Orange i T-Mobile zainteresowane częstotliwościami po Sferii

Urząd Komunikacji Elektronicznej ostatecznie umorzył postępowania z wniosków Sferii (51 proc. ma Cyfrowy Polsat) dotyczące bloku częstotliwości 800 MHz. Wydaje się, że pasmo wróciło do puli i może zostać ponownie rozdysponowane. UKE rozpoznaje obecnie wnioski Orange i T-Mobile w tej sprawie.

Publikacja: 28.03.2019 16:49

Orange i T-Mobile zainteresowane częstotliwościami po Sferii

Foto: cyfrowa.rp.pl

25 marca Urząd Komunikacji Elektronicznej formalnie doręczył Sferii decyzję wydaną jej decyzję rezerwacyjną dot. pasma 800 MHz oraz umarzającą postępowania toczące się z wniosku tego operatora – poinformował w odpowiedzi na pytania rpkom.pl Martin Stysiak, rzecznik UKE. – Decyzja jest ostateczna – dodał rzecznik.

To oznacza, że pasmo może zostać ponownie rozdysponowane. Według serwisu Telko.in, zainteresowanie blokiem Sferii wyraziły formalnie Orange Polska i T-Mobile Polska.

Taki ruch wymusza działanie na prezesie UKE, nie oznacza jednak, że to właśnie te firmy ostatecznie uzyskają rezerwację. Nie wiadomo na razie, czy pasmo zostanie rozdysponowane w aukcji, czy też w przetargu, ani kiedy. – Orange wyraził zainteresowanie w listopadzie, a T-Mobile w marcu – doprecyzowuje na naszą prośbę Martin Stysiak.

Obaj wymienieni operatorzy uzyskali pasmo 800 MHz w tzw. aukcji LTE. Obaj zdobyli po dwa bloki 5 MHz (w terminologii fachowej 2x5MHz). Orange wyłożył na ten zakres 3 mld zł, a T-Mobile ponad 4 mld zł. Piąty blok przypadł w udziale Play (za niecałe 1,5 mld zł).

Sferia należy w 51 proc. do Cyfrowego Polsatu, kontrolowanego przez Zygmunta Solorza. Jak pisaliśmy, przy okazji publikacji wyników rocznych Katarzyna Ostap-Tomann, odpowiadająca w zarządzie Cyfrowego Polsatu za finanse, poinformowała, że Sferia zakończyła rozmowy z UKE na temat 800 MHz i nie zdecydowała się odebrać decyzji przedłużającej rezerwację tego bloku.

Poprzednia rezerwacja Sferii, uzyskana przed aukcją, w ramach ugody z rządem na skutek wymiany wadliwego pasma, wygasła z końcem grudnia. Sferia wystąpiła odpowiednio wcześniej o prolongatę, ale kwestionowała wysokość opłaty ustalonej przez urząd na podstawie średniej wyceny bloku w aukcji LTE (ponad 1,7 mld zł). Jej wniosek o rozłożenie płatności na raty można interpretować jako próbę sił i grę na czas. UKE na ten postulat nie zgodził się.

Ustne zainteresowanie pasmem po Sferii wyrażali także prezesi P4 (Play) Jean Marc-Harion oraz Tobias Solorz, prezes Cyfrowego Polsatu (do końca marca br.), który zastrzegał, że wszystko będzie zależało od warunków finansowych i formuły procedury.

Telekomunikacja
Do kogo przenosili się klienci sieci komórkowych w 2024 r.? Ten operator rozbił bank
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Materiał Promocyjny
W domu i poza domem szybki internet i telewizja z Play
Materiał Promocyjny
Cyfrowe rozwiązania dla budownictwa
Telekomunikacja
Elon Musk czeka na ważną decyzję. Astronomowie ostrzegają przed zgodą na plany SpaceX
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Telekomunikacja
Ekspresowy internet. Łączność podczas podróży polską koleją ma się poprawić
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej