Najlepsze 2020. Zapłonęły pierwsze maszty 5G w Polsce

Dwa maszty operatorów komórkowych: Playa i T-Mobile, użytkowany przez Plusa, ucierpiały w weekend w wyniku zaprószenia ognia. Operatorzy apelują o zdecydowane działania władz kraju i organów ścigania.

Publikacja: 25.12.2020 21:31

Najlepsze 2020. Zapłonęły pierwsze maszty 5G w Polsce

Foto: Bloomberg

Przypominamy najciekawsze teksty 2020 roku z serwisu cyfrowa.rp.pl – ten ukazał się w maju 2020.

„Apelujemy o stanowcze ściganie przestępców niszczących maszty telekomunikacyjne i szerzących dezinformację. Brak zdecydowanej reakcji na takie działania doprowadzi do tragedii” – napisała we wtorek wieczorem Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji w odezwie skierowanej do rządu, samorządów i organów ścigania.

W taki sposób PIIT zareagowała na informacje, że w Łodzi zajęły się ogniem instalacje operatorów komórkowych. Operatorzy podejrzewają, że doszło do podpalenia, choć nie mówią o tym wprost. Wiadomo, że straty poniesione w miniony weekend liczą P4, operator sieci Play oraz T-Mobile Polska i Polkomtel, operator sieci Plus, który używał masztu T-Mobile.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemię spowodowały sieci 5G? Wielu w to wierzy

Play wydał w ciągu dnia oświadczenie. „W związku z doniesieniami o atakach na infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce operator sieci Play oświadcza, że takie czyny noszą znamiona działalności przestępczej wymierzonej w bezpieczeństwo państwa i obywateli. Operator podkreśla, że bezpieczeństwo oraz ochrona klientów i pracowników jest jego najwyższym priorytetem. Wszelkie tego rodzaju ataki są natychmiast zgłaszane odpowiednim organom ścigania na najwyższym szczeblu”.

Telekom przypomniał także, że infrastruktura telekomunikacyjna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu społeczeństwa i gospodarki. Jej znaczenie jest szczególnie istotne w sytuacjach krytycznych, takich jak stan klęski żywiołowej, czy stan epidemii, którego właśnie doświadczamy.

„Sprawna i wydajna infrastruktura telekomunikacyjna jest niezbędna w zgłoszeniach wypadków i wydarzeń zagrażających zdrowiu i życiu wszystkich osób znajdujących się na terytorium Polski. Ataki na nią są takim samym przestępstwem, jak niszczenie infrastruktury kolejowej (tory i trakcje) czy energetycznej (linie przesyłowe)” – dodało biuro prasowe. Szczegółowych informacji nt. zniszczeń nie podano.

""

Nie tylko w Polsce sieć 5G budzi niepokój w wielu środowiskach. Protesty w Szwajcarii przeciw budowie infrastruktury 5GAFP

cyfrowa.rp.pl

To, że zniszczeniu uległy urządzenia Plusa potwierdził Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy Polsat. Potwierdzenie, że Plus używał masztu T-Mobile przekazał nam Konrad Mróz z biura prasowego tej sieci.

Według PIIT, do Polski dotarła fala agresji skierowana przeciwko infrastrukturze operatorów mobilnych. W tym roku pojawiały się już analogiczne informacje z innych państw europejskich, np. z Wielkiej Brytanii.

CZYTAJ TAKŻE: Seria ataków na maszty 5G w Holandii. Wcześniej była Wielka Brytania

„Jesteśmy świadkami fali agresji skierowanej przeciwko infrastrukturze o charakterze krytycznym. Oprócz dezinformacji, mamy do czynienia z przestępstwami polegającymi na niszczeniu urządzeń telekomunikacyjnych, które zapewniają łączność milionom Polaków. Sprawcy tych przestępstw nie mogą zostać bezkarni, a wszystkie strony odpowiedzialne za bezpieczeństwo oraz rozwój gospodarczy kraju powinny wzmocnić swoje wysiłki, aby przerwać łańcuch agresji i działań niezgodnych z prawem. Pozostanie biernym to przyzwolenie na stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, np. gdy nie będzie można wezwać służb ratowniczych” – czytamy w odezwie PIIT.

PIIT określa działania przeciwko infrastrukturze działalnością kryminalną, zakłócającą działanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie państwa. „Bez infrastruktury sieci bezprzewodowych i jej stałej rozbudowy, niemożliwe jest skuteczne działanie systemów ratunkowych. Znacznie utrudniony będzie również rozwój polskiej gospodarki oraz funkcjonowanie niemal każdej dziedziny naszego życia zawodowego i prywatnego, w trakcie i po epidemii” – czytamy.

Przy okazji izba wezwała „właścicieli największych portali społecznościowych funkcjonujących w Polsce”, do podjęcia skutecznych działań przeciwko stronom oraz autorom szerzącym dezinformację na temat wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie ludzkie i rozprzestrzenianie wirusa SARS-CoV-2 przez sieci bezprzewodowe, w tym 5G.

W komunikacie wymieniono YouTube’a, Facebook i Twitter. „Narastająca fala nieprawdziwych informacji, wymaga reakcji administracji państwowej oraz platform mediów społecznościowych (w szczególności YouTube, Facebook, Twitter). Negatywne przekazy grup wykorzystujących strach przed epidemią COVID-19 i jej rzekomy związek z infrastrukturą telekomunikacyjną docierają do społeczeństwa mocniej niż kiedykolwiek. Jednocześnie, podżegacze wprost nawołujący w mediach społecznościowych do przestępstw pozostają całkowicie bezkarni. Bierna postawa wobec takich czynów prowadzi do dramatycznych sytuacji, w których atakowana jest nie tylko maszty telekomunikacyjne, ale też osoby przy nich pracujące” – napisała PIIT.

CZYTAJ TAKŻE: Twitter uderza w teorie spiskowe o Covid-19. Obwiniają 5G

Izba przypomniała, że kilka miesięcy temu w Krakowie miała miejsce próba zniszczenia masztu T-Mobile Polska.

„Nielegalna próba zniszczenia masztu w Krakowie w minionym roku i podpalenia stacji bazowych operatorów w ostatnich dniach pokazują, że niezbędna jest natychmiastowa reakcja. Te zdarzenia, wskazują, że ludzie zaangażowani w te przestępstwa, nie cofną się przed kolejnymi działaniami. To może oznaczać, że dojdzie w końcu do tragedii, w której zginie człowiek” – czytamy.

„Przyzwolenie na szerzenie braku zaufania do przedsiębiorców telekomunikacyjnych i powielanie krążących w Internecie fake newsów na temat sieci komórkowych i technologii 5G jest działaniem wysoce nieodpowiedzialnym. Jest to też działanie na szkodę polskiego państwa i jego bezpieczeństwa. Każdy wątek działań przestępczych powinien zostać wyjaśniony przez odpowiednie do tego służby” – postuluje izba.

PIIT przywołuje również rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, który informował, że w czasie epidemii nasiliły się również ataki informacyjne i propagandowe ze strony Federacji Rosyjskiej, będące inspiracją do działań przeciwników nowej generacji sieci komórkowej.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu