Google Fiber w Stanach Zjednoczonych, a Ownit w Szwecji należą do dostawców najwydajniejszych usług dostępowych na swoich rynkach – wynika z pomiarów, jakie opublikował wydawca serwisu wideo Netflix, a jakie ochoczo podchwyciły lokalne media w różnych krajach.

Netflix, operator największego serwisu wideo na świecie, publikuje cyklicznie dane o średniej prędkości transmisji strumieni wideo ze swoich serwerów poprzez łącza różnych ISP, z których korzystają jego klienci. Temu monitoringowi podlega osiem rynków dostępu do internetu w krajach, w których działa Netflix.

Na pierwszych miejscach zestawienia dominują operatorzy sieci telewizji kablowej oraz FTTx. Średnie prędkości najwydajniejszych sieci wahają się od 2,01 Mb/s (Cablemas w Meksyku) do 3,35 Mb/s (Google Fiber w Stanach Zjednoczonych).

Netflix podkreśla, że średnie wartości transmisji odległe są od najwyższych, osiąganych przez strumienie wideo w sieci danego ISP. Przypomina także, że na wysokość transferów wpływ ma m.in. różnorodność systemów kompresji wideo, jakich używa Netflix, typów terminali, z jakich korzystają widzowie, jak również wydajności domowych sieci WiFi, które na pewnym etapie transmitują strumienie wideo.

Na koniec ubiegłego roku Netflix miał 34 mln abonentów. W Stanach Zjednoczonych jego serwery generują 33 proc. ruchu w sieci w godzinach jej największego obciążenia (tj. wieczorem).