UKE w przyszłym tygodniu (we wtorek) zorganizuje nadawcom rozprawę administracyjną. Chodzi o przyspieszenie zastąpienia stacji TVP nowymi kanałami na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Obecnie na multipleksie pierwszym nadawane są TVP1 HD, TVP2, TVP Info, TTV, Eska TV i ATM Rozrywka TV i Polo TV. Po 27 kwietnia kanały TVP mają stamtąd jednak zniknąć, a w nich miejsce wejdą TV Trwam, TVP ABC, Stopklatka TV i Focus TV.

– Niektórzy nadawcy, mam na myśli przede wszystkim Fundację Lux Veritatis nadającą TV Trwam, której widzowie domagają się najszybszego wejścia kanału na multipleks, chcą przyspieszyć tę zamianę. Pytanie czy chcą tego wszyscy pozostali nadawcy. Dlatego organizujemy im spotkanie, na którym wyjaśnimy wszystkie sprawy związane z tym procesem oraz ustalimy harmonogram całego postępowania – mówi rpkom.pl Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Z perspektywy urzędu nie jest to problem. Jeśli pozostali nadawcy, czyli Telewizja Polska, Eska TV, Stavka (właściciel TTV), Lemon Records (Polo TV), ATM Grupa (ATM Rozrywka TV), Stopklatka (Stopklatka TV) oraz TV Spektrum (program Focus TV) wyrażą zgodę na szybsze znikniecie a multipleksu pierwszego stacji TVP i wprowadzenie w ich miejsce nowych kanałów, UKE po prostu zmieni lub uchyli obecną decyzje rezerwacyjna obowiązującą TVP.

Sytuacja nie jest jednak taka prosta. Nie wiadomo czy wszyscy nowi nadawcy będą wcześniej gotowi do startu ze swoimi kanałami oraz np. czy TVP będzie chciała ponieść ewentualne koszty wcześniejszego rozwiązywania umowy zawartej na nadawanie jej trzech kanałów na pierwszym multipleksie z dosyłającym sygnał stacji Emitelem. Spółka Stopklatka nie pozyskała np. jeszcze od Agory jej planowanego wkładu finansowego w Stopklatkę, ale nie rozstrzyga na razie czy zdążyłaby z nowym kanałem przed kwietniem. – Czekamy na zapowiedziane spotkanie w UKE. Do tego czasu, wspólnie z Agorą, naszym partnerem w projekcie, kontynuujemy przygotowania do rozpoczęcia emisji Stopklatka TV według założonych harmonogramów. Z chęcią poznamy opinie zainteresowanych stron dotyczące daty zwolnienia miejsc na multipleksie – mówi Bogusław Kisielewski, prezes Stopklatki.