Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 12 kwietnia

Publikacja: 12.04.2018 07:30

Jak dokręcić śrubę Facebookowi
Zuckerberg wyszedł z przesłuchań przed Kongresem obronną ręką. Ale serwis nie uniknie nowych przepisów, które będą miały ogromny wpływ na jego działalność. Założyciel Facebooka w ciągu dwóch dni odpowiedział na pytania trzech komisji. We wtorek były to połączone komisji ds. wymiaru sprawiedliwości i handlu Senatu. Wystąpienie to zostało bardzo dobrze przyjęte przez inwestorów, a akcje serwisu zaliczyły jeden z najlepszych giełdowych dni. Wczoraj przez komisją ds. energii i handlu Izby Reprezentantów nie było już tak różowo. Kongresmeni częściej domagali się odpowiedzi „tak” lub „nie”, a także znacznie częściej przerywali Zuckerbergowi.
S. A12

Szef zajrzy do twoich maili i komórki
Będzie mógł monitorować skrzynki pocztowe, a także firmowe komunikatory i telefony. Ale nie pozyska danych biometrycznych na potrzeby ewidencji czasu pracy. (…) Tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia o tzw. RODO.
S. B1

Amazon i Google mają lepiej dbać o europejskich klientów
Dzień po przesłuchaniu szefa Facebooka w amerykańskim kongresie Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła pakiet propozycji, które uderzą w biznesowe praktyki internetowych gigantów. Kluczowe założenie: zmuszenie platform online (np. portali zakupowych i aukcyjnych) do informowania klientów i kontrahentów o tym, jak działają algorytmy, które porządkują wyniki wyszukiwania bez uszczerbku dla wiążących się z nimi tajemnic handlowych.
S. B1

Ponad połowa Polaków rozlicza się z PIT przez internet
Aż 57 proc. Polaków deklaruje, że złoży PIT za 2017 r. za pomocą sieci. Najczęściej korzystają z ministerialnego programu e-deklaracje – wynika z najnowszego raportu KPRM.
S. B3

Gazeta Wyborcza

Widmo regulacji nad Facebookiem
Można zabrać wszystkie swoje dane z Facebooka? – Nie ma takiej możliwości – przyznał Mark Zuckerberg. Wczoraj Kongres drugi raz przycisnął go pytaniami o działalność portalu. Mocniej. Ten był przygotowany, ale to nie znaczy, że regulacji mediów społecznościowych nie będzie.
S. 6

1,5 mln zł kary dla Twojej Telekomunikacji
Podszywanie się pod dotychczasowego operatora, utrudnianie odstąpienia od umowy, wprowadzanie błąd przy prezentacji oferty – za te działania Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 1,5 mln zł karty na Twoją Telekomunikację.
S. 9

Puls Biznesu

Cyfryzacja zamiesza w przetargach
Wprowadzenie elektronicznej komunikacji zamawiających z oferentami nie sparaliżuje zamówień publicznych. Przejściowe trudności mogą jednak dać się firmom we znaki.  Duże wyzwanie czeka instytucje i firmy działające na rynku zamówień publicznych. Od 18 października dla niemal wszystkich czynności w każdym przetargu obligatoryjna będzie komunikacja elektroniczna.
https://www.pb.pl/cyfryzacja-zamiesza-w-przetargach-910227 (dostęp płatny)

OEX chce 20 mln zł z emisji
Walne OEX ma zdecydować o emisji do 1,1 mln akcji w drodze subskrypcji prywatnej. Pieniądze spółka wykorzysta m.in. na przejęcia. OEX na 14 maja zwołał NWZ, które ma zdecydować o emisji do 1 101 445 akcji zwykłych na okaziciela serii D. Chce je przydzielić w drodze subskrypcji prywatnej każdemu z akcjonariuszy, który spełni kilka warunków.
https://www.pb.pl/oex-chce-20-mln-zl-z-emisji-910246 (dostęp płatny)

Sztuczna inteligencja nie zastąpi rekrutera
W cyfrowe analizy trzeba wkładać ludzką mądrość, intuicję i doświadczenie. Widać to wyraźnie w naborze pracowników. Prawdziwa historia z filmu Bennetta Millera „Moneyball”: młody Billy Beane został uznany za wielki talent. Za radą działaczy klubu baseballowego odrzucił stypendium renomowanej uczelni i rozpoczął karierę zawodowego gracza. Sukcesu jednak nie odniósł. Później zajął się trenerką i zarządzaniem klubem Oackland Athletics (OA), który miał postawić na nogi — mimo skromnego budżetu i straty trzech najlepszych zawodników.
https://www.pb.pl/sztuczna-inteligencja-nie-zastapi-rekrutera-910228 (dostęp płatny)

Dobry czas dla branży gier
Analitycy DM BZ WBK wznowili wydawanie zaleceń dla spółek produkujących gry. Sprzedawać radzą tylko CI Games.
https://www.pb.pl/dobry-czas-dla-branzy-gier-910215 (dostęp płatny)

W Apple’u trudno znaleźć miliarderów
W biurach najcenniejszej spółki na świecie nie brakuje milionerów, ale w znalezieniu miliarderów nie pomoże nawet lupa.  Apple jest najbogatszą spółką na świecie, więc gdzie są wszyscy jej miliarderzy? — pytają Tom Metcalf i Anders Melin, dziennikarze agencji Bloomberg. Dla inwestorów Apple rzeczywiście jest kurą znoszącą złote jaja. Podobnie jak inne spółki, których wyniki są napędzane gadżetami, chipami, aplikacjami i różnego rodzaju oprogramowaniami.

https://www.pb.pl/w-apple-u-trudno-znalezc-miliarderow-910211 (dostęp płatny)

Pierwszy dom zrobotyzowanej drukarki 3D
We francuskiej miejscowości Nantes powstał pierwszy dom pobudowany dzięki technologii druku 3D.
https://www.pb.pl/pierwszy-dom-zrobotyzowanej-drukarki-3d-910210 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Słodzenie Zuckerberga nic nie zmieni
Jeśli jest ziarnko prawdy w tym, że Mark Zuckerberg myśli o kandydowaniu na prezydenta USA, to po przesłuchaniu w Senacie można mu wróżyć świetlaną przyszłość. Politycy mogliby się od niego uczyć, jak unikać odpowiedzi, a przy tym nie sprawiać wrażenia, że ma się coś do ukrycia.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370883-Slodzenie-Zuckerberga-nic-nie-zmieni.html (dostęp płatny)

11 bit studios: Inwestorzy liczą na „Frostpunka”
W trakcie środowej sesji notowania 11 bit studios rosły nawet o ponad 4 proc., a zwyżce towarzyszyły podwyższone obroty. Na zamknięciu akcje spółki osiągnęły cenę 242,5 zł, co jest nowym rekordem.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370910-11-bit-studios:-Inwestorzy-licza-na-„Frostpunka”.html (dostęp płatny)

Demokratyzacja robotyzacji
Robotyzacja nie jest już domeną dużego przemysłu. To także szansa dla małych i średnich firm na podniesienie jakości i wielkości produkcji. O szansach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą proces robotyzacji, rozmawiali uczestnicy debaty pt. „Robotyzacja jako przejaw czwartej rewolucji przemysłowej”.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370857-Demokratyzacja-robotyzacji.html (dostęp płatny)

Przed majówką w UE zadzwoń do operatora
Część sieci stosuje dodatkowe opłaty za usługi w roamingu. Urząd Komunikacji Elektronicznej zezwolił kilku operatorom komórkowym na pobieranie dodatkowych opłat za usługi od osób korzystających z telefonu w czasie podróży po Unii Europejskiej i kilku innych krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Wyjaśniamy co to oznacza.
http://www.archiwum.rp.pl/artykul/1370926-Przed-majowka-w-UE-zadzwon-do-operatora.html (dostęp płatny)

Jak dokręcić śrubę Facebookowi
Zuckerberg wyszedł z przesłuchań przed Kongresem obronną ręką. Ale serwis nie uniknie nowych przepisów, które będą miały ogromny wpływ na jego działalność. Założyciel Facebooka w ciągu dwóch dni odpowiedział na pytania trzech komisji. We wtorek były to połączone komisji ds. wymiaru sprawiedliwości i handlu Senatu. Wystąpienie to zostało bardzo dobrze przyjęte przez inwestorów, a akcje serwisu zaliczyły jeden z najlepszych giełdowych dni. Wczoraj przez komisją ds. energii i handlu Izby Reprezentantów nie było już tak różowo. Kongresmeni częściej domagali się odpowiedzi „tak” lub „nie”, a także znacznie częściej przerywali Zuckerbergowi.
S. A12

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?
Telekomunikacja
Do kogo uciekają użytkownicy sieci komórkowych. Ten operator wygrywa
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?