2,8 mln abonentów operatorskich usług IPTV przybyło na całym świecie w II kwartale bieżącego roku – wynika z szacunków firmy badawczej Point Topic. To o 6 proc. mniej, niż w I kwartale 2011 r. i o 11 proc. mniej, niż w II kwartale 2010 r. Analitycy Point Topic tłumaczą powolne upowszechnianie się IPTV bardzo silną konkurencją ze strony innych platform telewizyjnych. W Polsce technologia wyraźnie nie może się przebić przez ofertę satelitarnych platform cyfrowych (Telekomunikacja Polska obsługuje drogą satelitarną blisko cztery razy więcej klientów niż we własnej sieci IPTV).

Point Topic szacuje cały globalny rynek IPTV na 51 mln abonentów (dane na połowę roku 2011). Na Europę przypadało z tego 43,5 proc. Za najszybciej rosnące lokalne, europejskie rynki Point Topic uważa Francję, Rumunię, Białoruś i Rosję. Do największych rynków europejskich – poza Francją (11 mln abonentów) – zaliczane są Niemcy, Belgia, Holandia i Hiszpania.

Liczba abonentów IPTV przekroczyła w połowie roku 9 proc. całej globalnej bazy klientów usług szerokopasmowego dostępu, ale we Francji wskaźnik ten wynosi aż 50 proc.

Point Topic: IPTV Statistics Q2 2011 (dostęp po zalogowaniu)