Pierwsze w Polsce e-zakupy z rachunkiem za telefon [nowe]

Publikacja: 25.07.2013 11:48

Długo trzeba było na takie rozwiązanie czekać, ale zdaje się, że jest.

P4, operator sieci Play jako pierwszy, a potem T-Mobile Polska, zamierzają wprowadzić usługę pozwalającą klientom na zapłacenie za zakupy w sieci przy okazji uiszczania comiesięcznego rachunku  za telefon  – wynika z informacji rpkom.pl.

Na początek w ten sposób konsumenci będą mogli zapłacić przede wszystkim za oprogramowanie: aplikację do zainstalowania na smartfonie, czy komputerze. Wśród nie wymagających specjalnych rozwiązań logistycznych i formalno-prawnych produktów kupowanych w ten sposób można sobie wyobrazić gry, e-booki, filmy, czy muzykę.

Play podał właśnie, że jego usługa „Dopisz do rachunku Play” została wprowadzona w sklepie Google – Google Play. Jak informuje, koszt aplikacji, gier oraz książek zostanie dopisany do rachunku klienta.

Aby skorzystać z tej możliwości, użytkownik musi mieć smartfona z systemem operacyjnym Android, aktywne konto w sklepie Google Play i abonament w Play.

Możliwość korzystania z usługi „Dopisz do rachunku PLAY” pojawi się automatycznie jako jedna z dwóch opcji płatności. Należności za zakupione aplikacje, gry i inne treści pojawią się na rozliczeniu towarzyszącym fakturze za usługi telekomunikacyjne od PLAY – podał operator (płatność uiszczana jest łącznie na jeden rachunek).

Wdrożenie usługi rozpoczęło się 23 lipca. Telekom podał, że będzie udostępniał automatyczny dostęp do usługi stopniowo. Deklaruje, że wszyscy abonenci będą mieli do niej dostęp po maksimum kilku tygodniach.

Jak wyjaśnia Marcin Gruszka rzecznik prasowy P4, aby chronić się przed ewentualnymi nadużyciami, zarówno Google, jak i Play mają zabezpieczenia. W przypadku operatora to kwotowy limit (50 zł w okresie rozliczeniowym), którego nie możne przekroczyć świeży klient Google Play.  – Kwota ta rośnie, jeśli historia transakcji klienta wskazuje, że terminowo się wywiązuje z zobowiązań – mówi Marcin Gruszka.

Rzecznik Play przyznaje, że operator prowadzi rozmowy z kolejnymi partnerami. – Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi podmiotami, które wyrażą zainteresowanie – dodaje.

Dla telekomu to zarówno dodatkowy przychód, jak i zysk. Porozumiał się z Google w sprawie podziału przychodów z transakcji i nie pobiera dodatkowej opłaty od klientów za kredytowanie zakupu. Cena aplikacji też pozostaje bez zmian.

W Polsce Play jest pierwszym partnerem Google przy tego typu rozwiązaniu. W Europie takich porozumień zawarto już kilka.

W grupie Deutsche Telekom, funkcjonalność połączonej faktury za telefon i zakupy wykonywane przy jego użyciu wprowadził Magyar Telekom. Na Węgrzech do miesięcznego rachunku doliczone mogą zostać w tym przypadku wybrane usługi: zakup biletów do kina i teatru, do zoo, filmu na konkretnym serwisie (Filmklik.hu), subskrypcję gazety (Népszabadság),bilety komunikacyjne.

Fakturowanie zakupów przez internet to kolejny sposób telekomów mobilnych na budowę przychodów: spadających operatorom zasiedziałym, wolniej rosnących u Play.

Długo trzeba było na takie rozwiązanie czekać, ale zdaje się, że jest.

P4, operator sieci Play jako pierwszy, a potem T-Mobile Polska, zamierzają wprowadzić usługę pozwalającą klientom na zapłacenie za zakupy w sieci przy okazji uiszczania comiesięcznego rachunku  za telefon  – wynika z informacji rpkom.pl.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?