Dużo lepiej, za sprawą konkurencji rozbudzonej przez inwestycje światłowodowe, Polska radzi sobie w internecie stacjonarnym. Ze średnią prędkością ściągania danych rzędu 85 Mb/s zajęliśmy tu 31. miejsce, co oznacza awans o jedno miejsce w ciągu roku. Liderem tej klasyfikacji jest Singapur, gdzie prędkość ładowania internetowych danych to około 200 Mb/s.
Co z polskim 5G
W Polsce komercyjny start sieci 5G dopiero nastąpi. W blokach startowych są firmy Play i Plus, które chciałyby wprowadzić technologię do oferty, nie czekając na nowe częstotliwości (wykorzystać te, które już mają). Czy uda im się to, zanim Urząd Komunikacji Elektronicznej rozstrzygnie aukcję właściwego pasma dla 5G, czyli 3,6 GHz – nie jest powiedziane. Dodatkowo, aby uruchomić sieci 5G, telekomy muszą wiedzieć, jakie obowiązki dotyczące bezpieczeństwa tej infrastruktury muszą spełnić. Ma to określić z jednej strony przygotowywane od dłuższego czasu rozporządzenia ministra cyfryzacji oraz – podobno – nowa ustawa.
CZYTAJ TAKŻE: Play chce uruchomić komercyjną sieć 5G nie czekając na aukcję częstotliwości
– Projekt rozporządzenia, który dotyczy między innymi bezpieczeństwa sieci 5G, opublikujemy w najbliższym czasie, być może nawet w przyszłym tygodniu – poinformował „Rz” pod koniec ubiegłego tygodnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Publikacja projektu, który wiąże się z tzw. sprawą Huawei, czyli rozważaniami, czy chińscy dostawcy powinni być dopuszczeni do budowy sieci 5G w Polsce i w UE, była przekładana. Według ministra w minionym tygodniu trwały rozmowy o ostatecznym kształcie dokumentu.
Dokładnie rzecz biorąc, chodzi o rozporządzenie ministra cyfryzacji w sprawie minimalnych środków technicznych i organizacyjnych dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W wykazie prac legislacyjnych MC widnieje ono pod numerem 147, a pieczę nad nim sprawuje dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w resorcie Robert Kośla. Termin przyjęcia rozporządzenia wskazano w spisie na I kwartał 2019 r., ale jest to najwyraźniej pomyłka.
Niektórzy są zdania, że rozporządzenie nie zostało opublikowane, bo nie ma pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Zagórski tej zależności nie potwierdza. Pytany, kto może zastąpić Karola Okońskiego, wiceministra w jego resorcie, który do niedawna pełnił funkcję pełnomocnika rządu, powiedział nam tylko: – Mam swojego kandydata, ale nie chciałbym na razie zdradzać nazwiska.