W maju Komisja Europejska opublikuje pierwszą edycję rankingu Digital Agenda Scoreboard, szczegółowo podsumowującą wdrażanie europejskiej agendy cyfrowej przez państwa Wspólnoty – zapowiedziała Neelie Kroes, komisarz UE odpowiedzialna za Agendę Cyfrową otwierając targi CeBIT w Hanowerze.

Agenda Cyfrowa to strategia UE mająca uczynić Wspólnotę jednym z najprężniejszych na świecie cyfrowych rynków oraz obszarem szerokiego wykorzystania nowoczesnych technologii i usług ctyfrowych.

Jednym z najważniejszych składników unijnej strategii jest powszechny dostęp do bardzo szybkiego Internetu na terenie UE. – Od postępów w jego udostępnianiu może w UE zależeć nawet milion miejsce pracy – powiedziała Kroes. Jak zaznaczyła, penetracja broadbandem w Europie należy do najwyższych na świecie, ale to jednak za mało. – Różnice w cenach, dostępności i szybkościach są ogromne i dają się wytłumaczyć względami demograficznymi. We znaki dają się także problemy charakterystyczne dla danych rynków, oraz kwestie regulacyjne – dodała Kroes. Te problemy według Neelie Kroes należą do ok. 10 proc. kwestii wciąż nierozwiązanych przez zespół zajmujący się Agendą Cyfrową.