Przegląd prasy rpkom.pl – środa 29 sierpnia

Publikacja: 29.08.2018 07:30

TVP zalega ZUS-owi miliony
Dwa lata temu LeasingTeam zwolnił ostatnich pracowników przejętych w 2014 r. z Telewizji Polskiej. Teraz się okazuje, że byli to ciągle pracownicy TVP. Szukanie oszczędności przez wprowadzenie do firmy zewnętrznej dziennikarzy, monatarzystów, grafików i charakteryzatorów może kosztować nadawcę publicznego grube miliony. Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał właśnie rację ZUS, który uznał przeniesienie pracowników do innej firmy za pozorne.
S. A1, A5

Pendolino w końcu z internetem. Ale jeszcze nie dziś
Na wi-fi we wszystkich składach poczekamy do listopada 2019 r. Ślimaczą się także sprawy uszkodzonych składów. S. A8

Polska tworzy krajowy system ochrony. Ustawa już obowiązuje
Od 28 sierpnia obowiązuje ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która stanowi implementację ogólnych postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/1148 (…). S. D1-D4 (Tygodnik Samorząd i Administracja, Wydanie Specjalne)

Gazeta Wyborcza

Więzienie za cofanie licznika
Od przyszłego roku za przekręcenie licznika obrotów w aucie grozić będzie kara więzienia. Ale przepisy ułatwiające ich wykrywanie mogą wejść w życie dopiero w 2020 roku. A to z powodu sfuszerowanego przez PiS systemu CEPiK. S. 1, 10

Wi-Fi w Pendolino pojawi się jeszcze w tym roku
Po kilkuletnich negocjacjach PKP Intercity i Alstom podpisały umowę na wifi w pociągach Pendolino. Instalacja internetu w 20 pociągach będzie kosztowała spółkę 31,7 mln zł.
S. 10

11 mln zł na wirtualny problem
Tyle ma kosztować specjalny system pokazujący „rzekome” zagrożenie elektrosmogiem”. Bez zwiększenia jego norm nie będzie w Polsce technologii 5G. Idzie to wolno, bo urzędnicy boją się protestów. (…) By uspokoić mieszkańców i pokazać faktyczną skalę promieniowania elektromagnetycznego Ministerstwo Cyfryzacji rękoma Instytutu Łączności zamierza wybudować specjalny system informatyczny.
S. 15

Parkiet

Multimedia dla Vectry?
Właściciele trzeciej pod względem liczby abonentów i przychodów telewizji kablowej w kraju – Multimedia Polska – kolejny raz próbują ją sprzedać. Tym razem potencjalny nabywca to numer dwa na kablowym rynku, czyli Vectra. Firmy podały we wtorek, że 27 sierpnia skierowały wniosek o zgodę na transakcję do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802257_Multimedia_dla_Vectry.html (dostęp płatny)

Uber chce przesadzić Polaków na rowery
Aplikacja znana z łączenia kierowców aut z pasażerami wchodzi na rynek miejskiego najmu jednośladów. Na razie w USA i Niemczech, ale wkrótce również w naszym kraju – ustalił „Parkiet”.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802259_Uber_chce_przesadzic_Polakow_na_rowery.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Niespodzianka od Asseco 
Informatyczna grupa pozytywnie zaskoczyła wynikami. Pomogły zamówienia z bankowości i odbudowujący się segment publiczny. Wyniki grupy Asseco Poland okazały się istotnie wyższe od oczekiwań rynku. W rezultacie w trakcie wtorkowej sesji kurs akcji spółki na GPW zyskiwał nawet 5,7 proc. i był to największy wzrost wśród firm wchodzących w skład mWIG40.
https://www.pb.pl/niepodzianka-od-asseco-938393 (dostęp płatny)

Vectra chce połknąć Multimedia
Nie udało się liderowi, spróbuje wicelider. Po fiasku przejęcia przez UPC Multimediów, kablowego numeru trzy, transakcję chce zrealizować numer dwa Pięć miesięcy po ostatecznym fiasku przejęcia trzeciego gracza na rynku kablowym przez lidera do transakcji zabiera się wicelider. We wtorek Vectra, druga pod względem liczby klientów kablówka w Polsce, poinformowała o podpisaniu „term sheet” z głównymi akcjonariuszami spółki Multimedia Polska oraz o złożeniu do urzędu antymonopolowego wniosku w sprawie koncentracji.
https://www.pb.pl/vectra-chce-polknac-multimedia-938404 (dostęp płatny)

Cyberpunk ma daleko do mety
Rynku nie obchodzą wyniki CD Projektu, chce tylko poznać datę premiery najbardziej wyczekiwanej gry. Wymaga ona jednak jeszcze dużo pracy. Inwestorzy, analitycy i gracze od dawna zadają pytanie o datę premiery największej i najbardziej wyczekiwanej produkcji CD Projektu — „Cyberpunka 2077″. Koncentrują się na niej tak mocno, że nie przykładają wielkiej wagi nawet do wyników spółki, które okazały się słabsze niż rok wcześniej. https://www.pb.pl/cyberpunk-ma-daleko-do-mety-938399 (dostęp płatny)

Pendolino z internetem
Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity, i Lesław Kuzaj, kierujący w Polsce Alstomem, podpisali umowę na montaż internetu w pociągach pendolino. Kontrakt na wbudowanie urządzeń i pięcioletnią obsługę jest wart 31,7 mln zł. Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, zapewnia, że pierwsze pendolino z internetem wyruszy na tory po 13 tygodniach od podpisania umowy.
https://www.pb.pl/pendolino-z-internetem-938398 (dostęp płatny)

Insly chce zarabiać na multiagentach
Brytyjski dostawca systemów IT dla ubezpieczycieli po latach obserwacji polskiego rynku dostrzegł światełko w tunelu.
https://www.pb.pl/insly-chce-zarabiac-na-multiagentach-938392 (dostęp płatny)

I ty możesz zostać programistą
Filozofowie, muzycy, a nawet kucharze — branża IT otwiera się na ludzi najróżniejszych profesji. Otwiera lodówkę, sięga po masło i, patrząc na napis „82%”, mówi: „A, to jeszcze chwilka i będzie gotowe”. Albo: Jaki rozmiar stanika nosi jego dziewczyna? C++. I jeszcze: dlaczego nie można programować w Boże Narodzenie? Bo bug się rodzi. Dla niewtajemniczonych: w żargonie informatycznym bug (czytaj bag) to usterka programu komputerowego, powodująca jego nieprawidłowe działanie.
https://www.pb.pl/i-ty-mozesz-zostac-programista-938389 (dostęp płatny)

LiveChat stracił w oczach kolejnego analityka

Sobiesław Pająk z DM BOŚ ściął wycenę niegdysiejszego pupila rynku, który rozgląda się za inwestorem. W rekomendacji, wydanej 21 sierpnia o godzinie 7.50, wciąż widnieje zalecenie „kupuj”, ale cena docelowa została obniżona o niemal 20 proc., do 40 zł za jedną akcje. Tym samym ekspert Domu Maklerskiego BOŚ dołączył do grona tych, którzy w ślad za inwestorami giełdowymi zweryfikowali opinię o technologicznej spółce. 
https://www.pb.pl/livechat-stracil-w-oczach-kolejnego-analityka-938373 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Uber przesadzi Polaków na rowery
Amerykański gigant chce w naszym kraju wynajmować jednoślady. We wrześniu ruszy system wynajmu rowerów elektrycznych Jump – na razie w Berlinie. To jednak dopiero przyczółek do europejskiej ekspansji tej przejętej przez Ubera firmy specjalizującej się w tzw. bike sharingu (z ang. współdzielenie rowerów). Na celowniku jest też Polska – ustaliła „Rzeczpospolita”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384337-Uber-przesadzi-Polakow-na-rowery.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę
Polacy coraz więcej kupują w internecie. Tegoroczne wydatki zbliżą się już do poziomu 50 mld zł, a dzięki dwucyfrowej dynamice wzrostu zwiększa się też udział e-handlu w sprzedaży detalicznej. Wolno zmieniają się za to zwyczaje związane choćby z najpopularniejszymi metodami płatności.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384345-Oko-na-gospodarke.html#.W4ZUDOgzbcs (dostęp płatny)

Jak AI usprawnia marketing i sprzedaż
Science fiction z końca ubiegłego wieku staje się coraz mniej fikcyjna podobnie jak inteligentne maszyny, które znaliśmy z klasyków literatury i filmu inspirowanych pojęciem „sztucznej inteligencji” wykreowanym w 1956 r. przez Johna McCarthy’ego. Z powodzeniem wykorzystuje się je dzisiaj w różnych obszarach aktywności zarezerwowanych wcześniej wyłącznie dla ludzi. I tak, choćby w marketingu, sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence) pozwala przewidzieć, w jaki sposób kupujący z poszczególnych grup odbiorców zareagują na określoną ofertę. Wykorzystując te mechanizmy, można dobrać ofertę do przewidywanych oczekiwań klienta – zapowiedź panelu na Forum Ekonomicznym w Krynicy. (AI Marketing – jak sztuczna inteligencja usprawnia marketing i sprzedaż).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384330-Jak-AI-usprawnia-marketing-i-sprzedaz.html (dostęp płatny)

Asseco Poland: Sprzyja rynek zamówień publicznych
Niemal 5-proc. wzrostem notowań zareagował we wtorek rynek na publikację wyników Asseco Poland za II kwartał. Były lepsze niż przed rokiem i znacząco przebiły szacunki analityków. Portfel zamówień na 2018 r. ma obecnie wartość ponad 8,07 mld zł. Przed rokiem w tym samym czasie było to niemal 7,5 mld zł. – Możemy być optymistami, jeśli chodzi o cały 2018 r. – podkreśla Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384366-Asseco-Poland:-Sprzyja-rynek-zamowien-publicznych.html (dostęp płatny)

Vectra walczy o Multimedia
Duże telewizje kablowe kolejny raz spróbują się łączyć. W innej konfiguracji. Tomek Ulatowski i Ygal Ozechov, właściciele trzeciej pod względem liczby abonentów i przychodów telewizji kablowej w kraju – Multimedia Polska, kolejny raz próbują ją sprzedać. Tym razem potencjalny nabywca to numer dwa na kablowym rynku – Vectra.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1384360-Vectra-walczy-o-Multimedia.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu