Przegląd prasy – poniedziałek 28 listopada

Publikacja: 28.11.2011 08:34

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Strata z likwidacji ulgi internetowej będzie znikoma

Magdalena Majkowska

Jeszcze podatnicy nie nacieszyli się uproszczonymi zasadami korzystania z ulgi na internet, a już rząd zapowiada, że ulga zniknie. Ulga internetowa może zostać uchylona najwcześniej od 2013 r. Mimo że jest to zła wiadomość dla ok. 4 mln podatników, którzy co roku odliczali ulgę, to za jej likwidacją przemawia wiele argumentów. Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner w KPMG, przyznaje, że jeśli w czasach kryzysu mamy poświęcać przywileje podatkowe, to decyzja o likwidacji ulgi internetowej jest najmniej kontrowersyjna. Nie można zapominać, że wprowadzona w 2005 r. ulga miała upowszechnić internet. Po tylu latach obowiązywania nie ma ona już takiego oddziaływania. Dziś nikt nie kupuje internetu dla korzyści podatkowej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=388221 (dostęp płatny)

Ostrzej karać złodziei kabli telekomunikacyjnych

Operatorzy telekomunikacyjni odnotowują coraz większą liczbę kradzieży kabli telekomunikacyjnych. Sama Telekomunikacja Polska zanotowała w zeszłym roku ponad 7 tys. takich przypadków. To znaczny wzrost w stosunku do 2009 roku, kiedy odnotowano blisko 3 tys. kradzieży. Wynikająca z tego dewastacja infrastruktury dotyka też przedsiębiorców energetycznych i spółki kolejowe. Według prezesa UKE trzeba doprowadzić do zmian w przepisach, które ułatwią walkę ze złodziejami. Należy także stworzyć regulacje, które usprawnią w tym zakresie współpracę z policją.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=388353 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Facephone coraz bliżej realizacji. Pierwszy od HTC?

PCYL

ierwszy telefon sygnowany przez portal społecznościowy Marka Zuckerberga ma trafić na rynek w drugim kwartale 2012 roku. Wyprodukuje go HTC. Kolejny telefon użytkownicy otrzymają w ciągu 12 do 18 miesięcy. Najprawdopodobniej będzie to model Samsunga. Do sprzedaży trafi w ostatnim kwartale 2012 lub pierwszym 2013 roku. Wśród producentów przymierzających się do wyprodukowania telefonu dla Facebooka były także LG i Motorola.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10708204,Facephone_coraz_blizej_realizacji__Pierwszy_od_HTC_.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Cyfrowy?Polsat i Agora najlepiej pilnowały swoich wydatków

Cezary Adamczyk, Magdalena Lemańska

Mediowe koncerny w regionie walczą z problemami wynikającymi z wysokiego zadłużenia i niepewnej sytuacji na rynku reklamy. Z przeanalizowanych przez „Parkiet” raportów kwartalnych dwudziestu czołowych europejskich przedstawicieli tego sektora wynika, że w III kwartale tego roku ich łączny zysk netto spadł aż o 56 proc., w czym istotny udział miał TVN. Są wśród nich m.in. operatorzy płatnej telewizji BSkyB i Sky Deutschland, Cyfrowy Polsat.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720164_Cyfrowy%E2%80%88Polsat_i_Agora_najlepiej_pilnowaly_swoich_wydatkow.html (dostęp płatny)

MNI: Andrzej Piechocki znowu prezesem

Urszula Zielińska

W piątek wznowiła obrady rada nadzorcza funduszu MNI, która w środę, po zatrzymaniu prezesa przez Centralne Biuro Śledcze, powołała na stanowisko tymczasowego prezesa spółki Marka Południkiewicza. Z naszych informacji wynika, że w piątek fotel prezesa został oddany Andrzejowi Piechockiemu. W czwartek wpłacił on 3?mln zł kaucji i mógł wrócić do domu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720151_MNI:_Andrzej_Piechocki_znowu_prezesem.html (dostęp płatny)

Operatorzy powalczą o „Kowalskiego”

Urszula Zielińska

Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni notowani na NewConnect i na GPW mobilizują się do batalii o klientów indywidualnych. Na jakie korzyści liczą?

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720150_Operatorzy_powalcza_o_%E2%80%9EKowalskiego%E2%80%9D.html (dostęp płatny)

Polkomtel: Druga wiceprezes

Urszula Zielińska

Bogusława Matuszewska, podobnie jak Krzysztof Kilian, została wiceprezesem w zarządzie Polkomtelu (operator sieci Plus). To element „precyzowania” kompetencji we władzach spółki przejętej przez Zygmunta Solorza-Żaka. Matuszewska i Kilian 29?listopada przedstawią komercyjną ofertę z ultraszybkim Internetem w technologii LTE Polkomtelu. W skład zarządu spółki wchodzą również Solorz-Żak (prezes), Tobias Solorz, Jarosław Bauc, Martin Moorhouse oraz Wojciech Pytel.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720152_Polkomtel:_Druga_wiceprezes.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Ciemna strona chmury

Wojciech Chmielarz

Cloud computing to nie tylko biznesowe korzyści, ale również zagrożenia. Jak się przed nimi chronić? Korzyści biznesowe związane z przetwarzaniem w chmurze są ogromne. Nic dziwnego, że ta technologia jest coraz popularniejsza wśród firm. Nie można jednak zapomnieć o negatywnej stronie chmury. Tegoroczne wyniki Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji przeprowadzone przez Ernst & Young pokazały, że 48 proc. ankietowanych menadżerów średniego i wyższego szczebla wymienia wdrożenie cloud computingu jako duże lub bardzo duże wyzwanie. Ale ponad połowa nie wprowadziła żadnych procedur, aby zminimalizować ryzyko.

http://teleinformatyka.pb.pl/2523182,14792,ciemna-strona-chmury

Kłopoty Google i Samsunga

TR

Google i Samsung, które wspólnymi siłami wyprodukowały smartfon Galaxy Nexus, mają kłopoty z urządzeniem – informuje BBC. Problem dotyczy poziomu głośności, który jak donoszą użytkownicy telefonu, jest wysoce niestabilny. Samusng potwierdził sytuację i zaoferował naprawę telefonu. Podobne oświadczenie wydane zostało przez Google.

http://teleinformatyka.pb.pl/2523163,25397,klopoty-google-i-samsunga

Drogie połączenia z komórek

MK

Komórki nie ma co piąty konsument w wieku powyżej 30 lat, uczestniczący w ankiecie Emporia Telecom, producenta i dystrybutora telefonów mobilnych dla seniorów. Aż 95 proc. przedstawicieli tej grupy deklaruje, że wystarcza im aparat stacjonarny, a według ponad połowy dzwonienie z telefonów komórkowych jest zbyt drogie. Badani przyznają też, że nie lubią być nieustannie dostępni „pod telefonem” — zdecydowanie twierdzi tak około 67 proc., umiarkowanie — około 10 proc. 70 proc. respondentów uważa, że komórki mają zbyt wiele skomplikowanych funkcji, a 85 proc. — że klawisze są za małe. 76 proc. twierdzi, że urządzenie łatwo zgubić. W ankiecie uczestniczyło 1075 osób.

http://teleinformatyka.pb.pl/2523174,17190,drogie-polaczenia-z-komorek

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Nagrania w firmach nie zawsze skuteczne

Grzegorz Orłowski

Coraz częściej pracownicy i ich szefowie podstępnie zapisują swoje rozmowy w dyktafonie i potem je rozpowszechniają, np. w Internecie. Jednak w razie sporu taki dowód w sądzie ma marne szanse powodzenia. Powszechna dostępność urządzeń służących do utrwalania dźwięków (funkcję „dyktafon” ma każdy telefon komórkowy) i liczne „popularyzujące” podsłuchy z życia publicznego spowodowały bujny rozwój prywatnej fonografii. Nie ominęło to także środowiska pracy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1098301_Nagrania_w_firmach_nie_zawsze_skuteczne.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Strata z likwidacji ulgi internetowej będzie znikoma

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki