Nastolatki powszechnie korzystają internetu przez urządzenia mobilne. To trochę niepokoi ich rodziców i blisko 70 proc. z nich chciałoby mieć na tym jakąś formę kontroli – wynika z badania firmy Kaspersky Lab.

Badanie przeprowadzone wśród rodziców w Rosji, Niemczech i USA wykazało, że w gospodarstwach domowych, w których znajdują się smartfony i tablety (działające pod kontrolą iOS lub Androida), dzieci w wieku 9-10 lat codziennie korzystają z nich do uzyskiwania dostępu do internetu. Starsze nastolatki, w wieku 12-13 lat, posiadają już zazwyczaj własne urządzenia mobilne.

Rodzice przeważnie zachęcają swoje pociechy, aby wykorzystywały internet do celów edukacyjnych – 71 proc. przyznało, że jest on cennym narzędziem wspomagającym naukę. Jednak większość uważa, że surfowanie po internecie nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem: 70 proc. ankietowanych sądzi, że portale społecznościowe mogą być bardzo niebezpieczne dla młodych osób, 82 proc. respondentów jest świadomych istnienia wielu szkodliwych programów w sieci, a 77 proc.jest zdania, że dzieci można łatwo oszukać online.

Większość rodziców wyraziło zainteresowanie możliwością wykorzystywania funkcji kontroli rodzicielskiej na urządzeniach mobilnych. 77 proc. respondentów z chęcią korzystałoby z filtrowania zawartości, a 64 proc. chciałoby kontrolować, ile czasu ich dzieci spędzają w internecie. Ponadto 69 proc. respondentów wolałoby posiadać ogólną kontrolę nad tym, jak ich pociechy spędzają czas online.