RODO sprawiło, że szkolny monitoring (chwilowo) stał się nielegalny
Samorządowcy obawiają się, że znajdą się nadgorliwi rodzice, którzy wykorzystają zmianę przepisów i doprowadzą do wyłączenia kamer.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1126826,rodo-a-monitoring-w-szkole.html (dostęp płatny)
Rząd będzie łowił innowacyjne pomysły. Rusza projekt GovTech
Siedem ministerstw angażuje się w projekt GovTech. Państwo chce w ten sposób zachęcić innowatorów do zmierzenia się z wyzwaniami administracji publicznej – wynika z informacji DGP Zachęcony efektami projektu MinFinTech premier Mateusz Morawiecki zamierza rozciągnąć projekt na cały rząd. Resort finansów skorzystał niedawno z pomocy programistów w uszczelnienia systemu podatkowego. Najlepsi eksperci IT wyłonieni w konkursie znaleźli zatrudnienie w MF i przygotowują rozwiązania informatyczne mające na celu walkę z oszustami podatkowymi.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1126850,projekt-govtech-bedzie-pomagal-w-innowacjach.html (dostęp płatny)
Rząd przeciwny skróceniu limitu emisji reklam
Pogorszenie się sytuacji finansowej nadawców, uboższa oferta programowa dla widzów, nierówne traktowanie przedsiębiorców i tragedia ekonomiczna Telewizji Polskiej. Takie zdaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego byłyby skutki przyjęcia przepisów o skróceniu czasu reklam w godzinie emisji z obecnych 12 minut do czterech. Stanowisko resortu formalne potwierdzenie nieoficjalnych doniesień DGP.
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1126823,telewizja-polska-skrocenie-czasu-reklam.html (dostęp płatny)
Urząd jest gotowy do egzekwowania RODO
– Jestem jak najdalsza od tego, by cieszyć się, że wreszcie będę dysponować biczem na przedsiębiorców – mówi w wywiadzie dla DGP dr Edyta Bielak-Jomaa, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1126827,bielak-jomaa-o-egzekwowaniu-przepisow-rodo.html (dostęp płatny)
Gwiazdkowa lista dyskryminuje wykonawców: W przetargach na komputery urzędnicy chcą zgodności z normami Energy Star
W przetargach na komputery urzędnicy wciąż żądają ich zgodności z normami Energy Star. Tymczasem takie etykiety nie mogą już być stosowane w UE. Energy Star to międzynarodowy program mający promować energooszczędne produkty. Został zainicjowany przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i to właśnie ona ma prawa do charakterystycznego logo z gwiazdką, które wciąż można spotkać na wielu monitorach czy komputerach. Problem w tym, że w lutym wygasła umowa między Unią Europejską a rządem Stanów Zjednoczonych. Od tego czasu sprzęt biurowy wprowadzany na Stary Kontynent nie może już być oznaczany etykietami Energy Star. Przede wszystkim zaś nie jest wpisywany na publikowaną w internecie listę produktów zgodnych z daną normą. http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/1126829,urzednicy-wciaz-zadaja-zgodnosci-z-normami-energy-star-przetargi.html (dostęp płatny)