Przegląd prasy – poniedziałek 28 listopada

Publikacja: 28.11.2011 08:34

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Strata z likwidacji ulgi internetowej będzie znikoma

Magdalena Majkowska

Jeszcze podatnicy nie nacieszyli się uproszczonymi zasadami korzystania z ulgi na internet, a już rząd zapowiada, że ulga zniknie. Ulga internetowa może zostać uchylona najwcześniej od 2013 r. Mimo że jest to zła wiadomość dla ok. 4 mln podatników, którzy co roku odliczali ulgę, to za jej likwidacją przemawia wiele argumentów. Andrzej Marczak, doradca podatkowy, partner w KPMG, przyznaje, że jeśli w czasach kryzysu mamy poświęcać przywileje podatkowe, to decyzja o likwidacji ulgi internetowej jest najmniej kontrowersyjna. Nie można zapominać, że wprowadzona w 2005 r. ulga miała upowszechnić internet. Po tylu latach obowiązywania nie ma ona już takiego oddziaływania. Dziś nikt nie kupuje internetu dla korzyści podatkowej.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=388221 (dostęp płatny)

Ostrzej karać złodziei kabli telekomunikacyjnych

Operatorzy telekomunikacyjni odnotowują coraz większą liczbę kradzieży kabli telekomunikacyjnych. Sama Telekomunikacja Polska zanotowała w zeszłym roku ponad 7 tys. takich przypadków. To znaczny wzrost w stosunku do 2009 roku, kiedy odnotowano blisko 3 tys. kradzieży. Wynikająca z tego dewastacja infrastruktury dotyka też przedsiębiorców energetycznych i spółki kolejowe. Według prezesa UKE trzeba doprowadzić do zmian w przepisach, które ułatwią walkę ze złodziejami. Należy także stworzyć regulacje, które usprawnią w tym zakresie współpracę z policją.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=388353 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Facephone coraz bliżej realizacji. Pierwszy od HTC?

PCYL

ierwszy telefon sygnowany przez portal społecznościowy Marka Zuckerberga ma trafić na rynek w drugim kwartale 2012 roku. Wyprodukuje go HTC. Kolejny telefon użytkownicy otrzymają w ciągu 12 do 18 miesięcy. Najprawdopodobniej będzie to model Samsunga. Do sprzedaży trafi w ostatnim kwartale 2012 lub pierwszym 2013 roku. Wśród producentów przymierzających się do wyprodukowania telefonu dla Facebooka były także LG i Motorola.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,10708204,Facephone_coraz_blizej_realizacji__Pierwszy_od_HTC_.html

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Cyfrowy?Polsat i Agora najlepiej pilnowały swoich wydatków

Cezary Adamczyk, Magdalena Lemańska

Mediowe koncerny w regionie walczą z problemami wynikającymi z wysokiego zadłużenia i niepewnej sytuacji na rynku reklamy. Z przeanalizowanych przez „Parkiet” raportów kwartalnych dwudziestu czołowych europejskich przedstawicieli tego sektora wynika, że w III kwartale tego roku ich łączny zysk netto spadł aż o 56 proc., w czym istotny udział miał TVN. Są wśród nich m.in. operatorzy płatnej telewizji BSkyB i Sky Deutschland, Cyfrowy Polsat.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720164_Cyfrowy%E2%80%88Polsat_i_Agora_najlepiej_pilnowaly_swoich_wydatkow.html (dostęp płatny)

MNI: Andrzej Piechocki znowu prezesem

Urszula Zielińska

W piątek wznowiła obrady rada nadzorcza funduszu MNI, która w środę, po zatrzymaniu prezesa przez Centralne Biuro Śledcze, powołała na stanowisko tymczasowego prezesa spółki Marka Południkiewicza. Z naszych informacji wynika, że w piątek fotel prezesa został oddany Andrzejowi Piechockiemu. W czwartek wpłacił on 3?mln zł kaucji i mógł wrócić do domu.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720151_MNI:_Andrzej_Piechocki_znowu_prezesem.html (dostęp płatny)

Operatorzy powalczą o „Kowalskiego”

Urszula Zielińska

Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni notowani na NewConnect i na GPW mobilizują się do batalii o klientów indywidualnych. Na jakie korzyści liczą?

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720150_Operatorzy_powalcza_o_%E2%80%9EKowalskiego%E2%80%9D.html (dostęp płatny)

Polkomtel: Druga wiceprezes

Urszula Zielińska

Bogusława Matuszewska, podobnie jak Krzysztof Kilian, została wiceprezesem w zarządzie Polkomtelu (operator sieci Plus). To element „precyzowania” kompetencji we władzach spółki przejętej przez Zygmunta Solorza-Żaka. Matuszewska i Kilian 29?listopada przedstawią komercyjną ofertę z ultraszybkim Internetem w technologii LTE Polkomtelu. W skład zarządu spółki wchodzą również Solorz-Żak (prezes), Tobias Solorz, Jarosław Bauc, Martin Moorhouse oraz Wojciech Pytel.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/720152_Polkomtel:_Druga_wiceprezes.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Ciemna strona chmury

Wojciech Chmielarz

Cloud computing to nie tylko biznesowe korzyści, ale również zagrożenia. Jak się przed nimi chronić? Korzyści biznesowe związane z przetwarzaniem w chmurze są ogromne. Nic dziwnego, że ta technologia jest coraz popularniejsza wśród firm. Nie można jednak zapomnieć o negatywnej stronie chmury. Tegoroczne wyniki Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji przeprowadzone przez Ernst & Young pokazały, że 48 proc. ankietowanych menadżerów średniego i wyższego szczebla wymienia wdrożenie cloud computingu jako duże lub bardzo duże wyzwanie. Ale ponad połowa nie wprowadziła żadnych procedur, aby zminimalizować ryzyko.

http://teleinformatyka.pb.pl/2523182,14792,ciemna-strona-chmury

Kłopoty Google i Samsunga

TR

Google i Samsung, które wspólnymi siłami wyprodukowały smartfon Galaxy Nexus, mają kłopoty z urządzeniem – informuje BBC. Problem dotyczy poziomu głośności, który jak donoszą użytkownicy telefonu, jest wysoce niestabilny. Samusng potwierdził sytuację i zaoferował naprawę telefonu. Podobne oświadczenie wydane zostało przez Google.

http://teleinformatyka.pb.pl/2523163,25397,klopoty-google-i-samsunga

Drogie połączenia z komórek

MK

Komórki nie ma co piąty konsument w wieku powyżej 30 lat, uczestniczący w ankiecie Emporia Telecom, producenta i dystrybutora telefonów mobilnych dla seniorów. Aż 95 proc. przedstawicieli tej grupy deklaruje, że wystarcza im aparat stacjonarny, a według ponad połowy dzwonienie z telefonów komórkowych jest zbyt drogie. Badani przyznają też, że nie lubią być nieustannie dostępni „pod telefonem” — zdecydowanie twierdzi tak około 67 proc., umiarkowanie — około 10 proc. 70 proc. respondentów uważa, że komórki mają zbyt wiele skomplikowanych funkcji, a 85 proc. — że klawisze są za małe. 76 proc. twierdzi, że urządzenie łatwo zgubić. W ankiecie uczestniczyło 1075 osób.

http://teleinformatyka.pb.pl/2523174,17190,drogie-polaczenia-z-komorek

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Nagrania w firmach nie zawsze skuteczne

Grzegorz Orłowski

Coraz częściej pracownicy i ich szefowie podstępnie zapisują swoje rozmowy w dyktafonie i potem je rozpowszechniają, np. w Internecie. Jednak w razie sporu taki dowód w sądzie ma marne szanse powodzenia. Powszechna dostępność urządzeń służących do utrwalania dźwięków (funkcję „dyktafon” ma każdy telefon komórkowy) i liczne „popularyzujące” podsłuchy z życia publicznego spowodowały bujny rozwój prywatnej fonografii. Nie ominęło to także środowiska pracy.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1098301_Nagrania_w_firmach_nie_zawsze_skuteczne.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić