Światłowody pojawią się w nowych miejscach. UKE znowu poluzował kajdany Orange

Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Marcin Cichy, prezes UKEZdjecia: Jakub SzymczukWww: silaobrazu.plFotografia korporacyjna, reklamowa, portretowa

Urząd Komunikacji Elektronicznej dostarczył Orange Polska decyzję zwalniającą operatora z obowiązku udostępniania sieci szerokopasmowego dostępu do internetu w kolejnych 75 gminach – wynika z wpisu rzecznika telekomu, Wojciecha Jabczyńskiego na korporacyjnym blogu.

– Dzisiaj otrzymaliśmy od UKE decyzję, która zwalnia Orange Polska z regulacji w prawie dwa razy większej liczbie gmin niż dotychczas. Było ich 76, teraz jest 151. Dowiedzieliśmy się, że deregulacja obejmie dostęp do internetu (BSA) we wszystkich gminach oraz dodatkowo usługę LLU w 51 z nich – napisał Jabczyński.

Decyzja po miesiącach konsultacji

UKE przedstawił projekt decyzji w tej sprawie do konsultacji w styczniu tego roku. Uzasadniał, że na objętych deregulacją terenach gminnych Orange ma potencjalną konkurencję ze strony małych operatorów. „W wielu obszarach konsumenci mają dostęp do co najmniej trzech dostawców internetu, a nierzadko nawet do więcej operatorów” – argumentował UKE.

CZYTAJ TAKŻE: Resort cyfryzacji chce wesprzeć ISP w pozyskiwaniu finansowania

Z listy załączonej do projektu decyzji wynikało wówczas, że chodzi o m.in. takie gminy jak Bolesławiec, Zgorzelec, Bydgoszcz, Ostrołęka, Białystok, Żary, czy Kalisz, ale także Płock i Warszawa.

Treść decyzji po akceptacji przez Komisję Europejską można znaleźć tutaj.

Telekom przyjął doręczoną decyzję z satysfakcją. – To mądra decyzja dla rynku i klientów. Cieszymy się, że regulator odważnie odchodzi od archaicznych regulacji na rzecz czystej konkurencji gdzie operatorzy walczą o klientów inwestycjami, jakością usług i ceną – brzmi komentarz rzecznika.

Orange: motywacja do inwestycji

Jak podał, od 2014 roku, kiedy regulator dokonał pierwszej, znaczącej deregulacji inwestycje w szybki internet nabrały mega przyśpieszenia, które trwa do teraz. Tylko Orange Polska wydał 2,6 miliarda zł na światłowody, a w ich zasięgu jest już prawie 4 mln mieszkań, domów i firm. Bez deregulacji tak ogromnych inwestycji po prostu by nie było.

CZYTAJ TAKŻE: 2 Gb/s i 5Gb/s w pilotażu Orange w Warszawie

– Patrząc na pozytywne konsekwencje odchodzenia od regulacji nie sposób nie zauważyć, że są idealnym rynkowym… motywatorem. W zderegulowanych gminach operatorzy oferują lesze usługi i w możliwie konkurencyjnych cenach. Najlepszy przykład to Warszawa i nasza rywalizacja z kablówkami. Promocja goni promocję (49 zł miesięcznie za nasz światłowód 300 Mb/s), klienci są hołubieni, a inwestycje się nie kończą. Po nowej decyzji UKE takich miejsc w Polsce może być zdecydowanie więcej – ocenił Jabczyński.

Netia: nie taka kolejność regulacji

Na wpis rzecznika Orange Polska na Twitterze zareagował Karol Wieczorek, rzecznik Netii, która przez wiele lat była jedynym operatorem aktywnie wykorzystującym łącza Orange do świadczenia usług swoim klientom.

– Dla klientów i rynku lepiej by było, gdyby deregulacja BSA i LLU została poprzedzona regulacją w zakresie dostępu do kabli Orange – napisał Wieczorek.

Według Jabczyńskiego, Orange i bez decyzji UKE ma obowiązek użyczania kabla. – Określenie szczegółów będzie – pewnie niedługo – w decyzji, o której jak mniemam piszesz – odpowiedział Wieczorkowi.

Po protestach operatorów kablowych, których infrastrukturę UKE poddaje regulacji, urząd przygotował także projekt decyzji dotyczący Orange. Przekazał go do konsultacji we wrześniu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kateringowy Uber dostarczy posiłek

Internetowa platforma łącząca klientów zamawiających katering z firmami, które zajmują się dostawami gastronomicznymi, podbija ...

Asseco traci wielki kontrakt w Czechach. Dziwne okoliczności

Zajmująca się rozwiązaniami IT spółka Asseco, w którą niedawno zainwestował Zygmunt Solorz, miała wykonać ...

Wielki producent chipów na widelcu Brukseli

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie antymonopolowe, by ocenić, czy firma Broadcom wykorzystuje dominację na rynku, ...

Koniec z łysinami? Teraz pomogą drukarki 3D

Naukowcom z Uniwersytetu Kalifornijskiego udało się opracować metodę, która ma sprawić, że operacja przeszczepu ...

Polacy przestają płacić za kablówkę i satelitę. Gigantyczne długi

Długi abonentów telewizji kablowych i platform satelitarnych wobec tych dostawców przez rok niemal podwoiły ...

Rosyjski twórca komunikatora Telegram przegrał przed sądem w USA

Amerykański sąd nakazał spółce Telegram przekazanie Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) danych ...