nju.mobile – tania marka w Grupie TP

Narzekająca na wojnę cenową grupa teraz sama zawalczy ceną. Projekt, który odpali pod nową marką menedżerowie Orange określają mianem „low costu”.

Publikacja: 22.04.2013 15:58

Dziś, na dzień przed publikacją wyników za I kwartał 2013 r. Grupa TP (Orange Polska) poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowej marki: nju.mobile.

Kształt oferty i cenniki znane będą dopiero za kilka dni. Oficjalny start projektu zapowiedziano na czwartek. Cen więc nie znamy. Wiadomo tylko, że przedstawiciele grupy mówią o nowym projekcie „low cost”, a z rynku płyną głosy, że pojawi się oferta głosowo-smsowa no-limit za 40 zł.

Oficjalnie wiadomo na razie tyle, że Grupa TP będzie zdobywać za pomocą nju.mobile klientów w grupie wiekowej 16-36 lat, stawiających na pragmatyzm, elastyczność i niezależność.

Pozycjonowana ma być w pobliżu Heyah, czyli marki Polskiej Telefonii Cyfrowej. Pod nową marką sprzedawane będą podstawowe usługi w modelu SIM-Only, zarówno pre-paid, jak i post-paid, a głównym kanałem dystrybucji będzie Internet.

Na pytanie, czy ceny w nju.mobile będą dużo niższe niż u konkurencji przedstawiciele Grupy TP nie chcieli dziś odpowiedzieć. Nie podano też wysokości budżetu przeznaczonego na wypromowanie marki, czy celów sprzedażowych. Chodzić może jednak na pewno o kilkadziesiąt milionów złotych, ponieważ kampania obejmie nie tylko Internet, ale także główne media ATL.

Przy promowaniu nowej marki grupa nie musi się trzymać zasad obowiązujących w globalnym koncernie przy budowaniu wartości marki Orange. Oznacza to np., że usługi będą mogli promować celebryci.

nju.mobile to własność PTK Centertel, który będzie się w tym roku łączyć  z Telekomunikacją Polską w jeden podmiot. – Ta marka to fragment działań pod tytułem „chcemy być liderem na rynku”. Orange pozostaje naszą główną marką. Nowa jest dla tych, którzy cenią sobie niezależność, poszukują dopasowanego do nich produktu – mówił Maciej Witucki, prezes Orange Polska.

Maciej Witucki zapewnił, że nju.mobile to produkt „wyprodukowany w Polsce”.

– Poszukiwacze alternatywy – lepszej nie znajdą – zapewniał Michał Paschalis-Jakubowicz, dyrektor ds. marketingu usług mobilnych Orange.

Jeśli faktycznie tak będzie i nju.mobile będzie najtańszym operatorem, to zagrozić może wizerunkowi Play. Z P4, firmy prowadzącej tego operatora, płyną oceny, że ruch Orange to uderzenie właśnie w Play. Operator działa od 6 lat, to jednak nadal (pokazał to pierwszy kwartał) silnie rośnie.

Boston Consulting Group w raporcie opublikowanym w lipcu 2012 r. oceniał, że telekomy powinny być „sercem biznesu” i dostarczać usługi różnym segmentom klientów, chociaż na przestrzeni ostatnich lat potrzeby, gusty i oczekiwania klientów diametralnie się zmieniały. „Obecnie jednym z najważniejszych trendów na rynku jest powstawanie wielu marek, adresowanych do różnych grup klientów. Przykładowo, w odpowiedzi na ofertę Free Mobile France Telecom-Orange wprowadziło tanią markę Sosh, a Bouygues Telecom – markę B&You” – pisali analitycy BCG.

Ich zdaniem, dostosowanie oferty do specyficznego segmentu klientów – definiowanego poprzez cenę, jakość usług czy wiek – pozwala telekomom zwiększyć udział w rynku i jednocześnie poprawić marże.

Analitycy BCG oceniali też, że dzięki dobrze zrealizowanej strategii taniej marki można zwiększyć przychody o 10-15 proc.

Francuski Free – według wypowiedzi zarządu Playa – ma być jego benchmarkiem.

Jak wyglądała walka we Francji? Za sprawą Free, w I kw. 2012 r. Orange stracił ponad 300 tys. abonentów we Francji, a jego wskaźnik odejść (churn) skoczył telekomowi do 7,3 proc.. Trend, być może właśnie za sprawą Sosha, szybko zostało wyhamowany i w kolejnych trzech kwartałach FT zdobył netto prawie milion abonentów   Ostatecznie na koniec roku, z marki Sosh korzystało 794 tys. osób.

W tym czasie marka Iliadu  – Free – zdobyła 8 proc. francuskiego rynku, czyli 5,2 mln użytkowników. Przychody grupy Iliad skoczyły w ub.r. o 48,6 proc. do 3,15 mld euro. 844 mln euro przyniósł jej właśnie nowy komórkowy pomysł. Reputacja marki Free pomogła też stacjonarnemu ramieniu grupy.

W tym czasie przychody FT we Francji obniżyły się o 5 proc. do nieco ponad 21 mld euro.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu