800 MHz sprzedane w Danii

Publikacja: 27.06.2012 18:44

800 MHz sprzedane w Danii

Foto: ROL

124 mln dolarów zapłacili duńscy operatorzy komórkowi za 2 x 30 MHz pasma radiowego w zakresie 800 MHz. Będą mogli korzystać z tych zasobów od stycznia 2013 r.

Do przetargu przystąpiły: duński operator narodowy TDC oraz TT Netvaerket – wspólna spólka Telii i Telenora. TDC zapłaciło za swoje cztery bloki 2 x 5 MHz 105,5 mln dolarów, podczas gdy konkurencyjna spółka prawie 19 mln za 2 x 10 MHz.

Podział pasma w duńskim przetargu

źr.Danish Business Authority

Na różnicę w cenie wpłynęła nie tylko szerokość pasma, ale także warunki dodatkowe: TT Netvaerket nie będzie mogło lokować nadajników tam, gdzie by to mogło zaszkodzić radiodyfuzji telewizyjnej. Takie ograniczenia nałożono bowiem na blok 2 x 10 MHz, ulokowany blisko zakresów telewizyjnych. Uczestnicy przetargu mogli się ubiegać o oba typy bloków (z restrykcjami i bez). Dodatkowym kryterium w aukcji były zobowiązania pokryciowe, które oferenci mogli akceptować bądź odrzucać dla poszczególnych rejonów kraju.

Telię i Telenor łączy porozumieniu o współdzieleniu sieci wszystkich typów, jakimi operują w Danii. Duńscy operatorzy operują już dzisiaj sieciami LTE na częstotliwości 2,6 GHz. Liczba użytkowników szacowana jest na  niespełna 30 tys.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu