W czwartym kwartale  2021 roku w sieciach mobilnych przeniesionych zostało łącznie 371,66 tys. numerów – podał Urząd Komunikacji Elektronicznej. To więcej niż kwartał wcześniej, gdy przeniesiono niecałe 333 tys. numerów.

Wśród największych operatorów komórkowych w ostatnim kwartale bilans trzech zamknął się na minusie. Nie były to jednak straty bardzo duże. Orange Polska stracił „na czysto” (uwzględniając pozyskanych i utraconych klientów) tylko około 500 numerów. Wynik Playa zdecydowanie poprawił się  w porównaniu z wynikiem w poprzednich kwartałach i strata to prawie 18 tys. Najwięcej numerów utracił Plus – 28 tys.

Natomiast na plusie był kolejny kwartał z rzędu T-Mobile Polska, uzyskując wynik bliski 15 tys. numerów. Był to zarazem najlepszy wynik w tym czasie na rynku.

Drugie miejsce na podium należało do kablówki UPC Polska, której wynik to 8,82 tys. na plusie.

Trzecie zaś do Premium Mobile, niegdyś niezależnego wirtualnego operatora, dziś część grupy Cyfrowy Polsat obok Plusa. Wynik Premium Mobile to 5,12 tys. numerów na plusie.

Czytaj więcej

Kontrowersyjny pomysł na walkę z Covid-19. AI i rozpoznawanie twarzy

UKE podsumował też cały 2021 rok jeśli chodzi o zmiany operatorów. W ciągu dwunastu miesięcy minionego roku przeniesiono w Polsce ponad 1,42 mln numerów komórkowych.

Najwyższy wynik tych przeprowadzek uzyskało Premium Mobile (ponad 34 tys. numerów na plusie). Druga lokata należała do Orange Polska (29,9 tys.), a trzecia do UPC (29,4 tys.). Największym przegranym był Play (133,4 tys. numerów straty). Z dużych telekomów stratę zanotował także Plus (ponad 50 tys. numerów). Dodatni wynik w skali roku miał natomiast T-Mobile, ale na tzw. „pudle” jak widać się nie zmieścił.

Nadal dużo mniejszym zainteresowaniem cieszy się usługa przenoszenia numerów telefonii stacjonarnej. W czwartym kwartale operatora zmieniło 117,1 tys. takich numerów. Urząd zauważa, że jest to duży wzrost w porównaniu z trzecim kwartałem (66,3 tys.). Najwięcej numerów stacjonarnych utraciła w tym czasie Netia (ponad 19 tys.), a za nią T-Mobile Polska (około 15 tys.).

Za to liderem przenosin stacjonarnych numerów okazał się Verizon Polska.