Przegląd prasy – czwartek 13 maja

Publikacja: 13.05.2010 00:00

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Większość tylko odbiera pocztę[/b]

Sylwia Czubkowska

Wysłać e-mail z załącznikiem, skorzystać z wyszukiwarki czy zamieścić komentarz na forum – to Polacy potrafią. A przynajmniej co drugi. Jak wynika jednak z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, na tym spektakularne sukcesy w rozwoju polskiego społeczeństwa informacyjnego się kończą. 15 mln internautów z sieci korzysta głównie po to, by odebrać pocztę, poszukać informacji o produktach i towarach, porozmawiać na czacie lub forum dyskusyjnym. Blisko połowa raz na jakiś czas robi w sieci zakupy. Dwa miliony dzwoni przez internetowy telefon. A półtora miliona gra online oraz ściąga z sieci muzykę, filmy czy książki.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=299500 (dostęp płatny)

[b]Spadają przychody Ery[/b]

Michał Fura

PTC, operator sieci Era, mocno wchodzi w rynek usług finansowych. W I kwartale 2010 r. przychody Polskiej Telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era i Heyah, spadły o 6,2 proc., do 1,76 mld zł – poinformowała wczoraj spółka. Jak tłumaczą analitycy, to efekt m.in. spowolnienia rynku i spadku MTR-ów (hurtowych stawek za kończenie połączeń w sieciach), bo liczba abonentów operatora była nieco wyższa niż przed rokiem. Na koniec marca spółka miała 13,361 mln aktywnych kart SIM: 6,722 mln to klienci abonamentowi, pozostali – użytkownicy pre-paid.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=299533 (dostęp płatny)

[b]Nokia mobilizuje siły. Będzie walczyć o rynek smartfonów[/b]

Andrew Ward, Andrew Parker/Financial Times

Nokia dokonała zmian w zarządzaniu. Powodem jest niezadowolenie inwestorów z nieudanych wysiłków fińskiej grupy, by odzyskać stracony teren na rynku smartfonów. Nokia, największy na świecie producent telefonów komórkowych, połączy swój pion smartfonów i usług mobilnych w jeden dział, który będzie szukał produktu konkurencyjnego dla iPhone’a Apple’a, BlackBerry Research in Motion i rosnącej liczby urządzeń opartych na systemie operacyjnym Google’a, Android.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=299565 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

[b]Karuzela kadrowa w Nokii. Przetasowania wśród menedżerów[/b]

Tomasz Grynkiewicz

Prezes pod obstrzałem mniejszościowych akcjonariuszy, bo Nokia przez trzy lata nie znalazła odpowiedzi na iPhone’a. W firmie nerwowo – kolejne wymiany na pozycjach głównych menedżerów. Obserwując poczynania Nokii z zewnątrz, można odnieść wrażenie, że szef fińskiego giganta Olli-Pekka Kallasvuo rozgrywa wyjątkowo chaotyczną partię szachów. Wczoraj w koncernie znów dokonano przetasowań wśród menedżerów: Anssi Vanjoki, szefowa marketingu, weźmie pod swoje skrzydła nowo powstały oddział smartfonów i usług. Zaś Mary McDowell, szefowa ds. rozwoju, przejmie dział kluczowych telefonów z niższych półek. Jej miejsce zajmie z kolei Kai Oistamo, kierujący działem urządzeń.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7875675,Karuzela_kadrowa_w_Nokii__Przetasowania_wsrod_menedzerow.html (dostęp płatny)

[b]Nie masz hasła w WiFi? Możesz zapłacić 100 euro grzywny[/b]

Tomasz Grynkiewicz

Niemiecki sąd uznał, że internauci powinni zabezpieczać hasłem swoje sieci bezprzewodowe. Jeśli tego nie zrobią, mogą zostać ukarani grzywną. Niemiecki sąd w Karlsruhe stwierdził w środę, że właściciele bezprzewodowych sieci, którzy nie będą chronili dostępu do nich hasłem, mogą zostać ukarani za to, że ktoś włamie się do ich sieci i za jej pośrednictwem ściągnie np. muzykę.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,7875414,Nie_masz_hasla_w_WiFi__Mozesz_zaplacic_100_euro_grzywny.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

[b]Milion szybkich łączy w Erze[/b]

Katarzyna Latek

Przychody Ery w I kw. nieco ucierpiały, ale liczba klientów wzrosła. I to tych cennych — płacących abonament. Wyniki kolejnego operatora wielkiej trójki są dowodem na spowolnienie na rynku telekomunikacyjnym. Polska Telefonia Cyfrowa (operator sieci Era i Heyah) w pierwszym kwartale miała 1,756 mld zł przychodów — o 6,2 proc. mniej niż rok temu.

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=c82dd595-725e-4fa4-bb78-e2fcf3a302b9&date=2010-05-13 (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet[/srodtytul]

[b]Egipcjanie spotykają się z właścicielami Polkomtelu[/b]

Bartłomiej Mayer, Urszula Zielińska, Adam Roguski

Holding Orascom zapukał do drzwi udziałowców operatora sieci Plus. Niewykluczone, że chciałby go kupić, choć to brytyjski Vodafone od lat czekał na tę możliwość. Szefowie dwóch największych akcjonariuszy Polkomtelu spotkali się kilka dni temu z przedstawicielami egipskiej firmy telekomunikacyjnej Orascom – dowiedział się „Parkiet”.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/677470_Egipcjanie_spotykaja_sie__z_wlascicielami_Polkomtelu.html (dostęp płatny)

[b]PTC Przychody w dół o 6,2 procent[/b]

Urszula Zielińska

Według Telekomunikacji Polskiej w I kwartale br. łączne przychody sieci komórkowych skurczyły się o 6,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku. Z naszych obliczeń wynika, że Plus, Orange, Era i Play wypracowały w ten sposób w sumie 5,78 mld zł przychodów (6,19 mld zł przed rokiem).

http://archiwum.parkiet.com/artykul/677472_PTC_Przychody_w_dol_o_62_procent.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

[b]Bessa w komórkach[/b]

Urszula Zielińska

Plus może stracić pozycję lidera wśród operatorów – wynika z szacunków „Rz”. Według Telekomunikacji Polskiej w I kw. br. łączne przychody sieci komórkowych skurczyły się o 6,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku. Z naszych obliczeń wynika, że Plus, Orange, Era i Play wypracowały w ten sposób w sumie 5,78 mld zł przychodów (6,19 mld zł przed rokiem).

http://new-arch.rp.pl/artykul/947444_Bessa_w_komorkach.html (dostęp płatny)

[b]Egipcjanie rozmawiają o przejęciu Polkomtelu[/b]

Szefowie dwóch największych akcjonariuszy operatora sieci Plus spotkali się kilka dni temu z egipską firmą telekomunikacyjną Orascom. Do spotkania Herberta Wirtha, prezesa KGHM, i Jacka Krawca, szefa Orlenu, z Egipcjanami miało dojść w ostatni poniedziałek 10 maja.

http://new-arch.rp.pl/artykul/947447_Egipcjanie_rozmawiaja__o_przejeciu_Polkomtelu.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna[/srodtytul]

[b]Większość tylko odbiera pocztę[/b]

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał