Firma Sam Knows ciągle szuka ochotników z Polski do pomiaru przepływności transmisji danych w sieciach szerokopasmowych, które ma przeprowadzić na zlecenie Komisji Europejski. Do tej pory w Polsce zgłosiło się 400 osób, organizatorzy potrzebują jeszcze 6600 uczestników.

Badanie obejmie 27 krajów UE oraz Islandię, Norwegię i Chorwację. Aby zapewnić statystycznie reprezentatywną próbę, badanie musi objąć 100 tys. ochotników. Uczestnik, po bezpłatnej rejestracji, otrzyma urządzenie Whitebox, które przeprowadzi testy. Urządzenie należy podłączyć do przyłącza internetowego. W czasie, gdy abonenci nie korzystają ze swojego łącza, Whitebox realizuje automatyczne testy pomiaru przepływności transmisji danych i innych parametrów połączenia.

Jak zapewniają organizatorzy ten bezprzewodowy router TP-Link, wyposażony w specjalne oprogramowanie, nie gromadzi żadnych innych danych oprócz tych dotyczących wydajności szerokopasmowego łącza internetowego. Whitebox wykonuje testy: prędkości wielowątkowego pobierania oraz wysyłania w oparciu o protokół http, dostępności łącza, opóźnienia i strat w pakietach (zarówno ICMP, jak i UDP), długości zapytania rekurencyjnego i wskaźnika awaryjności zapytania do serwera DNS, czasu ładowania strony sieci Web, wskaźnika awaryjności ładowania strony sieci Web oraz szybkości strumienia. Każdy uczestnik po zakończeniu projektu będzie mógł zachować Whitebox.

Zebrane testach informacje mają pomóc Komisji Europejskiej w podjęciu decyzji, gdzie kierować środki na inwestycje szerokopasmowe.