Przegląd prasy – piątek 16 grudnia

Publikacja: 16.12.2011 08:45

[srodtytul]Financial Times [/srodtytul]

Sieć LTE LightSquared na wybojach

Paul Taylor

Plany budowy panamerykańskiej hurtowej sieci LTE LightSquared w jaką zainwestował fundusz inwestycyjny Harbinger Capital napotykają coraz większe trudności. Oficjalne badania I raporty potwierdziły, że urządzenia tej sieci mogą zakłócać sygnał systemu GPS oraz lotniczych systemów ostrzegawczych. LightSquared ma działać, po części, na zakresie przeznaczonym dla nadawców satelitarnych.

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/e3db5666-2760-11e1-b7ec-00144feabdc0.html#axzz1ggIdAY3A (dostęp po zalogowaniu)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Rejestr niedozwolonych klauzul jednych paraliżuje, drugim daje zarobić

Sylwia Czubkowska, Tomasz Żółciak

Liczba nowych klauzul rośnie tak szybko, że UOKiK chce pobierać opłaty za ich dopisywanie. W zasadzie winę za bałagan panujący w rejestrze klauzul niedozwolonych zrzucić można by na Sąd Najwyższy. 13 lipca 2006 roku uznał on, że nawet jeżeli konkretna klauzula (zapis, którego stosowanie w umowach i regulaminach jest zabronione) już znalazła się w oficjalnym rejestrze prowadzonym przez UOKiK, to nadal można dopisywać do niego klauzule, których znaczenie jest de facto takie samo, ale mają inną treść. Innymi słowy w rejestrze może figurować wiele zapisów dotyczących jednego problemu. Takie rozumowanie doprowadziło do tego, że w ciągu trzech lat liczba niedozwolonych klauzul wzrosła z około 1,4 tys. do ponad 2,7 tys. Ciągną się przez 676 stron w pliku PDF.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=391134 (dostęp płatny)

Z Orange w Multikinie

RM

Sieć Orange w ramach programu Środy z Orange od połowy grudnia będzie współpracowała z siecią Multikino zamiast z Cinema City. Klient, który wyśle SMS-a o treści FILM na numer 241 dostanie kod, który w każdą najbliższą środę do 2014 r. będzie mógł zamienić na drugi darmowy bilet pod warunkiem zakupu pierwszego w kasie. Akcja trwa od niemal 3 lat.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=391062 (dostęp płatny)

Kadrowa karuzela nie zachwiała giełdowym kursem PGE

Maciej Szczepaniuk, Michał Fura

Tomasz Zadroga przestał być prezesem PGE. Na jego miejsce szykowany jest Krzysztof Kilian, który odchodzi z Polkomtelu. O takich spodziewanych roszadach w PGE „DGP” informował jako pierwszy już 7 grudnia. Wczoraj Krzysztof Kilian nie chciał komentować tych doniesień. – Nic mi o tym nie wiadomo – uciął. Według drugiego nieoficjalnego scenariusza, jeśli nie na czele spółki, Krzysztof Kilian stanie przynajmniej na czele jej rady nadzorczej. Oficjalnie powody odejścia Tomasza Zadrogi nie są znane.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=391081 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

Multikino odebrało umowę Cinema City

Urszula Zielińska

Operator kin z grupy ITI wygrał przetarg w Orange i ma sposób na przetrwanie Euro 2012. Danych za ten rok nie ujawnia.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/721627_Multikino_odebralo_umowe_Cinema_City.html (dostęp płatny)

Nowy szef z konkursu

Magdalena Kozmana

Minister Skarbu Państwa rozpisze konkurs na stanowisko prezesa PGE. Mikołaj Budzanowski nie ukrywa, że oczekuje przyspieszenia inwestycji Grupy. Władze litewskie nie wykluczają powrotu polskiego partnera do projektu budowy nowej siłowni jądrowej koło Ignaliny. O dymisji Tomasza Zadrogi z funkcji prezesa informowaliśmy wczoraj. Na jego miejsce może przyjść Krzysztof Kilian, były wiceprezes Polkomtelu. Obowiązki prezesa PGE pełni tymczasowo Paweł?Skowroński, dotychczasowy wiceprezes.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/721587_Nowy_szef__z_konkursu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Dłuższe rozmowy o sprzedaży TVN

Magdalena Lemańska

Według informacji „Rz” do ogłoszenia szczegółów umowy w sprawie sprzedaży TVN miało dojść wczoraj. Ale rozmowy wciąż trwają. Jak informowaliśmy we wtorek, jest już blisko do zawarcia umowy między grupą TVN i jej właścicielem holdingiem ITI oraz francuską grupą Canal+. Z informacji „Rz” wynika jednak, że podpisy nadal nie zostały złożone, bo negocjacje się wydłużyły.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1104286_Dluzsze_rozmowy_o_sprzedazy_TVN.html (dostęp płatny)

Kanały cyfrowe z poślizgiem

Magdalena Lemańska

Opóźni się start nowego pakietu naziemnej telewizji. Miał ruszyć wczoraj. Na wydajniejsze cyfrowe nadawanie naziemne przechodzą od kilku lat kolejne kraje. Liczba odbiorców będzie więc rosła. Na razie w ramach nowego pakietu cyfrowej telewizji naziemnej w pięciu miastach (Warszawa, Wisła, Rzeszów, Żagań i Zielona Góra) można oglądać tylko trzy kanały TVP, bo pozostałe stacje wciąż czekają na tzw. decyzje rezerwacyjne.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1104298_Kanaly_cyfrowe_z_poslizgiem.html (dostęp płatny)

Orange: umowa z Multikinem na trzy lata

Urszula Zielińska

Popularna akcja „Środy z Orange” od stycznia przenosi się do Multikina. Obie sieci: komórkowa i kinowa, chcą dzięki niej zarobić. O rozpoczęciu współpracy grupa TP (właściciel Orange) i Multikino (należy do ITI) poinformowały oficjalnie na wczorajszej konferencji prasowej. Reguluje ją trzyletnia umowa. Nie ujawniono jej szczegółów, ale zarówno Konrad Ciesiołkiewicz, dyrektor departamentu PR i sponsoringu grupy TP, jak i Mariusz Spisz, dyrektor ds. sprzedaży w Multikinie, zapewnili, że kontrakt jest atrakcyjny dla obu firm.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1104309_Orange:_umowa_z_Multikinem_na_trzy_lata.html (dostęp płatny)

Strażak przy telefonie alarmowym

IW, PAP

Do końca 2013 r. wojewoda będzie mógł powierzyć m.in. straży pożarnej lub policji wykonywanie zadań centrum powiadamiania ratunkowego na terenie, na którym te centra jeszcze nie działają. Przesądził o tym Sejm, nowelizując ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Konieczność zmiany przepisów ma związek z opóźnieniami w uruchomieniu w całym kraju centrów powiadamiania ratunkowego, które mają przyjmować zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1104162_Strazak_przy_telefonie__alarmowym.html (dostęp płatny)

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu