Magna Polonia domaga się Emitela 185 mln zł. Emitel: data nie jest przypadkowa [nowe]

Publikacja: 06.12.2013 14:04

Magna Polonia  złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Emitelowi (jest w trakcie zmian właścicielskich). Notowany na giełdzie fundusz kontrolowany przez Mirosława Janisiewicza domaga się od radiodyfuzyjnej firmy 185 mln zł.

Roszczenia mają być związane z transakcją, w której Magna sprzedała Emitelowi firmę INFO-TV-OPERATOR za 114,5 mln zł.

Magna twierdzi, że Emitel naruszył ciążące na nim zobowiązanie do zachowania poufności, dopuszczając się przy tym czynu nieuczciwej konkurencji. Janisiewicz nie chciał dziś komentować, w jaki sposób miało się to stać i kiedy.

Wartość przedmiotu sporu została ustalona w oparciu o opinię biegłych sporządzoną na zlecenie zarządu Spółki na potrzeby ww. postępowania, bazującą w pierwszej kolejności na wartości korzyści utraconych przez spółkę w wyniku, zdaniem Magny, niedozwolonych praktyk Emitela.

Magna poinformowała również, że  przystąpiła do negocjacji z Emitelem w celu ugodowego zakończenia sporu, ale jego propozycje „uznała za niesatysfakcjonujące”.

Magna podała też, że w złożonym w dniu 6 grudnia 2013 r. pozwie, zastrzegła możliwość rozszerzenia w przyszłości żądania pozwu o dalsze kwoty (w tym związane z korzyściami osiągniętymi przez Emitel ze świadczenia usług radiodyfuzyjnych w oparciu o multiplex MUX5).

Pozew Magny wpływa w okresie, gdy Montagu, właściciel Emitela finalizuje sprzedaż tej firmy na rzecz funduszy infrastrukturalnych z grupy Alinda Capital Partners.

Jak dowiaduje się rpkom.pl, Emitel i Montagu wiedzieli o planach Magny. Mirosław Janisiewicz miał zawiadomić ich we wrześniu o roszczeniu i planowanym pozwie. O sprawie wiedział także, poinformowany przez Emitela, przyszły nowy właściciel Emitela – Alinda Capital Partners, gdy podpisywał umowę zakupu firmy.

Nie zanosi się wobec tego, aby roszczenie miało storpedować transakcję, czy też jej zaszkodzić.Warto w tym kontekście przypomnieć, że Magna już drugi raz w ciągu ostatnich miesięcy występuje na drogę sądową o pokaźne odszkodowanie. Od czterech sieci komórkowych domaga się ponad 600 mln zł, obwiniając je za niepowodzenie projektu mobilnej telewizji.

Wątpliwe, czy Magna Polonia zyska coś dzięki wytoczonym pozwom. Mogą być one natomiast żyłą złota dla prawników.

Oświadczenie Emitela:

W nawiązaniu do opublikowanej przez spółkę Magna Polonia S.A. z siedzibą w Warszawie informacji o złożeniu do Sądu Okręgowego w Warszawie pozwu o zapłatę przeciwko EmiTel sp. z o.o., zarząd EmiTela oświadcza, że roszczenia i zarzuty przedstawiane przez Magna Polonia są całkowicie bezpodstawne.

Roszczenia te zostały podniesione przez Magna Polonia w korespondencji skierowanej do Spółki już we wrześniu bieżącego roku i w opinii zarządu EmiTela działania te nieprzypadkowo zbiegły się z upublicznieniem informacji na temat rozpoczęcia procesu sprzedaży Spółki.

EmiTel nie widzi możliwości  zawarcia w sprawie ugody, w związku z czym nie składał nigdy żadnych propozycji ugodowych. Zarząd EmiTel oświadcza, że nie zamierza ulegać bezzasadnym żądaniom Magna Polonia i ze spokojem oczekuje na wyrok sądu w powyższej sprawie.

Magna Polonia  złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko Emitelowi (jest w trakcie zmian właścicielskich). Notowany na giełdzie fundusz kontrolowany przez Mirosława Janisiewicza domaga się od radiodyfuzyjnej firmy 185 mln zł.

Roszczenia mają być związane z transakcją, w której Magna sprzedała Emitelowi firmę INFO-TV-OPERATOR za 114,5 mln zł.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany