UKE rozpoczyna wielkie konsultacje potrzeby wyboru operatora USO

Publikacja: 28.01.2014 10:09

Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił dziś raport zawierający wyniki badania podaży, jakości i cen podstawowych usług komunikacyjnych w kraju. Dokument otwiera konsultacje na temat potrzeby realizacji tzw. usługi powszechnej przez operatora zobowiązanego. Na przedstawienie opinii jest 30 dni.

Na podstawie wyników konsultacji prezes UKE zdecyduje, czy konieczne jest wyznaczenie przedsiębiorcy (-ów) świadczącego usługę powszechną

– Zgodnie z nowym Prawem telekomunikacyjnym musimy również przeprowadzić konsultacje społeczne, ale takie bardzo, bardzo szerokie z całym społeczeństwem, nie tylko z rynkiem dotyczące usługi powszechnej – mówiła w wywiadzie udzielonym rpkom.pl Magdalena Gaj, prezes UKE. (cały wywiad opublikujemy dziś po południu).

Pytana, czy jej zdaniem USO jest potrzebna odpowiadała:

– Tak naprawdę jest nieco archaiczna. Obywatele maja zapewnioną komunikację. Usługa powszechna może być zapewniona przez każda technologię. Powszechna jest telefonia komórkowa. USO mówi też jednak o funkcjonalnym dostępie do Internetu, czyli możliwości załatwienia zwykłych codziennych spraw przez Internet. Zaczęłam się przewrotnie zastanawiać, czy nie nałożyć obowiązku jej świadczenia na kogoś. Ale za tym musiałoby iść efektywne przyznawanie kosztu netto, a to u nas kuleje.

Przepisy zmienionej ustawy Prawo telekomunikacyjne, obowiązujące od dnia 21 stycznia 2013 r., przyznały Prezesowi UKE uprawnienie do wyznaczenia ww. przedsiębiorcy(-ów) w przypadku, gdy faktyczne potrzeby użytkowników końcowych poszczególnych obszarów kraju, w zakresie usług wchodzących w skład usługi powszechnej, nie są zaspokajane przez rynek.

Uczestnicy konsultacji proszeni są o odpowiedź na pytania:

1.    Czy usługa przyłączenia do sieci w stałej lokalizacji jest dostępna na terytorium Polski z zachowaniem dobrej jakości i po przystępnej cenie? Jeżeli nie, to dlaczego.

2.    W przypadku braku dostępności usługi usługa przyłączenia do sieci w stałej lokalizacji  na jakich warunkach powinien zostać wyznaczony przedsiębiorca do jej świadczenia?

3.    Czy w kontekście powyższego można wnioskować, że usługa utrzymania łącza abonenckiego z zakończeniem sieci w gotowości do świadczenia usług (abonament) i usługi połączeń telefonicznych krajowych i międzynarodowych powinny podlegać obowiązkowi ich świadczenia przez przedsiębiorcę wyznaczonego do świadczenia usługi powszechnej ? Proszę uzasadnić odpowiedź.

4.    Czy zasadne jest wyznaczenie przedsiębiorcy/-ów zobowiązanych do świadczenia usługi ogólnokrajowej informacji o numerach telefonicznych (OBN)? Jeżeli tak, to dlaczego i na jakich warunkach?

5.    Czy zasadne jest wyznaczenie przedsiębiorcy/-ów zobowiązanych do świadczenia usługi udostępniania ogólnokrajowego spisu abonentów? Jeżeli tak, to dlaczego i na jakich warunkach?

6.    Czy istnieje potrzeba wyznaczenia przedsiębiorcy telekomunikacyjnego zobowiązanego do świadczenia usługi PAS?

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić