Przegląd prasy – poniedziałek 17 grudnia

Publikacja: 17.12.2012 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Vivendi szykuje się do starcia z grupą Cyfrowego Polsatu

Michał Fura

Na telekomunikacyjno-mediowym rynku wyrasta nowy rywal dla grupy Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu – platforma nC+, poprzez grupę Canal+ należąca do francuskiego konglomeratu Vivendi. Szykuje właśnie wiosenną ofensywę, w której wykorzysta partnerstwo z Orange, Playem i Netią. Na razie trwają prace nad wspólną ofertą i strategią.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=434190 (dostęp płatny)

Jest nas 22 miliony. Polak to obywatel internetowy

Sylwia Czubkowska

Skończył się okres szybkiego wzrostu liczby internautów. W ciągu roku przybyło ich zaledwie milion i dziś z sieci korzysta w sumie 22 miliony Polaków. Zmienia się jednak sposób, w jaki to robimy. Wciąż wolimy polskie serwisy, gonimy Europę pod względem popularności internetu mobilnego i jesteśmy w czołówce najczęściej korzystających z e-handlu.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=434151 (dostęp płatny)

Polacy 2.0: randomi i heavy userzy

Sylwia Czubkowska

22 mln z nas korzysta z internetu. 7 na 10 robi to prawie codziennie. Są i tacy, którzy siedzą w sieci na okrągło. Głównie młodzi, logują się po k ilkadziesiąt razy na dobę. Reszta to użytkownicy okolicznościowi.  „Nie jest tak? Budzisz się rano. Pierwsze, co robisz, to bierzesz smartfona leżącego obok poduszki. Sprawdzasz pocztę i co tam przez noc się pojawiło na fejsie, później ewentualnie jeszcze raz pocztę, g+ albo jakiś kalendarz. Dopiero po tym wstajesz z łóżka.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=434162 (dostęp płatny)

Polska za wolnością internetu

Sławomir Wikariak

Polska nie podpisała zmian w Międzynarodowych Przepisach Telekomunikacyjnych (ITR). Przegłosowana w Dubaju wersja zawiera zapisy, które zdaniem wielu ekspertów mogą być pierwszym krokiem do cenzurowania internetu. Przeforsowały je głównie kraje arabskie i Rosja pod pozorem walki ze spamem czy współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=434077 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Czy dwie wizje świata podzielą internet? Brak kompromisu w Dubaju

Tomasz Grynkiewicz

Kompromis na telekomunikacyjnym szczycie w Dubaju był na wyciągnięcie ręki, ale rozbił się o… prawa człowieka. Czy dwie wizje świata podzielą internet? Przez niemal ostatnie dwa tygodnie państwa zrzeszone w Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym (ITU, agenda ONZ) spierały się o wizję traktatu, który miałby regulować rynek telekomunikacyjny. I objąć także internet.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13055777,Czy_dwie_wizje_swiata_podziela_internet__Brak_kompromisu.html

Michał Boni: Internet nie może być państwowy

Tomasz Grynkiewicz

MICHAŁ BONI DLA „GAZETY”: Świat jest w zasadniczej przebudowie. Niektóre kraje nie rozumieją jeszcze, że internet kładzie fundamenty pod nowy kształt demokracji. Tomasz Grynkiewicz: Gdy na początku tego roku tysiące ludzi wyszło na ulice wielu miast protestować przeciwko ACTA, rząd był zaskoczony i nieprzygotowany. Ani na rozmowę ze społeczeństwem, ani – odniosłem wrażenie – z innymi krajami.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13055767,Michal_Boni__Internet_nie_moze_byc_panstwowy.html

YouTube podpisuje kontrakt z Szymonem Majewskim

Vadim Makarenko

Polskie biuro YouTube’a pozyskało do współpracy pierwszą dużą gwiazdę. Dwaj byli pracownicy TVN – Maciej Sojka oraz Szymon Majewski – dogadali się i stworzyli w sieci telewizję jednej gwiazdy. Autorski kanał Szymona Majewskiego, byłego prowadzącego program satyryczny Szymon Majewski Show w TVN już ruszył. Nazywa się Szymon Majewski SuperSam, a pierwsza dostępna na nim produkcja trwa 53 sekundy i nazywa się „Przybij piątkę”. Nowe odcinki mają pojawiać się tam co tydzień.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,13050422,YouTube_podpisuje_kontrakt_z_Szymonem_Majewskim.html

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Ułatwienia dla inwestycji szerokopasmowych

CYRAN

Właściciel nieruchomości udostępni (odpłatnie) swoją działkę gminie w celu umieszczenia na niej urządzeń telekomunikacyjnych. Uchwalona 12 października 2012 r. nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (tzw. megaustawa) jest od wczoraj obowiązującym prawem.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1174529_Ulatwienia_dla_inwestycji_szerokopasmowych.html (dostęp płatny)

Tablety wzmacniają magazyny

Magdalena Lemańska

W USA tabletowe wydania zdecydowanie zyskują fanów. W większości przypadków wydawcy każą sobie za treści w aplikacjach na tablety płacić. Jest to jeden ze sposobów na nadrabianie spadków wpływów z wydań papierowych. Podnoszone ostatnio prognozy sprzedaży tabletów (firma IDC podała, że w tym roku na świecie sprzeda się 122,3 mln tych urządzeń, a nie 117,1 mln, jak szacowała wcześniej) napawają nadzieją wydawców, zwłaszcza tych, którzy wydają magazyny.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1174597_Tablety_wzmacniaja_magazyny.html (dostęp płatny)

Zaostrzy się walka o odbiorców muzyki i filmów w Internecie

Magdalena Lemańska

W lutym do Polski wejdzie serwis muzyczny Spotify, ale kolejnych graczy raczej nie ma się już co spodziewać – uważa szef Ipli i Muzo. Na rynku wideo w sieci ich właściciel Redefine nastawia się na rywalizację z YouTube’em. Oferujące globalnie ponad 20 mln piosenek Spotify, z którego na świecie korzysta ponad 20 mln ludzi (w tym 5 mln płacących), wkroczy do Polski tuż po tym, jak działalność poważnie ograniczy serwis Last.fm. Właśnie podał, że w połowie stycznia zrezygnuje z oferowania darmowego streamingu radiowego.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1174598_Zaostrzy_sie_walka_o_odbiorcow_muzyki_i_filmow_w_Internecie.html (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Vivendi szykuje się do starcia z grupą Cyfrowego Polsatu

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu