Szybka nowelizacja prawa telekomunikacyjnego, przyjęcie nowego planu kanałowego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz jak najszybsze wydanie nowych rezerwacji częstotliwości nadawcom telewizyjnym w bieżącym lub drugim kwartale br. – to dziś elementy, na które czeka Emitel, aby rozpocząć inwestycje w sieć nadawczą i w czerwcu 2022 roku zapewnić widzom bezproblemowy dostęp do oferty bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).
To termin, w którym NTC musi oddać częstotliwości 700 MHz operatorom komórkowym na potrzeby sieci 5G i zacząć nadawać na niższym paśmie.
Ile to ma kosztować
– Według naszych szacunków koszt przeniesienia multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w nowy zakres częstotliwości wymaga inwestycji w infrastrukturę rzędu 80 mln zł. Podstawą naszych wyliczeń jest przy tym plan kanałowy (plan przydziału kanałów radiowych – red.), który zaproponowaliśmy Urzędowi Komunikacji Elektronicznej – mówi Andrzej Kozłowski, prezes Emitela.
CZYTAJ TAKŻE: Polska może skończyć bez strategii dla sieci 5G
Inne wyliczenia ma UKE, ale ich do tej pory nie ujawnił. Według nieoficjalnych informacji w modelu, który bierze udział pod uwagę UKE, koszty te rosną do 110 mln zł.