„GW”: marszałek wstrzymał przetargi WSS [aktualizacja]

Publikacja: 22.01.2014 10:10

Marszałek województwa wielkoplskiego Marek Woźniak wstrzymał przetargi związane z projektem Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej i wszczął kontrolę w spółce – podała „Gazeta Wyborcza” w poznańskim wydaniu powołując się na informację ze strony internetowej urzędu oraz – częściowo – na rozmówców z urzędu marszałkowskiego, nie podając ich tożsamości.

Powodem decyzji Marka Woźniaka mają być wątpliwości urzędu wobec powiązań personalnych podmiotów startujących w przetargach ogłaszanych przez WSS z prezesem WSS Wojciechem Cerbą oraz menedżerami sieci kablowej Inea.

Na pytania dziennika odpowiadają zarówno Wojciech Cerba, jak i Janusz Kosiński, prezes Inei, która jest znaczącym akcjonariuszem WSS.

Za faworyta przetargu na operatora sieci uchodzić ma według „GW” firma HFC Operator współzarządzana przez żonę prezesa Inei.

Urzędnicy marszałka wzięli pod lupę sześć przetargów budowlanych. Pięć z nich wygrała firma PBT Zachód. To z nią wiązano prezesa samorządowej spółki. Wśród jej wspólników przewija się bowiem to samo nazwisko Ł., co w innej spółce Reno Invest – a w niej udziały o wartości 15 tys. zł ma właśnie prezes Cerba.

– Nigdy nie byłem udziałowcem spółki PBT Zachód. Stosowne zapewnienie złożyłem na ręce marszałka województwa – mówi Cerba. A o powiązaniach wspólników PBT Zachód iReno Invest mówi krótko: – Zbieżność nazwiska Ł. jest zupełnie przypadkowa. Te osoby nie są ani spokrewnione, ani spowinowacone.

Z kolei w przetargu na operatora infrastruktury szerokopasmowej, który ma być rozstrzygnięty na przełomie stycznia i lutego na placu boju pozostało trzech chętnych. Wśród nich jest poznańskie konsorcjum HFC Operator i Telekomunikacja Wielkopolska. Członkiem zarządu tej pierwszej spółki jest Anna Kosińska, żona prezesa Inei i członka rady nadzorczej samorządowej spółki WSS.Według rozmówcy „GW” to konflikt interesów.

– Moja żona pracuje w branży od kilkunastu lat. Nie biorę udziału w procedurze wyboru operatora. W związku z tym nie widzę żadnego konfliktu. Kosiński dodaje, że jest mocno zaniepokojony wstrzymaniem przetargów. Nic dziwnego: wspierany przez Unię projekt musi być rozliczony do końca przyszłego roku.

Prezes spółki Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. – Dokumentację mamy gotową w 60 proc., a wykup infrastruktury w 50 proc. Cała sieć będzie gotowa do końca 2014 r. – mówi Cerba.

Ale – wedlug poznańskiej Gazety Wyborczej – od decyzji zarządu z 6 grudnia o wstrzymaniu przetargów wsprawie budowy sieci szerokopasmowej nic się nie dzieje.

Skrót artykułu „GW” przytacza Magazyn Portalu Polska Szerokopasmowa.

[Aktualizacja]:

Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa przekazała nam swoje stanowisko w sprawie artykułu „GW”.Zamieszczamy je poniżej.

1. Nieprawdziwa jest informacja, jakoby Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek  Woźniak, wstrzymał przetargi związane z działalnością spółki WSS i realizacją projektu „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej”.

Decyzja Zarządu Województwa z 6 grudnia 2013 r. – na którą powołuje się autor publikacji w „Gazecie Wyborczej Poznań” – nie dotyczy przetargów przeprowadzanych przez spółkę Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, ale konkursu 2.8 ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Konkurs ten zaś dotyczy budowy sieci dostępowych, które nie wchodzą w zakres projektu pn. „Budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej” a Spółka WSS S.A. nie ma żadnego wpływu na jego ogłoszenie i realizację.

2. Nieprawdą jest, że prace związane z budową Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej są opóźnione, jak sugeruje autor artykułu. Wszystkie prace związane z budową ww. sieci prowadzone są zgodnie z przyjętymi harmonogramami i nie ma mowy o opóźnieniach.

3. Sugerowanie powiązań pomiędzy Wykonawcą a Prezesem Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej S.A. stanowi nadużycie i nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości – Prezes WSS S.A. Wojciech Cerba nigdy nie był udziałowcem Spółki PBT Zachód S.A. Osoby powiązanie z PBT Zachód S.A. o nazwisku Łabędzki nie mają nic wspólnego, nie są spokrewnione ani spowinowacone oraz nie pozostają w innym stosunku prawnym i faktycznym z osobami o tym samym nazwisku występującymi w Reno – Invest Sp. z o.o., co jest udokumentowane oświadczeniami obydwu stron.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu