Play może przejąć UPC Polska. Powstaje multimedialny gigant

Komisja Europejska wyraziła zgodę na nabycie przez P4 spółki UPC Polska – poinformowała komórkowa sieć.

Publikacja: 10.03.2022 21:38

Play może przejąć UPC Polska. Powstaje multimedialny gigant

Foto: Bloomberg

Grupa Iliad długo czekała ze złożeniem wniosku do Komisji Europejskiej o zgodę na przejęcie UPC Polska, ale gdy to w końcu zrobiła procedura poszło jak po maśle.

Dziś, 10 marca, czyli w tzw. wstępnym terminie rozpatrzenia wniosku, KE zgodziła się, aby jedna z czterech największych sieci komórkowych w Polsce przejęła jedną z największych telewizji kablowych.

Transakcja została zainicjowana w ubiegłym roku, o czym w nietypowym momencie rozmów publicznie poinformował Iliad – właściciel Playa oraz Liberty Global – właściciel UPC. O tym, że trwają rozmowy poinformowano na ich wstępnym etapie ponieważ właściciel Iliadu – Xavier Niel – właśnie składał inwestorom ofertę odkupu akcji Iliadu i musiał pokazać, co planuje ta firma. 

Ostatecznie we wrześniu ub.r. doszło do podpisania umowy, w której firma P4 zobowiązała się zapłacić za UPC Polska 7 mld zł. Kwota ta obejmuje pokaźny dług, bo Liberty Global spodziewa się, że zostanie mu 600 mln dol. gotówki (2,6 mld zł).

„Dzisiejsza zgoda Komisji Europejskiej jest kluczowym warunkiem pozwalającym na sfinalizowanie umowy w przybliżonej dacie 1 kwietnia 2022 roku, zgodnie z ustaleniami stron” – podało P4.

Czytaj więcej

Bezdotykowa przyszłość telekomów. Które usługi będą hitem?

- Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej daje zielone światło do sfinalizowania transakcji i stworzenia zupełnie nowej jakości dzięki połączeniu najlepszych usług mobilnych, stacjonarnych i telewizyjnych na polskim rynku telekomunikacyjnym – uważa Jean-Marc Harion, prezes Playa.

- Koncentrujemy się na przygotowaniu integracji Play i UPC oraz bardzo cieszymy się na współpracę z zespołem UPC. W tych trudnych i niepewnych czasach Play i UPC już pokazały, że łączą siły, aby wspierać obywateli Ukrainy. A wkrótce wykorzystamy potencjał obu organizacji do realizacji naszego strategicznego celu, jakim jest stworzenie silnego operatora konwergentnego w Polsce – dodał.

Teraz strony transakcji mają podpisać ostateczną umowę i rozliczyć się.

„Nabycie przez P4 UPC Polska, największej pod względem przychodów spółki Liberty Global w Europie Środkowo-Wschodniej, otwiera nowe możliwości w obszarze usług konwergentnych dedykowanych klientom indywidualnym i biznesowym na polskim rynku. Transakcja realizuje także chęć przyspieszenia inwestycji w sieci światłowodowe oraz przyczynia się do wdrożenia wizji i ambicji spółki w zakresie inwestowania w najnowocześniejsze sieci, usługi mobilne oraz szerokopasmowe” – podał Play.

Czy transakcja realizuje chęci przyspieszenia inwestycji w sieci światłowodowe w 100 proc.  nie sprecyzowano.

Play nie wykluczał wcześniej udziału w budowie sieci światłowodowych z wykorzystaniem środków unijnych dostępnych w nowych programach.

UPC Polska ma około 1,6 mln abonentów korzystających z takich usług jak płatna telewizja, szerokopasmowy internet i telefonia przewodowa. Dociera z infrastrukturą do około 3,7 mln gospodarstw domowych w kraju. Play obsługuje około 15 mln kart SIM, oferuje usługi płatnej telewizji Play Now i przewodowy internet korzystając z infrastruktury Vectry.

Telekomunikacja
Eldorado 5G dobiega końca, a firmy tną etaty. Co z Polską?
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Telekomunikacja
Do kogo przenoszą się klienci sieci komórkowych. Jest największy przegrany
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu