Exatel podsumował 2011 rok: szkodziła mu m.in. konsolidacja rynku

Publikacja: 01.06.2012 16:56

2011 r. był pierwszym rokiem, po którego zakończeniu Exatel mógł wypłacić dywidendę – poinformowała dziś spółka podając do wiadomości publicznej uchwały zwyczajnego zgromadzenia akcjonariuszy, tak jak robią to spółki giełdowe.

Walne zatwierdziło dziś roczne wyniki telekomu, pozostawiając wypracowane w 2011 r. zyski w kasie spółki. Zarząd otrzymał skwitowanie, a prezes Zdzisław Nowak – nagrodę roczną.

Telekom ujawnił zatwierdzone właśnie wyniki za ubiegły rok. Jego grupa wypracowała 518,9 mln zł przychodów, o 1,5 proc. więcej niż w 2010 r. Za to jej zyski spadły.

Skonsolidowana EBITDA, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację wyniosła 109,9 mln zł wobec 140,1 mln zł w 2010 r., a zysk netto 30,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej 43,3 mln zł.

Sam Exatel wypracował 502,3 mln zł przychodów, czyli mniej niż w 2010 r., co tłumaczy migracją abonentów WLR do spółki zależnej – NOM-u. Jednostkowa EBITDA telekomu (choć niższa niż w 2010 r.) była wyższa niż grupy, co oznacza, że któraś z firm zależnych przyniosła straty. Zysk Exatela na tym poziomie wyniósł 110,8 mln zł (spadek ze 139,2 mln zł rok temu), a zysk netto 31,2 mln zł (również mniej niż w 2010 r.).

Cytowany w komunikacie Exatela prezes Nowak ocenia, że za telekomem jest trudny rok. – Nie udało się dotrzymać terminu realizacji innowacyjnego projektu wdrożenia nowoczesnej sieci Super Core, z którą wiązaliśmy plany zwiększonej sprzedaży usług internetowych i transmisji danych. Projekt, którego zakończenie zakładaliśmy w styczniu 2011 r., finalnie został zrealizowany pod koniec roku 2011, co uniemożliwiło nam aktywne działania sprzedażowe – czytamy jego wypowiedź.

Jak podaje Exatel, na wyniki spółki miała również wpływ znacząca dynamika wzrostu liczby numerów przenoszonych pomiędzy sieciami operatorów komórkowych. To przyniosło skutek w postaci wzrostu opłat za tranzyt połączeń.

Exatel traci też z powodu konsolidacji operatorów telekomunikacyjnych. Procesy te ograniczają wysokomarżowe frakcje ruchu w tranzycie, na rzecz zamykania tego ruchu w łączących się grupach – wyjaśnia Exatel.

Dodatkowych kosztów przysporzyło poniesienie opłat administracyjnych za pomiary natężenia pola elektromagnetycznego – wprowadzonych nowymi regulacjami ustawowymi – których nie było przed 2010 r.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu