Thor Bjorgolfsson: zostaję dłużej w Play [poprawione]

Publikacja: 21.11.2013 22:51

Thor Bjorgolfsson: zostaję dłużej w Play [poprawione]

Foto: bloomberg.com

W Warszawie przebywa Thor Bjorgolfsson, islandzki miliarder, właściciel funduszu Novator (posiada 49,7 proc. udziałów w P4, operatorze sieci Play). Mieliśmy okazję z nim porozmawiać dziś wieczorem (21 listopada 2013).

– Nie zamierzam sprzedawać udziałów w P4. Wiem, że w 2009 roku mówiłem, że zrobię to, ale zmieniłem zdanie i zostaję – powiedział rpkom.pl Thor Bjorgolfsson.

W 2009 roku w rozmowie z „Parkietem” inwestor oceniał, że dobrym momentem będzie osiągnięcie przez telekom 10 proc. w rynku co nastąpiło rok później.

W 2011 roku właściciele Playa przyglądali się sprzedaży Polkomtela, operatora sieci Plus i – jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji – prowadzone były rozmowy z Telią Sonerą, która interesowała się zakupem telekomu od państwowych firm. Pomysł polegał na realizacji transakcji, w której Szwedzi jednocześnie przejęliby obie firmy.  Tak się jednak nie stało, bo wszystkich zainteresowanych siecią Plus przelicytował wówczas Zygmunt Solorz-Żak.

– Przekonuje mnie dzisiejsza sytuacja P4 jeśli chodzi o sieć 4G i siłę marki. Zdecydowanie uważam, że ta spółka może jeszcze rosnąć – mówił nam biznesmen.

– Wprowadzenie P4 na giełdę to ciągle jedna z opcji. Dziś ze względu na zamieszanie z funduszami emerytalnymi nie jest to jednak dobry moment. Myślę, że warto poczekać z rok aż sytuacja się wyklaruje i wtedy to przemyśleć – mówił Bjorgolfsson

Zapewnił, że dziś sieć Play nie potrzebuje już zastrzyku gotówki udziałowców. Nie chciał jednak powiedzieć, czy liczy na wypłatę dywidendy. – Ta sprawa leży po stronie zarządu – powiedział jedynie.

Jak informowaliśmy P4 przymierza się do refinansowania zadłużenia. Wizyta Bjorgolfssona, według osoby zbliżonej do zarządu telekomu nie ma nic wspólnego z tym procesem.

Miliarder przyjechać miał do Warszawy na Szczyt Klimatyczny, a dziś wieczorem dotrzymał słowa danego niegdyś w Londynie Tomaszowi Czechowiczowi, założycielowi funduszu MCI i wziął udział w organizowanej przezeń dorocznej gali. Był jednym z uczestników panelu poświęconego przedsiębiorczości.

– Nasz nowy projekt to data center zasilane zieloną energią. Realizujemy go w Islandii. Czy można to powtórzyć w Polsce? Zobaczymy – mówił nam Bjorgolfsson.

50,3 proc. udziałów w P4 ma Tollerton, wehikuł greckiego biznesmena Panosa Germanosa.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu