Magiczna szafa może odmienić handel. AI doradzi

Amazon uruchomi projekt, który można nazwać domem towarowym przyszłości. W br. gigant otworzy bowiem swój pierwszy stacjonarny sklep z odzieżą i akcesoriami modowymi, ale nie byle jaki – kluczowe mają być w nim najnowsze technologie.

System AI odpowie na pytania e-kupujących. Polacy skusili gigantów

Zakupy w sieci to nie wizyta w kawiarni na rogu, w której nas znają. To jednak ma się zmieniać dzięki większej personalizacji. Z wyzwaniem mierzy się Zowie.

Pierwsza próba morderstwa dokonana przez AI? Amazon ma problem

Alexa, wirtualna asystentka stworzona przez koncern Amazon, namawiała 10-letnią dziewczynkę, by dotknęła monetą gniazdka elektrycznego.

Oskarżeni przez AI. Chiny mogą wprowadzić cyfrowego prokuratora

Naukowcy z Państwa Środka stworzyli zaawansowane algorytmy, które są w stanie wcielać się w rolę oskarżyciela i wnosić zarzuty. Skuteczność tego rozwiązania sięga ponad 97 proc.

AI przewidzi, u kogo rozwinie się demencja

Dzięki nowej technologii przypadki demencji będzie można przewidzieć z dokładnością do 92 proc. To daje o wiele lepszy wynik niż dwa obecnie stosowane badania – uważają naukowcy.

Algorytm, który ma skrócić kolejki do lekarzy

Wandlee – innowacyjna spółka z ukraińskimi korzeniami – wprowadza do polskich firm chatboty. Zastępują one nie tylko telefonicznych konsultantów, ale również pomagają w rekrutacjach czy rejestracji do lekarza pierwszego kontaktu.

Kontrowersyjny pomysł na walkę z Covid-19. AI i rozpoznawanie twarzy

Korea Południowa wkrótce wprowadzi pilotażowy projekt wykorzystania sztucznej inteligencji, rozpoznawania twarzy i tysięcy kamer CCTV do śledzenia ruchu zarażonych koronawirusem. Projekt budzi kontrowersje, bo może naruszać prywatność obywateli.

Polskie innowacje odmienią handel. AI wabi klientów

System dynamicznego zarządzania cenami, sztuczna inteligencja przyciągająca internautów do sklepu czy nowatorski program wspierający lojalność klientów to technologie, które podbijają nie tylko rodzimy rynek sprzedaży detalicznej.

Nowe inteligentne bomby odnajdą wroga w ulewie i zamieci

Siły Powietrzne USA testują innowacyjną amunicję – StormBreaker. Te pociski, które mają być wystrzeliwane z myśliwców F-35, zaprojektowano tak, by dosięgały celu w każdych warunkach atmosferycznych.

Robot z polską inteligencją. Sam się douczy

AGICortex tworzy rozwiązania AI, które potrafi „zaszyć” w każdym urządzeniu – od drona po dowolny system monitorujący czy analityczny. Algorytmy poznańskiego startupu przyciągają już inwestorów.

Alphabet stworzył laboratorium, w którym AI będzie szukać nowych leków

Właściciel Google, Alphabet, uruchomił w Wielkiej Brytanii nową firmę zajmującą się poszukiwaniem nowych leków.

Armia Izraela ma system rozpoznawania twarzy. Śledzi Palestyńczyków

Wojsko rozmieściło taki system, by kontrolować Palestyńczyków na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. Żołnierze nazywają ogromną bazę danych „Facebookiem dla Palestyńczyków”.

Rekrutacją do Agencji Wywiadu zajmie się bot. Polski bot

Polski startup Emplocity, który specjalizuje się w automatyzacji biznesów i rozwoju sztucznej inteligencji, pomoże w rekrutacji do służby specjalnej odpowiedzialnej m.in. za wywiad zagraniczny.

Polacy chcą, aby sztuczna inteligencja za nich decydowała

Badacze z polskiej uczelni przeprowadzili eksperyment, który pokazał, że rozwój AI sprawił, iż coraz częściej zgadzamy się, by technologia „smart” dokonywała za nas wyborów. Czy w przyszłości utracimy wolną wolę?

Facebook porzuca system rozpoznawania twarzy. Mylił osoby czarnoskóre

Technologiczny koncern Meta, właściciel Facebooka, zapowiedział, że w najbliższych tygodniach zrezygnuje z systemu, który był niedoskonały i budził wielkie kontrowersje.

Sztuczna inteligencja utrudni funkcjonowanie tym, którzy nie będę chcieli lub umieli z nią współpracować

Brakuje przepisów, które określałyby wprost odpowiedzialność za działania podejmowane przez roboty - podkreśla prof. nadzw. Justyna Król - Całkowska doktor habilitowany nauk medycznych, doktor nauk prawnych specjalizująca się w telemedycynie, sztucznej inteligencji w ochronie zdrowia, ochronie praw osób wykonujących zawody medyczne, a także odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Aplikacja z AI dobierze koszulę. Polski wirtualny krawiec

Nadchodzi nowa jakość w projektowaniu koszul na miarę. Startup z Mysłowic opracował technologię, która umożliwi smartfonom zebranie miary online.

Szkoły w Anglii wykorzystują rozpoznawanie twarzy do pobierania opłat za obiad

Ponad 60 angielskich szkół ma wdrożyć system płatności bezdotykowych, ale działacze ostrzegają, że może to naruszać prawa dzieci do prywatności. System będzie pobierał opłatę dzięki rozpoznawaniu twarzy. Już 27 szkół stosuje to rozwiązanie.