Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 12 kwietnia

Publikacja: 12.04.2018 07:30

Jak dokręcić śrubę Facebookowi
Zuckerberg wyszedł z przesłuchań przed Kongresem obronną ręką. Ale serwis nie uniknie nowych przepisów, które będą miały ogromny wpływ na jego działalność. Założyciel Facebooka w ciągu dwóch dni odpowiedział na pytania trzech komisji. We wtorek były to połączone komisji ds. wymiaru sprawiedliwości i handlu Senatu. Wystąpienie to zostało bardzo dobrze przyjęte przez inwestorów, a akcje serwisu zaliczyły jeden z najlepszych giełdowych dni. Wczoraj przez komisją ds. energii i handlu Izby Reprezentantów nie było już tak różowo. Kongresmeni częściej domagali się odpowiedzi „tak” lub „nie”, a także znacznie częściej przerywali Zuckerbergowi.
S. A12

Szef zajrzy do twoich maili i komórki
Będzie mógł monitorować skrzynki pocztowe, a także firmowe komunikatory i telefony. Ale nie pozyska danych biometrycznych na potrzeby ewidencji czasu pracy. (…) Tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia o tzw. RODO.
S. B1

Amazon i Google mają lepiej dbać o europejskich klientów
Dzień po przesłuchaniu szefa Facebooka w amerykańskim kongresie Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła pakiet propozycji, które uderzą w biznesowe praktyki internetowych gigantów. Kluczowe założenie: zmuszenie platform online (np. portali zakupowych i aukcyjnych) do informowania klientów i kontrahentów o tym, jak działają algorytmy, które porządkują wyniki wyszukiwania bez uszczerbku dla wiążących się z nimi tajemnic handlowych.
S. B1

Ponad połowa Polaków rozlicza się z PIT przez internet
Aż 57 proc. Polaków deklaruje, że złoży PIT za 2017 r. za pomocą sieci. Najczęściej korzystają z ministerialnego programu e-deklaracje – wynika z najnowszego raportu KPRM.
S. B3

Gazeta Wyborcza

Widmo regulacji nad Facebookiem
Można zabrać wszystkie swoje dane z Facebooka? – Nie ma takiej możliwości – przyznał Mark Zuckerberg. Wczoraj Kongres drugi raz przycisnął go pytaniami o działalność portalu. Mocniej. Ten był przygotowany, ale to nie znaczy, że regulacji mediów społecznościowych nie będzie.
S. 6

1,5 mln zł kary dla Twojej Telekomunikacji
Podszywanie się pod dotychczasowego operatora, utrudnianie odstąpienia od umowy, wprowadzanie błąd przy prezentacji oferty – za te działania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 1,5 mln zł karty na Twoją Telekomunikację.
S. 9

Puls Biznesu

Cyfryzacja zamiesza w przetargach
Wprowadzenie elektronicznej komunikacji zamawiających z oferentami nie sparaliżuje zamówień publicznych. Przejściowe trudności mogą jednak dać się firmom we znaki.  Duże wyzwanie czeka instytucje i firmy działające na rynku zamówień publicznych. Od 18 października dla niemal wszystkich czynności w każdym przetargu obligatoryjna będzie komunikacja elektroniczna.
https://www.pb.pl/cyfryzacja-zamiesza-w-przetargach-910227 (dostęp płatny)

OEX chce 20 mln zł z emisji
Walne OEX ma zdecydować o emisji do 1,1 mln akcji w drodze subskrypcji prywatnej. Pieniądze spółka wykorzysta m.in. na przejęcia. OEX na 14 maja zwołał NWZ, które ma zdecydować o emisji do 1 101 445 akcji zwykłych na okaziciela serii D. Chce je przydzielić w drodze subskrypcji prywatnej każdemu z akcjonariuszy, który spełni kilka warunków.
https://www.pb.pl/oex-chce-20-mln-zl-z-emisji-910246 (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja nie zastąpi rekrutera
W cyfrowe analizy trzeba wkładać ludzką mądrość, intuicję i doświadczenie. Widać to wyraźnie w naborze pracowników. Prawdziwa historia z filmu Bennetta Millera „Moneyball”: młody Billy Beane został uznany za wielki talent. Za radą działaczy klubu baseballowego odrzucił stypendium renomowanej uczelni i rozpoczął karierę zawodowego gracza. Sukcesu jednak nie odniósł. Później zajął się trenerką i zarządzaniem klubem Oackland Athletics (OA), który miał postawić na nogi — mimo skromnego budżetu i straty trzech najlepszych zawodników.
https://www.pb.pl/sztuczna-inteligencja-nie-zastapi-rekrutera-910228 (dostęp płatny)

Dobry czas dla branży gier
Analitycy DM BZ WBK wznowili wydawanie zaleceń dla spółek produkujących gry. Sprzedawać radzą tylko CI Games.
https://www.pb.pl/dobry-czas-dla-branzy-gier-910215 (dostęp płatny)

W Apple’u trudno znaleźć miliarderów
W biurach najcenniejszej spółki na świecie nie brakuje milionerów, ale w znalezieniu miliarderów nie pomoże nawet lupa.  Apple jest najbogatszą spółką na świecie, więc gdzie są wszyscy jej miliarderzy? — pytają Tom Metcalf i Anders Melin, dziennikarze agencji Bloomberg. Dla inwestorów Apple rzeczywiście jest kurą znoszącą złote jaja. Podobnie jak inne spółki, których wyniki są napędzane gadżetami, chipami, aplikacjami i różnego rodzaju oprogramowaniami.

https://www.pb.pl/w-apple-u-trudno-znalezc-miliarderow-910211 (dostęp płatny)

Pierwszy dom zrobotyzowanej drukarki 3D
We francuskiej miejscowości Nantes powstał pierwszy dom pobudowany dzięki technologii druku 3D.
https://www.pb.pl/pierwszy-dom-zrobotyzowanej-drukarki-3d-910210 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Słodzenie Zuckerberga nic nie zmieni
Jeśli jest ziarnko prawdy w tym, że Mark Zuckerberg myśli o kandydowaniu na prezydenta USA, to po przesłuchaniu w Senacie można mu wróżyć świetlaną przyszłość. Politycy mogliby się od niego uczyć, jak unikać odpowiedzi, a przy tym nie sprawiać wrażenia, że ma się coś do ukrycia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370883-Slodzenie-Zuckerberga-nic-nie-zmieni.html (dostęp płatny)

11 bit studios: Inwestorzy liczą na „Frostpunka”
W trakcie środowej sesji notowania 11 bit studios rosły nawet o ponad 4 proc., a zwyżce towarzyszyły podwyższone obroty. Na zamknięciu akcje spółki osiągnęły cenę 242,5 zł, co jest nowym rekordem.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370910-11-bit-studios:-Inwestorzy-licza-na-„Frostpunka”.html (dostęp płatny)

Demokratyzacja robotyzacji
Robotyzacja nie jest już domeną dużego przemysłu. To także szansa dla małych i średnich firm na podniesienie jakości i wielkości produkcji. O szansach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą proces robotyzacji, rozmawiali uczestnicy debaty pt. „Robotyzacja jako przejaw czwartej rewolucji przemysłowej”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370857-Demokratyzacja-robotyzacji.html (dostęp płatny)

Przed majówką w UE zadzwoń do operatora
Część sieci stosuje dodatkowe opłaty za usługi w roamingu. Urząd Komunikacji Elektronicznej zezwolił kilku operatorom komórkowym na pobieranie dodatkowych opłat za usługi od osób korzystających z telefonu w czasie podróży po Unii Europejskiej i kilku innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wyjaśniamy co to oznacza.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370926-Przed-majowka-w-UE-zadzwon-do-operatora.html (dostęp płatny)

Jak dokręcić śrubę Facebookowi
Zuckerberg wyszedł z przesłuchań przed Kongresem obronną ręką. Ale serwis nie uniknie nowych przepisów, które będą miały ogromny wpływ na jego działalność. Założyciel Facebooka w ciągu dwóch dni odpowiedział na pytania trzech komisji. We wtorek były to połączone komisji ds. wymiaru sprawiedliwości i handlu Senatu. Wystąpienie to zostało bardzo dobrze przyjęte przez inwestorów, a akcje serwisu zaliczyły jeden z najlepszych giełdowych dni. Wczoraj przez komisją ds. energii i handlu Izby Reprezentantów nie było już tak różowo. Kongresmeni częściej domagali się odpowiedzi „tak” lub „nie”, a także znacznie częściej przerywali Zuckerbergowi.
S. A12

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy