Podczas ataku ransomware ucierpiało więzienie w Albuquerque w Nowym Meksyku - podają amerykańskie media. Zostało pozbawione dostępu do kamer pilnujących więźniów i sprawił, że automatyczne mechanizmy otwierające drzwi stały się bezużyteczne. W rezultacie więźniowie zostali zamknięci na wiele godzin w celach. W tym czasie technicy walczyli o przywrócenie systemów do trybu online. Więzienie było jedną z ofiar wielkiego ataku ransomware, którego celem było Bernalillo, najgęściej zaludnione hrabstwo w Nowym Meksyku. 5 stycznia pracownicy powiatu utracili dostęp do lokalnych baz danych, a wszystkie urzędy publiczne zostały czasowo zamknięte. Z późniejszego komunikatu prasowego z 10 stycznia wynika, że siedziba biura powiatowego została ponownie otwarta tylko częściowo.
Cyberatak i blokada zakładu penitencjarnego spowodowały nieoczekiwane skutki prawne. Więzienie naruszyło bowiem przepisy, które gwarantują zamkniętym osobom pewien czas na przebywanie poza celą i regularny dostęp do telefonów oraz innych urządzeń komunikacyjnych.
Jak pisze The Verge, ataki ransomware są coraz częściej postrzegane jako jedno z największych zagrożeń, przed którymi stoją zarówno prywatne firmy, jak i instytucje rządowe w całych Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku Departament Sprawiedliwości utworzył grupę zadaniową ds. ransomware i wymuszeń cyfrowych, aby koordynować wymianę informacji między działami Departamentu Sprawiedliwości oraz z agencjami zewnętrznymi, sygnalizując nowe podejście do rozwiązania problemu. Niemniej jednak Departament Skarbu szacuje, że wypłacone okupy ransomware były w 2021 roku rekordowe.
Czytaj więcej
61-letni Gioacchino Gammino został znaleziony w Galapagar w Hiszpanii, gdzie mieszkał pod nazwiskiem Manuel. Uciekał przed organami sprawiedliwości od dziesięcioleci.
Atak na więzienie w Albuquerque odbył się niejako przy okazji, ale eksperci przewidują, że wkrótce usłyszymy o sterowanych z zewnątrz dedykowanych działaniach, które pozwolą wydostać się więźniom. Zakłady penitencjarne są coraz bardziej nafaszerowane elektroniką i tym samym podatne na ataki czy awarie.