Resort cyfryzacji chce wesprzeć ISP w pozyskiwaniu finansowania

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało dziś, że do 26 stycznia czeka na odpowiedzi ankietowe małych i średnich przedsiębiorców telekomunikacyjnych nt. ich doświadczeń przy ubieganiu się o wsparcie w instytucjach finansowych.

Według resortu, jednym z najistotniejszych problemów z jakimi borykają się mali i średni przedsiębiorcy telekomunikacyjni, którzy realizują inwestycje w infrastrukturę szerokopasmową finansowane ze środków unijnych, jest problem ich wykluczenia z rynku komercyjnych instytucji finansowych w Polsce.

W polityce kredytowej polskich instytucji finansowych budowana infrastruktura telekomunikacyjna często traktowana jest jako sprawiający praktyczne trudności i niewystarczający przedmiot zabezpieczenia.

Resort deklaruje, że chce wesprzeć małych i średnich operatorów w relacjach z instytucjami finansowymi  i aktywnie oddziaływać „na zakres dostępnej dla nich oferty finansowania działalności inwestycyjnej prowadzonej w ramach projektów szerokopasmowych korzystających ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej”.

Wyniki ankiety MC chce przedstawić podczas spotkania 29 stycznia br. z ekspertami Komisji Europejskiej odpowiedzialnymi za tematykę inwestycji szerokopasmowych oraz przedstawicielami publicznych instytucji finansowych, misją których jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, takich jak Bank Gospodarstwa Krajowego czy Agencja Rozwoju Przemysłu.

Mali i średni przedsiębiorcy telekomunikacyjni zarejestrowani w Systemie Informacyjnym o Infrastrukturze Szerokopasmowej (SIIS) mogą korzystać z tej platformy, aby wziąć udział w ankiecie.

Obecnie trwa pierwszy, warty 600 mln zł, konkurs w ramach pierwszej osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, w którym także małe i średnie firmy telekomunikacyjne mogą ubiegać się o wsparcie.

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej szacowała w 2014 r. w jednym z raportów, że mali ISP będą w stanie wygospodarować około 1 mld zł środków własnych na inwestycje, jeśli w ramach PO PC zostanie dla nich przeznaczone około 30 proc. całkowitej puli.

 

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brian Shields: Bezbronni wobec cyberataków, za którymi stoją państwa

Dla zaawansowanych technologicznie państw włamanie jest banalną sprawą – mówi Brian Shields, ekspert ds. ...

Wygrana w Lotto popłynie na kartę

Totalizator Sportowy wprowadza w punktach sprzedaży innowacyjną w skali międzynarodowej usługę bezgotówkowej wypłaty wygranych ...

Flickr zaczyna kasować zdjęcia użytkowników

Serwis Flickr zaczął kasować zdjęcia. Serwis wprowadza limit zdjęć możliwych do trzymania bezpłatnie na ...

Polska liderem w e-handlu. Dwukrotny wzrost zamówień

Pandemia sprawiła, że kanał e-commerce nad Wisłą nabrał dodatkowego napędu. Popyt na zakupy internetowe ...

Technologia AI zamiast Excelu i kartki papieru

Poznański startup stworzył inteligentny algorytm optymalizujący grafiki pracy w firmach. Karolina Dolaś tematem czasu ...

Królowie dezinformacji o Covid-19. Czas na „mądrości”… Madonny

Madonna stała się „ofiarą” nowej, restrykcyjnej polityki Instagrama. Platforma, należąca do Facebooka, postanowiła rozprawiać ...