Przegląd prasy rpkom.pl – piątek 17 sierpnia

Publikacja: 17.08.2018 07:30

Nie dajmy się zjeść Amazonowi
Trening kapitalistyczny polega na wykształceniu selektywnej ślepoty. W tym jesteśmy weteranami, więc nie dostrzegamy tego, co dzieje się w firmie Jeffa Bezosa – opinia Karoliny Lewastam, dr filozofii, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego.
S. A1, A21

Potrzebujemy czubków
W debacie o innowacyjności za dużo mówi się o pieniądzach, a za mało o klimacie, który sprzyja szczęśliwym przypadkom – m.in. rozmowa z prof. dr hab Piotrem Płoszajskim, kierownikiem katedry teorii zarządzania SGH. S. A1, A7-11

Gazeta Wyborcza

Co załatwi nam dowód z czipem?
E-dowody urzędu zaczną wydawać już w kwietniu 2019 roku. Pozwolą one bez podpisu pokwitować odbiór decyzji urzędowej, odebrać e-receptę, czy e-zwolnienie. Tyle w teorii. W praktyce miną lata, zanim nowy dokument ułatwi nam życie.
S. 1, 12

Parkiet

LiveChat nie zamierza zwalniać tempa
Chcemy pozyskiwać co miesiąc tysiąc klientów – podtrzymuje zarząd. Deklaruje też, że rozwój nowych produktów przebiega zgodnie z planem. Od lipca zeszłego roku notowania technologicznej spółki poruszają się w trendzie spadkowym. Tylko w tym roku akcje straciły niemal jedną trzecią. W czwartek lekko drożały i po południu kosztowały 29,45 zł, czyli o 16 proc. więcej, niż wynosi cena docelowa w najnowszej rekomendacji DM BZ WBK. Analitycy oceniają, że tempo wzrostu biznesu spowolniło. Zwracają też uwagę na niepewność dotyczącą rozwoju nowych produktów.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801951_LiveChat_nie_zamierza_zwalniac_tempa.html (dostęp płatny)

CI Games: Inwestorzy nadal wierzą w snajpera
O ponad 7 proc., do 1,36 zł, drożały w czwartek po południu akcje CI Games w reakcji na zapowiedź wydania nowej gry. Już wcześniej spekulacje o niej się pojawiały, a w czwartek rano spółka oficjalnie je potwierdziła. Gra będzie zatytułowana „Sniper Ghost Warrior Contracts”. Powstanie z wykorzystaniem silnika CryEngine i zostanie wydana w 2019 r. – jednocześnie na urządzenia PC, PS4 i XboxOne. Będzie dostępna zarówno w trybie jedno-, jak i wieloosobowym. To czwarta gra ze snajperskiej serii CI Games. Poprzednia trafiła na rynek wiosną zeszłego roku i okazała się porażką. Zarząd CI Games przyznaje, że miał zbyt ambitne podejście do skali i rozmachu tego projektu. Deklaruje, że wyciągnął wnioski. Szef i wiodący akcjonariusz CI Games Marek Tymiński zapowiada, że nowa gra będzie bardziej taktyczna. Zoptymalizowano też jej silnik i zdecydowanie skrócono czas ładowania poszczególnych misji.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/801957_CI_Games:_Inwestorzy_nadal_wierza_w_snajpera.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Koniec rządów działów IT
Cyfrowe środowisko pracy w Polsce praktycznie nie istnieje. Powodem jest m.in. brak współpracy informatyków z pozostałymi pracownikami. Mogłoby się wydawać, że w czasie niedoboru specjalistów, wzrastającej popularności wykonywania obowiązków zawodowych zdalnie i szybkiego rozwoju robotyzacji pracodawcy robią wszystko, aby dostosować środowisko pracy do potrzeb pracowników. Jest jednak na odwrót, a w każdym razie na to wskazują badania. 82 proc. firm nie wykorzystuje w pełni możliwości nowych technologii do stworzenia przyjaznego, bezpiecznego i cyfrowego środowiska pracy — wynika z najnowszej ankiety „Employee Experience Study 2018”, przeprowadzonej przez VMware Polska i Cionet. 
https://www.pb.pl/koniec-rzadow-dzialow-it-937456 (dostęp płatny)

NCBR ścięło kwoty inwestycji w start-upy
Wśród inwestorów z programu Bridge Alfa zawrzało. Z publicznych pieniędzy będą mogli wyłożyć na jeden projekt tylko 1 mln zł zamiast 3 mln zł. Miniony długi weekend nie był czasem relaksu dla zarządzających funduszami venture capital (vc) realizujących program Bridge Alfa (BA), nadzorowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). https://www.pb.pl/ncbr-scielo-kwoty-inwestycji-w-start-upy-937465 (dostęp płatny)

Producenci gier podgrzewają emocje
Branżowy outsider wrócił do łask, przebojowy nowicjusz już zdążył się potknąć, a tam, gdzie było źle, jest jeszcze gorzej.
https://www.pb.pl/producenci-gier-podgrzewaja-emocje-937464 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

CI Games: Wiara w snajpera winduje notowania
Nawet o 7 proc. drożały w czwartek akcje CI Games w reakcji na zapowiedź wydania nowej gry. Już wcześniej spekulacje o niej się pojawiały, a w czwartek rano spółka oficjalnie je potwierdziła. Wzrostowi towarzyszył wysoki wolumen obrotu. Tylko w pierwszej połowie sesji właściciela zmieniło ponad 5 mln akcji.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383582-CI-Games:-Wiara-w-snajpera-winduje-notowania.html (dostęp płatny)

Comarch zdaje pierwszy egzamin przed ZUS
Comarch przejmuje od Asseco utrzymanie kluczowego krajowego systemu IT. W najbliższych dniach dowiemy się, jak mu idzie. – Weryfikacja gotowości do świadczenia pierwszych usług już się rozpoczęła. Comarch ma czas na potwierdzenie swojej gotowości do końca sierpnia. Pierwszy etap odbył się 9 sierpnia, a kolejny 16 sierpnia. Całościowe wyniki prawdopodobnie będą znane do końca tygodnia – poinformował nas w czwartek Marek Wiśniewski, rzecznik Comarchu.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383585-Comarch-zdaje-pierwszy-egzamin-przed-ZUS.html (dostęp płatny)

Koniec z blokowaniem zakupów online klientom z państw UE
Od 3 grudnia 2018 r. sklepy internetowe nie będą mogły blokować dostępu do swoich stron klientom z krajów UE (a ściśle: EOG, czyli UE, Islandia, Lichtenstein, Norwegia), automatycznie przekierowywać ich na inne wersje tych stron, czy różnicować warunków płatności za zamówienie, ze względu na to, że klient ma obywatelstwo, miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności gospodarczej w innym państwie, niż to, do którego sklep chce sprzedawać swoje produkty lub usługi.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383425-Koniec-z-blokowaniem-zakupow-online-klientom-z-panstw-UE.html (dostęp płatny)

Krytyka odkurzaczy w sieci miała charakter prokonsumencki
Zamieszczanie krytycznych uwag na temat produktu na stronie internetowej nie musi być czynem nieuczciwej konkurencji. Firma sprzedająca odkurzacze wystąpiła przeciwko administratorowi portalu internetowego do Sądu Okręgowego w Warszawie. Żądała, by usunął wpisy. Jej zdaniem na portalu internetowym szkalowano jej dobre imię, pisząc nieprawdę. Niczego jednak nie wskórała. Sąd Okręgowy ustalił, że faktycznie na forum internetowym zamieszczono wpisy, w których podważano jakość odkurzaczy spółki. W jednym z wpisów twierdzono wręcz, że spółka oszukuje ludzi a „z oszustami nie wolno się cackać, tylko zgłaszać do prokuratury.”
http://archiwum.rp.pl/artykul/1383424-Krytyka-odkurzaczy–w-sieci-miala-charakter-prokonsumencki.html (dostęp płatny)

Nie dajmy się zjeść Amazonowi
Trening kapitalistyczny polega na wykształceniu selektywnej ślepoty. W tym jesteśmy weteranami, więc nie dostrzegamy tego, co dzieje się w firmie Jeffa Bezosa – opinia Karoliny Lewastam, dr filozofii, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego.
S. A1, A21

Potrzebujemy czubków
W debacie o innowacyjności za dużo mówi się o pieniądzach, a za mało o klimacie, który sprzyja szczęśliwym przypadkom – m.in. rozmowa z prof. dr hab Piotrem Płoszajskim, kierownikiem katedry teorii zarządzania SGH. S. A1, A7-11

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu