Mimo że amerykański Apple był zaledwie trzecim największym na świecie producentem smartfonów w 2010 r., to na firmę przypadły największe przychody ze sprzedaży tego typu sprzętu. Apple zgarnęło w 2010 r. 29 proc. przychodów ze smartfonów – donosi firma badawcza Strategy Analitycs.

Na Nokię – największego światowego producenta przenośnych telefonów – przypadło 20 proc. przychodów ze smartfonów. Mimo że już w czartym kwartale to Google Android a nie Symbian Nokii był najczęściej kupowanym „smartfonowym” systemem operacyjnym na świecie, to fińska firma pozostaje największym na świecie producentem smartfonów (Androida stosuje grupa wielu koncernów).

Kanadyjski Research In Motion (producent BlackBerry) może pochwalić się 15-proc. udziałem z przychodach.

Z kolei wśród mniejszych producentów stosujących system operacyjny Android (w czwartym kwartale ub. roku najczęściej kupowany mobilny system na świecie) prym wiedzie Samsung, któremu udało się odkroić 9 proc. przychodów ze smartfonów. W 2010 r. smartfony stanowiły 22 proc. wszystkich sprzedanych na świecie słuchawek, przy czym przyniuosły ponad połowę przychodów branży (99 mld dol.)