Liczba wiadomości o tym, jak dobrze sprzedają się smartfony i jak mocnym graczem na tym rynku jest system operacyjny [b]Android[/b] nie zmniejsza się. Najnowszy raport firmy [b]Gartner Research [/b]potwierdza, że platforma [b]Google[/b] wyrosła na najbardziej perspektywicznego gracza na rynku zaawansowanych telefonów. Niewykluczone, że w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy system operacyjny Google zostanie liderem rynku.

W trzecim kwartale roku na świecie sprzedano 20,5 mln sztuk telefonów z systemem Google na pokładzie. Wystarczyło to do zdobycia 25,5 proc. udziału w globalnym rynku smartfonów. Ta liczba jest imponujące jeśli wziąć pod uwagę wynik z trzeciego kwartału ubiegłego, 2009 r. – zaledwie 3,5 proc.

Wysoka dynamika nie pozwoliła jednak Google prześcignąć [b]Nokii[/b], która mimo słabnącej pozycji wciąż zajmuje fotel lidera. W trzecim kwartale sprzedano aż 29,5 mln sztuk smartfonów z systemem Symbian. Udział fińskiego giganta w globalnej sprzedaży nowych smartfonów to 36,6 proc. (rok temu – 44,6 proc.).

Za Androidem i Google trzecie miejsce zajmuje [b]iOS Apple[/b] z 16,7 proc. udziałem w rynku (rok temu – 17,1 proc.). [b]Research In Motion[/b], producent [b]BlackBerry[/b], sprzedał w trzecim kwartale 11,9 mln słuchawek, co wystarczyło do zajęcia 14,8 proc. rynku. Piątym graczem jest [b]Microsoft Windows Mobile[/b] (2,8 proc. udział w rynku, 2,2 mln sztuk sprzedanych telefonów – rok temu 7,9 proc. i 3,3 mln słuchawek).