Przegląd prasy – czwartek 19 września

Publikacja: 19.09.2013 08:30

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

System operacyjny iOS 7 dostępny dla użytkowników Apple’a

PEG

Bezpłatne uaktualnienie systemu operacyjnego mogą pobrać posiadacze iPhone’ów 4 i nowszych oraz iPadów w wersji 2 i nowszych, a także iPodów mini i touch czwartej generacji. Nowy system operacyjny Apple iOS 7 po raz pierwszy został zaprezentowany w czerwcu tego roku na konferencji Worldwide Developpers Conference w San Francisco. Jednak dopiero dzisiaj, 18 września, będą mogli pobrać go użytkownicy urządzeń mobilnych Apple’a. Bezpłatnie dostępny będzie dla posiadaczy iPhone’ów, iPadów i iPodów.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14625906,System_operacyjny_iOS_7_dostepny_dla_uzytkownikow.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Parkiet.com[/srodtytul]

Mediatel zostanie wehikułem inwestycyjnym

Urszula Zielińska

Hawe, nowy właściciel hurtownika, zapewnia, że nie planuje dalszych podwyższeń kapitału przejętej spółki. Na razie. Docelowo ma ona posłużyć do sfinansowania założeń strategii.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/749173_Mediatel_zostanie_wehikulem_inwestycyjnym.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Puls Biznesu[/srodtytul]

Drugie życie Mediatela

Marcel Zatoński

Jeszcze we wtorek za akcje spółki płacono 0,4 zł, a w połowie lipca — po złożeniu wniosku o upadłość, wycofanego wczoraj — kurs zjechał do historycznego minimum na poziomie 0,25 zł. Co dało Mediatelowi drugie życie? We wtorek po południu światłowodowe Hawe objęło 21,67 mln warrantów subskrypcyjnych Mediatela i od razu zamieniło je na akcje, które po rejestracji emisji i wprowadzeniu jej do obrotu będą dawały niespełna 66 proc. głosów na walnym.

http://e.pb.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=152967# (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Mały hurtownik centrum światłowodowego projektu

Urszula Zielińska

Na transakcji, w której Hawe przejęło Mediatel, zyskały również Telekomunikacja Polska i TK Telekom – wynika z informacji „Rz”. O takim zarobku w jeden dzień marzy każdy inwestor giełdowy. Jeśli ktoś kupił we wtorek na warszawskiej giełdzie akcje niewielkiego, bliskiego upadłości hurtownika telekomunikacyjnego – Mediatela – mógł zarobić w dobę blisko 100 proc. Takim wzrostem zareagował kurs akcji Mediatela na wieść, że wycofał wniosek o upadłość i ma nowego właściciela w postaci firmy Hawe, budującej sieci światłowodowe w kraju.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217987-Maly-hurtownik-centrum-swiatlowodowego-projektu.html#.UjqNJD99Gd8 (dostęp płatny)

Firmy pilnują kosztów

Urszula Zielińska

Gdy Urząd Komunikacji Elektronicznej decydował w ostatnich latach o obniżeniu hurtowych stawek za kończenie połączeń w sieciach mobilnych (tzw. MTR-ów), okazję do obniżenia rachunków za telefon zauważyli przede wszystkim klienci biznesowi operatorów. To dlatego w efekcie regulacyjnych decyzji spadły nie tylko koszty operatorów realizujących połączenia z telefonu stacjonarnego na komórki, ale także ich przychody.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217986-Firmy-pilnuja-kosztow.html#.UjqNFz99Gd8 (dostęp płatny)

Branża próbuje stworzyć rynek dla telewizorów ultra HD

Magdalena Lemańska

Zaprezentowane na targach IBC 2013 w Amsterdamie dwa demonstracyjne kanały nadawane w tzw. ultra HD mają pomóc spopularyzować tę technologię. Operator satelitarny SES zaprezentował na zakończonych we wtorek w Amsterdamie dwa demonstracyjne kanały nadawane w tzw. ultra HD lub – zamiennie – 4K. 4K – to skrót od 4 i „kilo” – to technologia umożliwiająca oglądanie obrazu o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli, czyli taka, która horyzontalnie liczy prawie 4 tys. pikseli.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217989-Branza-probuje-stworzyc-rynek-dla-telewizorow-ultra-HD.html#.UjqNDj99Gd8 (dostęp płatny)

Wideorewolucja w sieci trwa

Magdalena Lemańska

Polskiemu rynkowi wideo w Internecie grozi rozdrobnienie, z którego mogą wyjść zwycięsko duzi międzynarodowi gracze – obawia się część właścicieli lokalnych platform oferujących wideo w sieci. Takimi graczami mogą być YouTube czy amerykańska platforma wideo Netflix, która zdaniem branży w ciągu najbliższych kilku lat w końcu dotrze i do Polski (na razie w Europie działa w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Skandynawii).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217988-Wideorewolucja-w-sieci-trwa.html#.UjqNPz99Gd8 (dostęp płatny)

Firmy IT stawiają na chmurę

Dariusz Wolak

Cloud computing (czyli popularna chmura, tj. usługa zdalnego przetwarzania danych przez Internet), to od kilku kwartałów jeden z najbardziej  gorących  tematów w branży nowych technologii. Mimo że usługi IT świadczone przez Internet nie są nowym tematem, to dopiero szybki rozwój infrastruktury (coraz lepsze łącza stacjonarne i komórkowe) sprawił, że przedsiębiorstwa zainteresowały się tą ofertą.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217990-Firmy-IT-stawiaja-na-chmure.html#.UjqNFT99Gd8 (dostęp płatny)

Smartfon otwiera kasę

Monika Sajewicz

Karty bankowe stają się powoli propozycją dla tradycjonalistów. Zaczynają je wypierać telefony komórkowe, którymi można zapłacić w sklepie, zrobić przelew, a nawet wysłać czek. Już od przyszłego roku kilkanaście milionów klientów banków będzie mogło płacić telefonem, korzystając z jednolitego standardu. Niedawno Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BRE Bank, ING Bank Śląski i PKO BP porozumiały się w sprawie strategicznej współpracy dotyczącej budowy wspólnego standardu płatności mobilnych.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1217774-Smartfon-otwiera-kase.html#.UjqPED99Gd8 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

System operacyjny iOS 7 dostępny dla użytkowników Apple’a

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G