Przegląd prasy – czwartek 28 kwietnia

Publikacja: 28.04.2011 09:00

Dziennik Gazeta Prawna

Apple: iPhone nie śledzi swoich właścicieli

Jędrzej Bielecki

Amerykański gigant wydał stanowcze oświadczenie, w którym podważa podejrzenia Federalnej Komisji ds. Komunikacji (Federal Communications Commission) oraz senatora Ala Frankena. Chodzi o dane gromadzone w pamięci iPhone’ów. Wśród wielu usług oferowanych przez to urządzenie jest i taka, która pozwala na wzajemne zlokalizowanie się użytkowników w celu na przykład spędzenia wolnego czasu. Jednak coraz więcej Amerykanów obawia się, że w ten sposób ich partnerzy czy współmałżonkowie mogą się dowiedzieć o ich dyskretnych eskapadach. Aby uciąć tego typu spekulacje i utrzymać sprzedaż iPhone’ów koncern z Kalifornii wydał wczoraj stanowcze oświadczenie dementujące informacje senatora i FCC.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=356398 (dostęp płatny)

Sony też ma własne tablety

PC

Japoński gigant elektroniki użytkowej także chce wykroić dla siebie część z lukratywnego rynku tabletów. Sony nie popisało się jednak wyczuciem rynku: od czasu debiutu pierwszego iPada minął już rok, a w sklepach jest mnóstwo urządzeń konkurujących z gadżetem Apple’a (83,9 proc. rynku). Mimo to japoński koncern liczy na dobrą sprzedaż modeli S1 i S2, choć nie zaskoczył ani designem, ani wyposażeniem. Tablety Sony są wyposażone w ekrany dotykowe (S1 o przekątnej 9,4 cala), dwie kamery oraz wi-fi. Oba pracują pod systemem operacyjnym Android 3.0. Podczas prezentacji najnowszych gadżetów Sony nie ujawniło jednak ceny swoich tabletów.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=356327 (dostęp płatny)

Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz

UKE uruchomił bazę danych dla numeru 112

Przemysław Poznański

Centralna baza danych o numerach telefonicznych mająca wspomagać system numeru alarmowego 112 już działa. Dzięki niej osoba dzwoniąca po pomoc będzie natychmiast lokalizowana. W przyszłości baza przyspieszy też przenoszenie numerów do innego operatora

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9503446,UKE_uruchomil_baze_danych_dla_numeru_112.html

Po aferze ze zbieraniem danych o lokalizacji Apple zaktualizuje iPhone’a

mib

Apple oficjalnie zaprzeczył pogłoskom, że śledzi lokalizację użytkowników iPhone’ów i iPadów. Przyznał, jednak, że smartfony zbierają zbyt wiele informacji, i obiecał, że za kilka tygodni będzie można urządzenia zaktualizować.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9504265,Po_aferze_ze_zbieraniem_danych_o_lokalizacji_Apple.html

Parkiet

Internet: Drugi etap przetargu

Barbara Oksińska

Urząd Marszałkowski we Wrocławiu ogłosił wczoraj listę firm, które przeszły do drugiego etapu przetargu na zaprojektowanie i wykonanie szerokopasmowej sieci internetowej województwa dolnośląskiego. Na liście znalazło się pięć konsorcjów, na czele których stoją: Hawe Telekom, Elektrotim, Wasko, Alcatel-Lucent Polska oraz TK Telekom.

http://archiwum.parkiet.com/artykul/704493_Internet:_Drugi_etap_przetargu.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Nokia zredukuje 4 tys. pracowników

WST, AP

Fiński producent telefonów komórkowych zapowiedział redukcję zatrudnienia. Do końca 2012 r. pracę straci 4 tys. osób. Większość w Danii, Finlandii i Wielkiej Brytanii. Ponadto 3 tys. ma być przetransferowanych do spółki Accenture ze względu na zmiany w wykorzystywanym oprogramowaniu (częściowe przejście z platformy Symbian na rzecz „zewnętrznego” systemu, m.in. Windows Phone 7).

http://bonnierbusinesspolska.pb.pl/Issue.aspx?id=cb3e842b-309c-4103-a1af-db0ca8f23175&date=2011-04-28 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Nokia pozbywa się 7 tys. pracowników

Tomasz Boguszewicz

Największy na świecie producent komórek zdradził szczegóły bolesnego programu cięcia kosztów Nieoficjalne zapowiedzi, które przeciekły do mediów przed Wielkanocą, stały się w środę faktem. Borykająca się z problemami Nokia do końca 2012 r. zwolni 4 tys. swoich pracowników w Finlandii, Wielkiej Brytanii i Danii. Kolejne 3 tys. etatów ze swoich placówek m.in. w USA, Indiach i Chinach przekaże firmie Accenture na zasadzie outsourcingu.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1044199_Nokia_pozbywa_sie_7_tys_pracownikow.html (dostęp płatny)

Dziennik Gazeta Prawna

Apple: iPhone nie śledzi swoich właścicieli

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Uwaga na nowe pułapki w roamingu. Jak za granicą łączyć się taniej lub za darmo
Telekomunikacja
Gigant ogłasza przełom w łączności. To zupełnie nowa jakość
Telekomunikacja
To ma być przełom w tworzeniu ultraszybkiego internetu 6G. Znika wielka przeszkoda
Materiał Promocyjny
Mobilne ekspozycje Huawei już w Polsce – 16 maja odwiedzi Katowice
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży