy w rezerwacjach częstotliwości radiowych. Zgodnie z nimi już w listopadzie 2012 r. zaczną wyłączać analogowe nadawanie naziemnej telewizji cyfrowej.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1087709_Rewolucja_w_telewizji__juz_w_przyszlym_roku.html (dostęp płatny)

Spółdzielcy mogą mieć kablówkę od kilku firm

Renata Krupa-Dąbrowska

Poznańska spółdzielnia zapłaci wysoką karę za brak zgody na instalację telewizji kablowej w blokach. Rekordową karę w wysokości 146 tys. zł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na spółdzielnię Winogrady w Poznaniu. Według UOKiK ograniczała ona niektórym firmom telekomunikacyjnym dostęp do administrowanych przez siebie bloków. Chciały one świadczyć na ich terenie usługi telewizji kablowej. Spółdzielnia mnożyła im różne przeszkody.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1087590_Spoldzielcy_moga_miec_kablowke_od_kilku_firm.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

Solorz-Żak coraz bliżej Polkomtela

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy