Orange też za przejęciami w Hiszpanii: Jazztel i Yoigo na celowniku

Publikacja: 17.03.2014 10:38

Orange nie chce pozostać w tyle za konkurentami konsolidującymi rynek w Hiszpanii i zatrudnił doradców, którzy wspierać mają francuską grupę przy przejęciu hiszpańskiego operatora Triple Play  – Jazztel – informuje serwis TMTFinance.com.

Jazztel to tamtejszy odpowiednik Netii. Ma około 12 proc. rynku szerokopasmowego ADSL/VDSL i 2 proc. rynku telefonii komórkowej dzięki umowie MVNO z Orange. Oferuje również usługi telewizyjne.

Orange jest trzecim w Hiszpanii operatorem komórkowym (z 23 proc. rynku) po Telefonice i Vodafone oraz zajmuje drugie miejsce na rynku szerokopasmowym (z 13-proc. udziałem).

Nie jest pewne, czy do przejęcia dojdzie, ponieważ Jazztel jest wysoko wyceniony na madryckiej giełdzie. Jego kapitalizacja sięga 2,5 mld euro i faktycznie wygląda niebotycznie w porównaniu z wynikami, jakie osiągnęła firma w ubiegłym roku.

„Uważa się, że dla Orange to za wysoko, ale rozmowy trwają”  – podaje TMTFinance.com.

W 2013 r. Jazztel wypracował 1,04 mld euro przychodów i 184 mln euro EBITDA, a na czysto zarobił około 67 mln euro. Zarząd stoi jednak na stanowisku, że w kolejnych latach wyniki te będą się szybko poprawiać i być może stąd wysoka wycena alternatywnego operatora.Zgodnie z prognozą firmy, jej przychody mają urosnąć w 2017 r. do 1,5-1,6 mld euro, a EBITDA do 380-420 mln euro.

Oprócz wyceny giełdowej, inną przeszkodą może być umowa Jazztela z Telefoniką przy budowie sieci światłowodowej. Firmy zawarły ją w 2012 r. i mają wspólnie zainwestować około 500 mln euro w budowę łączy FTTH docierających do 3 mln gospodarstw domowych i firm. Dzięki tej umowie, Jazztel może generować na bieżąco wyższe marże, ponieważ nie płaci Telefonice za hurtowy dostęp do infrastruktury światłowodowej.

Doradcami Francuzów przy potencjalnej transakcji są Morgan Stanley i Lazard, a z kolei Jazztelowi doradzać ma Deutsche Bank.

Według doniesień mediów, Orange ma interesować się również innymi firmami w Hiszpanii. Jest wśród nich m.in. Yoigo, spółka zależna TeliiSonery.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu