GUS łącznie potrzebuje 48 tys. terminali do dwóch spisów powszechnych: pierwszy w bieżącym, drugi w następnym roku. Wartość zamówienia GUS szacuje na ponad 46,5 mln zł. Terminale muszą być przystosowane do obsługi infrastruktury klucza publicznego i umożliwiać składanie bezpiecznego podpisu cyfrowego. Muszą być wyposażone w karty SIM, który zapewniają usługi głosowe i umożliwiają transfer danych w sieciach bezprzewodowych. Kontrakt przewiduje świadczenie tychże usług.
Przetarg prowadzony będzie w trybie negocjacji bez uprzedniego ogłoszenia. Urząd argumentuje to faktem, że do rozpoczęcia działania systemu i szkoleń dla rachmistrzów postało 1,5 miesiąca. Urzędowi nie udało się rozstrzygnąć ogłoszonego w lutym przetargu, ponieważ na ogłoszenie wpłynęła tylko jedna oferta z ceną o 20 mln zł wyższa od kwoty, jaką zamawiający przeznaczył na realizację kontraktu.
Uzasadnienie tryby przetargu na Dostawę, konfigurację, serwis terminali mobilnych wraz z usługą transmisji danych i głosu na potrzeby przeprowadzenia Powszechnego Spisu Rolnego w 2010 r. oraz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 r.
Na początku lutego 2010 r. Zamawiający wszczął postępowanie w trybie przetargu ograniczonego przyspieszonego na dostawę terminali mobilnych wraz z usługami transmisji danych i głosu. W jego toku zostały złożone 4 wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. W terminie składania ofert do siedziby Zamawiającego wpłynęła tylko jedna oferta. Mając na względzie bardzo dużą różnicę pomiędzy kwotą złożonej oferty, a kwotą jaką Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia – różnica przekracza 20 milionów złotych – Zamawiający nie miał możliwości udzielenia tego zamówienia.
W związku z tym przedmiotowe postępowanie zostało w dniu 30.3.2010 r. unieważnione w oparciu o przepis art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy. Zważywszy, że przedmiotowe zamówienie stanowiące jeden z głównych elementów Systemu Spisowego musi zostać dostarczone już za ok. półtora miesiąca, ze względu na konieczność rozpoczęcia szkoleń rachmistrzów obecnie konieczne jest pilne udzielenie przedmiotowego zamówienia. Biorąc pod uwagę fakt, iż sam czas realizacji pierwszego etapu zamówienia oceniany jest na co najmniej 5 – 6 tygodni (dostarczenie w pełni wyposażonych, skonfigurowanych i spersonalizowanych terminali na szkolenia rachmistrzów) niezbędne jest natychmiastowe udzielenie zamówienia. Jedynym trybem umożliwiającym realizację tego zamierzenia w przyjętym harmonogramie (opracowanym na podstawie założeń wynikających z ustawy o powszechnym spisie rolnym w 2010 r. oraz ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 r.) jest tryb zamówienia z wolnej ręki, na mocy przepisu art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy.