Przegląd prasy – czwartek 19 września

Publikacja: 19.09.2013 08:30

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

System operacyjny iOS 7 dostępny dla użytkowników Apple’a

PEG

Bezpłatne uaktualnienie systemu operacyjnego mogą pobrać posiadacze iPhone’ów 4 i nowszych oraz iPadów w wersji 2 i nowszych, a także iPodów mini i touch czwartej generacji. Nowy system operacyjny Apple iOS 7 po raz pierwszy został zaprezentowany w czerwcu tego roku na konferencji Worldwide Developpers Conference w San Francisco. Jednak dopiero dzisiaj, 18 września, będą mogli pobrać go użytkownicy urządzeń mobilnych Apple’a. Bezpłatnie dostępny będzie dla posiadaczy iPhone’ów, iPadów i iPodów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14625906,System_operacyjny_iOS_7_dostepny_dla_uzytkownikow.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Mediatel zostanie wehikułem inwestycyjnym

Urszula Zielińska

Hawe, nowy właściciel hurtownika, zapewnia, że nie planuje dalszych podwyższeń kapitału przejętej spółki. Na razie. Docelowo ma ona posłużyć do sfinansowania założeń strategii.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/749173_Mediatel_zostanie_wehikulem_inwestycyjnym.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Drugie życie Mediatela

Marcel Zatoński

Jeszcze we wtorek za akcje spółki płacono 0,4 zł, a w połowie lipca — po złożeniu wniosku o upadłość, wycofanego wczoraj — kurs zjechał do historycznego minimum na poziomie 0,25 zł. Co dało Mediatelowi drugie życie? We wtorek po południu światłowodowe Hawe objęło 21,67 mln warrantów subskrypcyjnych Mediatela i od razu zamieniło je na akcje, które po rejestracji emisji i wprowadzeniu jej do obrotu będą dawały niespełna 66 proc. głosów na walnym.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=152967# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Mały hurtownik centrum światłowodowego projektu

Urszula Zielińska

Na transakcji, w której Hawe przejęło Mediatel, zyskały również Telekomunikacja Polska i TK Telekom – wynika z informacji „Rz”. O takim zarobku w jeden dzień marzy każdy inwestor giełdowy. Jeśli ktoś kupił we wtorek na warszawskiej giełdzie akcje niewielkiego, bliskiego upadłości hurtownika telekomunikacyjnego – Mediatela – mógł zarobić w dobę blisko 100 proc. Takim wzrostem zareagował kurs akcji Mediatela na wieść, że wycofał wniosek o upadłość i ma nowego właściciela w postaci firmy Hawe, budującej sieci światłowodowe w kraju.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217987-Maly-hurtownik-centrum-swiatlowodowego-projektu.html#.UjqNJD99Gd8 (dostęp płatny)

Firmy pilnują kosztów

Urszula Zielińska

Gdy Urząd Komunikacji Elektronicznej decydował w ostatnich latach o obniżeniu hurtowych stawek za kończenie połączeń w sieciach mobilnych (tzw. MTR-ów), okazję do obniżenia rachunków za telefon zauważyli przede wszystkim klienci biznesowi operatorów. To dlatego w efekcie regulacyjnych decyzji spadły nie tylko koszty operatorów realizujących połączenia z telefonu stacjonarnego na komórki, ale także ich przychody.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217986-Firmy-pilnuja-kosztow.html#.UjqNFz99Gd8 (dostęp płatny)

Branża próbuje stworzyć rynek dla telewizorów ultra HD

Magdalena Lemańska

Zaprezentowane na targach IBC 2013 w Amsterdamie dwa demonstracyjne kanały nadawane w tzw. ultra HD mają pomóc spopularyzować tę technologię. Operator satelitarny SES zaprezentował na zakończonych we wtorek w Amsterdamie dwa demonstracyjne kanały nadawane w tzw. ultra HD lub – zamiennie – 4K. 4K – to skrót od 4 i „kilo” – to technologia umożliwiająca oglądanie obrazu o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli, czyli taka, która horyzontalnie liczy prawie 4 tys. pikseli.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217989-Branza-probuje-stworzyc-rynek-dla-telewizorow-ultra-HD.html#.UjqNDj99Gd8 (dostęp płatny)

Wideorewolucja w sieci trwa

Magdalena Lemańska

Polskiemu rynkowi wideo w Internecie grozi rozdrobnienie, z którego mogą wyjść zwycięsko duzi międzynarodowi gracze – obawia się część właścicieli lokalnych platform oferujących wideo w sieci. Takimi graczami mogą być YouTube czy amerykańska platforma wideo Netflix, która zdaniem branży w ciągu najbliższych kilku lat w końcu dotrze i do Polski (na razie w Europie działa w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Skandynawii).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217988-Wideorewolucja-w-sieci-trwa.html#.UjqNPz99Gd8 (dostęp płatny)

Firmy IT stawiają na chmurę

Dariusz Wolak

Cloud computing (czyli popularna chmura, tj. usługa zdalnego przetwarzania danych przez Internet), to od kilku kwartałów jeden z najbardziej  gorących  tematów w branży nowych technologii. Mimo że usługi IT świadczone przez Internet nie są nowym tematem, to dopiero szybki rozwój infrastruktury (coraz lepsze łącza stacjonarne i komórkowe) sprawił, że przedsiębiorstwa zainteresowały się tą ofertą.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217990-Firmy-IT-stawiaja-na-chmure.html#.UjqNFT99Gd8 (dostęp płatny)

Smartfon otwiera kasę

Monika Sajewicz

Karty bankowe stają się powoli propozycją dla tradycjonalistów. Zaczynają je wypierać telefony komórkowe, którymi można zapłacić w sklepie, zrobić przelew, a nawet wysłać czek. Już od przyszłego roku kilkanaście milionów klientów banków będzie mogło płacić telefonem, korzystając z jednolitego standardu. Niedawno Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BRE Bank, ING Bank Śląski i PKO BP porozumiały się w sprawie strategicznej współpracy dotyczącej budowy wspólnego standardu płatności mobilnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217774-Smartfon-otwiera-kase.html#.UjqPED99Gd8 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

System operacyjny iOS 7 dostępny dla użytkowników Apple’a

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
Duża awaria sieci komórkowych w Polsce. Problemy z połączeniami
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych? Zwycięzca jest jeden
Telekomunikacja
Ile Polacy płacą za usługi telekomunikacyjne i jak z nich korzystają. Raport UKE
Telekomunikacja
Bezprzewodowy internet rozkwitnie dzięki 5G. Najnowsze prognozy Ericssona
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Telekomunikacja
Aukcja częstotliwości dla sieci 5G rusza 22 czerwca. Kto weźmie udział?
Telekomunikacja
Amazon wprowadza darmowy abonament telefoniczny. Cios w operatorów komórek