Polkomtel w III kw. 2012: EBITDA najwyższa w branży

Choć baza aktywnych kart SIM Plusowi rośnie bardzo wolno, jest nadal najbardziej rentowną firmą komórkową w kraju.

Publikacja: 30.11.2012 15:16

1,791 mld zł wyniosły w III kw. br. przychody Polkomtela, operatora sieci Plus. Tym samym spadły rok do roku o 3,7 proc.: wolniej niż Centertela (Orange) i Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile).

EBITDA Polkomtela wyniosła w III kw. 2012 r. 721 mln zł, o 3,8 proc. mniej niż rok temu. Także w przypadku obrony tego wyniku sieć Plus była lepsza niż Orange, ale słabsza niż T-Mobile. EBITDA Orange obniżyła się w III kw. o ponad 10 proc., a T-Mobile wzrosła o 2,6 proc.

Polkomtel zachował przy tym pozycję lidera jeśli chodzi o rentowność: marża EBITDA telekomu kontrolowanego przez Zygmunta Solorza-Żaka utrzymała się w III kw. br. powyżej 40 proc.

Po trzech kwartałach br. Plus na tle trzech największych sieci najskuteczniej bronił zysku. Jego przychody wynoszą 5,358 mld zł, o 1,8 proc. mniej niż przed rokiem (wolniej spadały wpływy T-Mobile), a EBITDA 2,173 mld zł, o 2,5 proc. mniej niż po dziewięciu miesiącach 2011 roku.

EBITDA Orange za 9 miesięcy br. jest o 23 proc. niższa, a T-Mobile mniejsza o 17 proc.

Przez trzy miesiące minionego kwartału, liczba aktywnych kart SIM w sieci Plus nieznacznie się zwiększyła: urosła o 8 tys. do 13,771 mln (mniej z dużych graczy ma tylko Play).

Przy czym telekomowi ubyło użytkowników w segmencie pre-paid, a przybyło blisko 19 tys. w klientów kontraktowych. Tym samym Plus utrzymuje przewagę nad pozostałymi telekomami komórkowymi w tym segmencie: ma łącznie 7,414 mln klientów kontraktowych. Drugą pod tym względem PTC dzieli od Plusa 464 tys. abonentów.

Wzrost liczby abonentów Plusa w III kw. br. to m.in. efekt współpracy z Cyfrowym Polsatem, którego punktu sprzedaży pozyskały dla telekomu 5 tys. abonentów mobilnego Internetu. Plus nie ujawnił przy tym, ilu ma użytkowników usługi dostępowej. W czerwcu było to 571 tys. i jak wynika ze skali pozyskań netto, pozycja operatora pod tym względem nie mogła się znacząco zmienić.

Plus deklaruje w informacji prasowej, że ma wysokie przepływy gotówkowe, nie precyzując, co ma na myśli.

– Rozmawiamy już z bankami o zmniejszeniu naszego zadłużenia i wcześniejszej spłacie 800 milionów złotych, co chcemy zrobić w grudniu tego roku – poinformowała cytowana w komunikacie prasowym Joanna Nieckarz, członek zarządu Polkomtela.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu