Koniec dominacji Google? Twórca ChatGPT wprowadza wyjątkową wyszukiwarkę z AI

OpenAI wkracza na terytorium od dawna zdominowane przez Google, uruchamiając SearchGPT, wyszukiwarkę opartą na sztucznej inteligencji, zapewniającą dostęp do informacji z Internetu w czasie rzeczywistym.

Sztuczna inteligencja miała tylko pomagać, a zabiera pracę. Oni cierpią najbardziej

To tutaj zwolnienia są największe. Producenci gier wideo już wykorzystują generatywne narzędzia AI do tworzenia grafik. Wielu artystów i projektantów bardzo poważnie obawia się o przyszłość.

Boty AI już w 2025 roku będą rozumieć i pracować jak ludzie. I mogą ich zastąpić

Autonomiczni pracownicy AI, którzy będą potrafili między sobą rozmawiać i działać niezależnie od człowieka, odmienią rynek pracy.

Fałszywe oferty pracy to już plaga. Sztuczna inteligencja wspiera oszustów

Osłabienie koniunktury na rynku pracy i nowe możliwości, jakie daje AI, sprzyjają internetowym oszustom. Oferty są niezwykle wiarygodne, a działania przestępców bardzo sprytne.

Chcieli tworzyć historię i nadać AI prawa pracownicze. „Bunt” i klęska dużej firmy

Sztuczna inteligencja to też pracownik – z takiego założenia wyszła firma Lattice zajmująca się tworzeniem oprogramowania HR, próbując nadać prawa pracownicze botom AI. „Ludzcy” pracownicy i klienci wszczęli bunt i storpedowali projekt.

OpenAI rozpoczyna wojnę, wprowadzając nowy model ChatGPT. Jest tańszy i szybszy

GPT-4o mini to najnowszy tzw. mały model AI. Dzięki niemu generatywna sztuczna inteligencja ChatGPT ma umocnić się na pierwszej pozycji na rynku. Jest bardziej przystępny cenowo i, co ma coraz większe znacznie, mniej energochłonny.

Od zera do miliarda w cztery miesiące. Wyceny firm od sztucznej inteligencji oszalały

Wystarczy ogłosić, że firma pracuje nad rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji, by wyceny poszybowały w kosmos. Tak stało się z firmą WorldLabs, stworzoną przez Fei-Fei Li, informatyczkę z Uniwersytetu Stanforda.

ChatGPT zablokowany w Chinach. To już technologiczna wojna na całego

OpenAI, firma stojąca za ChatGPT, blokuje właśnie dostęp użytkownikom z Chin. To element technologicznej wojny między Waszyngtonem a Pekinem, ale ruch lidera w branży AI może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

Powtórka z internetowej bańki i krachu? „AI washing” przybiera szokujące rozmiary

Sztuczna inteligencja stała się słowem wytrychem, PR-ową sztuczką, która przyciąga uwagę i pieniądze inwestorów. Skala problemu jest poważna – już mówi się bowiem o spekulacyjnej bańce, podobnej do euforii Dot-Com z przełomu wieków.

„Only human”. Pierwsze firmy uciekają od sztucznej inteligencji

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w reklamach dość szybko staje się passe – z takiego narzędzia oficjalnie zrezygnowały już m.in. Unilever, L’Oréal, H&M, czy Lego. Czy klienci i biznes odwracają się od tej technologii?

O polskiej firmie głośno w USA. Ożywiła gwiazdy Hollywood w kontrowersyjny sposób

Firma AI ElevenLabs wprowadza cyfrowo wyprodukowane głosy znanych aktorów, w tym Judy Garland, Jamesa Deana oraz Burta Reynoldsa. Będą odczytywać wskazany przez klienta tekst, np. z telefonu.

Chińska AI tylko „spojrzy” i przewidzi przyszły stan zdrowia

Naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego opracowali system do analizy wzorców temperatury twarzy. Jak się okazuje ta technologia może uchronić przed chorobami i powiedzieć o wiele więcej o stanie organizmu i procesach starzenia

Sztuczna inteligencja wsadza do więzienia. Niestety, także niewinnych. Afera w USA

Detroit po kolejnym aresztowaniu wskazanego przez systemy rozpoznawania twarzy, który okazał się niewinny, wycofuje się z tego rodzaju rozwiązań opartych o algorytmy i przestanie ich używać policja.

Apple spóźnił się ze sztuczną inteligencją. Teraz idzie na całość i budzi popłoch

Niedawne ogłoszenie współpracy z OpenAI, twórcą ChatGPT, to był ledwie pierwszy krok koncernu z Cupertino w stronę rozwoju narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji w swoich urządzeniach. Teraz Apple chce wręcz nafaszerować swoje iPhone'y AI.

Powstał rewolucyjny procesor. Przyspieszy rozwój AI i zmniejszy zużycie energii

Nowa generacja procesorów dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów pozwoli na znaczne ograniczenie zużycia energii przez systemy sztucznej inteligencji. Inaczej rozwój AI i centrów danych doprowadziłby do braków prądu i przerw w dostawach.

Naukowcy stworzyli AI na podobieństwo ośmiornicy. Zyska niezwykłą świadomość

Badacze z University of Illinois Urbana-Champaign opracowali nową sztuczną inteligencję, która bada, zapamiętuje, szuka nowości i pokonuje przeszkody, wzorując się na zachowaniach morskich stworzeń. Ma zyskać „świadomość” przestrzenną i czasową.

Sztuczna inteligencja to energetyczny potwór. Braki prądu i krach polityki klimatycznej

Związany z AI boom na centra danych generuje ogromny i gwałtownie rosnący popyt na energię elektryczną. Zabraknąć może prądu, a polityka klimatyczna może się załamać.

Będą uczyć, jak nie paść ofiarą botów. Polska firma idzie w świat

Polacy ruszają z projektem, który ma przygotowywać pracowników na całym świecie do rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją. Na celowniku mają aż setkę rynków.