Simon Boyd: przetarg na LTE. Niewykluczone.

Priorytetem UPC Polska jest uzyskanie zgody na przejęcie sieci Aster i integracja obu firm. Jako że stołeczny operator świadczy usługi mobilne w modelu MVNO, to znaczy, że i UPC Polska wejdzie po raz pierwszy w swojej historii na rynek komórkowy. Czy tylko jako MVNO? Według szefa UPC nie jest to wcale przesądzone.

Publikacja: 01.03.2011 08:00

Simon Boyd: przetarg na LTE. Niewykluczone.

Foto: ROL

rpkom.pl: – W 2010 r. przychody UPC Polska urosły o 10 proc. do 953 mln zł. Co złożyło się na ten wzrost?

Simon Boyd, prezes zarządu UPC Polska

– Co do znaczy dużo?

– Poziom naszych inwestycji jest wyższy niż średnia dla operatorów kablowych w Europie Zachodniej, która wynosi około 23 proc. ich przychodów, a więc i wyższy niż telekomunikacyjnych operatorów stacjonarnych.

– Czy pana zdaniem w 2011 r. jest szansa na wzrost przychodów UPC?

– Mamy nadzieję na dalszy wzrost, ale nie podam tu żadnych prognoz. Duże nadzieje wiążemy oczywiście z Asterem. Czekamy obecnie na zgodę urzędu antymonopolowego na jego przejęcie. Jeśli dojdzie do przejęcia, to sądzę, że przejściowo nasze inwestycje będą jeszcze wyższe. Będziemy ponosili nakłady związane z integracją obu firm.

– Jaki będzie udział UPC w rynku, jeśli UOKIK zgodzi się na przejęcie Astera?

– Po przejęciu nasz udział w rynku telewizji płatnej w Polsce urośnie maksymalnie do 12-15 proc. z dzisiejszych 7-8 proc. Nie wykluczam, że UPC wejdzie do kolejnych miast, ale koncentrujemy się na rozwoju na obszarach, gdzie już jesteśmy obecni.

– Aster świadczy usługi telefonii komórkowej. UPC też zacznie?

– Od wielu lat rozmawiamy z operatorami komórkowymi na temat wprowadzenia usług mobilnych. Chcielibyśmy, aby były dostępne dla naszych abonentów. Nie mamy jeszcze gotowej odpowiedzi na pytanie, jak to zrobimy. Dalej pracujemy nad strategią. Choć sam fakt, że Aster takie usługi posiada, to oczywiście dla nasz szansa.

– Jedną z możliwości wejścia na rynek telefonii komórkowej jest udział w przetargu LTE, szykowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Czy kierowana przez Pana firma w nim wystartuje?

– Nie wykluczałbym startu w przetargu na częstotliwości LTE. Nasza grupa w różny sposób rozwija usługi komórkowe. Są też przykłady rynków, gdzie budujemy sieć mobilną od podstaw, jak np. w Chile. Są też jednak i takie, gdzie grupa działa tylko jako MVNO.

– Sieci kablowe – w tym Aster – rozwijają usługi dla klientów biznesowych. Czy i jaki udział mają one w przychodach UPC Polska?

– Usługi dla biznesu, to segment, z którym wiążemy duże nadzieje na przyszłość. Na razie przychody z tego tytułu stanowią niewielką część naszych obrotów. Byłbym zadowolony, gdyby, tak jak u operatorów amerykańskich udział ten sięgnął 10 proc.

– Ostatnio deklarował pan zainteresowanie siecią Multimedia Polska. Czy oprócz tej firmy UPC interesują inne podmioty w Polsce?

– Myślimy o dalszej konsolidacji rynku kablowego. W niej upatrujemy motoru rozwoju branży. Na razie jednak naszym priorytetem jest Aster, a potem integracja z nim.

– Dziękujemy za rozmowę.

rpkom.pl: – W 2010 r. przychody UPC Polska urosły o 10 proc. do 953 mln zł. Co złożyło się na ten wzrost?

– Co do znaczy dużo?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?