Konkurencja dla kablówek. Ruszyły oferty internetu 5G.

Od wtorku dwóch operatorów sprzedaje abonamenty z mobilnym internetem w nowej technologii. Na co liczą? Co mogą osiągnąć?

Publikacja: 09.06.2020 21:07

Konkurencja dla kablówek. Ruszyły oferty internetu 5G.

Foto: Kiyoshi Ota/Bloomberg

P4, operator sieci Play, pokazał we wtorek szczegóły nowych abonamentów dla klientów indywidualnych i małych firm wzbogacone o nową technologię przesyłu danych – 5G. W ofercie dla klientów indywidualnych przy zakupie jednej karty SIM najtańszy abonament z 5G to koszt 55 zł miesięcznie po rabatach za e-fakturę i zgody marketingowe. Najdroższy zaś to 85 zł (po rabatach).

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: W wojnie o 5G nie bierze się jeńców

Uwagę zwraca także fakt, że telekom zmienił zawartość najtańszego abonamentu (za 35 zł bez 5G): ograniczył pakiet transmisji danych (z 7 do 3 GB), ale z podstawowych usług – rozmów i wiadomości – abonent może korzystać bez limitu (poprzednio wiadomości były dodatkowo płatne). Dla porównania, 5G od T-Mobile można kupić w abonamencie od 35 zł.

Paweł Puchalski, analityk Santander BM, wskazuje, że Play próbuje w ten sposób zachęcać klientów, aby korzystali z droższego, ale obejmującego dużo większą paczkę internetu abonamentu (20 GB). W jego ocenie technologia 5G będzie tu dodatkowym argumentem, a nowa technologia ma obecnie właśnie walor marketingowy.

Dla porównania, średni przychód w miesiącu od aktywnego użytkownika Play (tzw. ARPU) w I kwartale wynosił 33,8 zł, a od klienta abonamentowego – 39,2 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Fala agresji przeciw 5G już w Polsce. Zapłonęły pierwsze maszty

Dominik Niszcz, analityk Domu Maklerskiego Trigon, zwraca uwagę na najdroższy abonament z 5G dla domu, ponieważ obejmuje on internet dla domu z limitem 150 GB. – Nie sądzę, by w krótkim okresie mocno wzrosła liczba abonentów zainteresowanych najwyższymi pakietami, ale oferta jest interesująca, także jako konkurencja dla dostępu stacjonarnego. W średnim okresie ten rodzaj usługi będzie zapewne promowany przez Play. Limit domowego internetu w wysokości 150 GB przekracza średnie zużycie danych w sieciach stacjonarnych na rynkach rozwiniętych i daje możliwość oglądania codziennie prawie dwugodzinnej transmisji w jakości HD. Co do usług 5G to raczej nie ma na nie w Polsce w tym momencie specjalnie dużego popytu, szczególnie że urządzenia odbiorcze są dość kosztowne – mówi Dominik Niszcz.

5G jest w nowych abonamentach sprzedawanych przez Play, ale z tej technologii mogą potencjalnie korzystać także osoby, które podpisywały umowy w ub.r. Jak wynika z regulaminów, telekom wymaga od nich aneksu do umów przedłużających kontrakt o 24–25 miesięcy.

Internet 5G od Play działa w paśmie 2,1 GHz, tak jak i u T-Mobile Polska. Obecnie nadajniki obsługujące tę technologię zainstalowane są na 500 działających masztach spośród około 8 tys. wszystkich składających się na sieć operatora. To oznacza, że można złapać nowy sygnał w kilku wybranych miastach. Trzeba też posiadać jeden z trzech dostępnych telefonów lub router.

Przewagą 5G nad innymi technologiami ma być prędkość przesyłu. Telekomom trudno jest jednak jednoznacznie ją wskazać i użyć w reklamie. Play ma 15 megaherców pasma 2,1. Z tego 10 MHz współdzieli pomiędzy 4G i 5G. – Możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że w sprzyjających warunkach 5G pozwoli na transmisję z prędkością nawet dochodzącą do kilkuset megabitów na sekundę – zapewniło nas biuro prasowe telekomu.

CZYTAJ TAKŻE: Debata „Rzeczpospolitej”: Czy w Polsce warto spieszyć się z budową sieci 5G

T-Mobile Polska podał w warunkach promocji, że może zaoferować abonentom do 300 Mb/s (przy ściąganiu danych) i 50 Mb/s (wysyłaniu), jeśli w sieci nie będzie ruchu innych użytkowników. – Agregujemy 5G na 2100 MHz z LTE na 800 MHz – tłumaczy Konrad Mróz z biura prasowego T-Mobile.

Na razie wyjątkiem jest tu Polkomtel, który przeznaczył na 5G pasmo wolne (2,6 GHz) o sporej szerokości 50 megaherców. Według tego operatora można dzięki temu osiągnąć prędkość do 600 Mb/s. Minusem jest tu zasięg, bo Plus zaczął od 100 masztów i zasięgu 0,9 mln osób. W planach ma uruchomienie jeszcze 600 masztów, z czego większość do końca roku. Dla porównania, T-Mobile mówi o zasięgu 6 mln osób, a Play o 4,5 mln.

Plus do tej pory nie pokazał oferty abonamentowej z 5G. Udostępnił sieć nieodpłatnie wszystkim abonentom, którzy mają odpowiednie urządzenia. Jak się dowiadujemy, nowe informacje o 5G grupy Zygmunta Solorza mogą pojawić się w przyszłym tygodniu. Orange Polska z kolei zapowiedział, że jego 5G w paśmie 2,1 GHz ruszy w lipcu.

P4, operator sieci Play, pokazał we wtorek szczegóły nowych abonamentów dla klientów indywidualnych i małych firm wzbogacone o nową technologię przesyłu danych – 5G. W ofercie dla klientów indywidualnych przy zakupie jednej karty SIM najtańszy abonament z 5G to koszt 55 zł miesięcznie po rabatach za e-fakturę i zgody marketingowe. Najdroższy zaś to 85 zł (po rabatach).

CZYTAJ TAKŻE: Wanda Buk: W wojnie o 5G nie bierze się jeńców

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości